Data modyfikacji:

Co lepsze: agregat inwertorowy czy AVR?

Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Są niezastąpione w sytuacjach awaryjnych, kiedy jesteśmy odcięci do dostawy prądu. Przydają się też w miejscach, w których nie ma dostępu do zasilania sieciowego, takich jak place budów. Agregaty dostępne są w wielu rozmiarach, począwszy od kompaktowych modeli po ogromne urządzenia modułowe będące w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne dużych budynków. Wiele osób poszukujących idealnego modelu zadaje sobie pytanie, czy wybrać agregat inwertorowy, czy AVR? Przyjrzyjmy się więc bliżej temu zagadnieniu.
agregat inwertorowy czy AVR

Inwertorowy agregat prądotwórczy – charakterystyka

Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Agregaty możemy podzielić na urządzenia ramowe, bardzo często określane jako zwykłe, a także inwertorowe. Te drugie są bardziej skomplikowanymi i zaawansowanymi konstrukcjami. Ich sercem jest spalinowy silnik inwertorowy, który w przeciwieństwie do standardowego, spotykanego w urządzeniach ramowych, dopasowuje ilość zużywanego paliwa do aktualnego zapotrzebowania. Oznacza to, że jest bardziej oszczędny i cichszy.
Agregaty inwertorowe są również dość kompaktowe, producenci najczęściej wyposażają je w kółka, nóżki lub rączki, dodatkowo ułatwiające ich przenoszenie i ustawianie, a także przechowywanie. Fakt ten w połączeniu z już wymienionymi cechami sprawia, że są idealnym rozwiązaniem, gdy poszukujemy łatwego w użytku agregatu do domu. Modele tego typu sprawdzą się podczas zabaw w plenerze, pracy w ogrodzie lub w warsztacie, a także w razie krótkotrwałych przerw w dostawach prądu.
Do wad agregatów inwertorowych należy jednak ich stosunkowo wyższa cena w porównaniu do modeli ramowych. Ze względu na bardziej skomplikowaną konstrukcję są też znacznie trudniejsze w samodzielnym serwisowaniu, przez co nie zaleca się ich używania w ekstremalnych warunkach.

Czym jest AVR?

AVR to anglojęzyczny skrót od „Automatic Voltage Regulation”, który możemy przetłumaczyć na „automatyczną regulację napięcia”. Mówiąc o AVR w kontekście agregatów, mamy na myśli specjalny komponent, który odpowiada za filtrowanie wszelkich niespodziewanych skoków napięcia oraz zakłóceń w prądzie wysyłanym przez urządzenia. Moduł zapobiega wysyłaniu prądu o właściwościach różniących się od tych, które zostały ustawione przez producenta lub, w przypadku bardziej zaawansowanego sprzętu, jego użytkownika.
Regulacja napięcia jest szczególnie ważna, gdy z pomocą agregatu zasilamy urządzenia wrażliwe na przeciążenia. Krótkotrwałe skoki napięcia nie mają zazwyczaj dużego znaczenia, gdy prąd płynie do maszyn i ciężkich narzędzi budowlanych lub warsztatowych, ale urządzenia domowego użytku mają ograniczoną tolerancję na takowe zmiany.
Pozbawione systemu AVR agregaty, ze względu na nierówną pracę silnika spalinowego i prądnicy, z łatwością mogą uszkodzić sprzęt komputerowy i RTV, a nawet wiele urządzeń AGD, w tym nowoczesne lodówki. Prawdopodobieństwo, że tak się stanie, rośnie wraz z obciążeniem agregatu oraz czasem jego działania.

Czy wszystkie agregaty inwertorowe posiadają AVR?

Praktycznie wszystkie agregaty inwertorowe wyposażone są w system regulacji napięcia AVR, co oznacza, że pytanie o to, czy wybrać agregat inwertorowy czy AVR, nie ma specjalnie sensu. Obecność modułu AVR w agregacie jest dodatkową zaletą modeli z silnikiem inwertorowym, która sprawia, że są świetnym wyborem do użytku przez właścicieli domów jednorodzinnych.
Zdjęcie: Envato Elements