Data modyfikacji:

Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego wybrać?


Przerwy w dostawie energii elektrycznej to niepożądane zdarzenia, które są uciążliwe oraz mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie urządzeń elektrycznych wchodzących w jego skład. Jak im zaradzić? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zaopatrzenie w agregat prądotwórczy. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
inżynier

Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego? Jak działa?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które jest w stanie samodzielnie wytwarzać prąd i dostarczać go w odpowiedni sposób. Wykorzystywany jest z reguły w przemyśle oraz miejscach użyteczności publicznej. Coraz częściej jednak stanowi również wyposażenie domu, ponieważ jego posiadanie pozwala zapobiegać przerwom w dostawach energii elektrycznej.

Na budowę tego typu sprzętu składa się prądnica synchroniczna, silnik spalinowy, rozdzielnica elektryczna oraz urządzenia kontrolno-pomiarowe. W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów agregatów, które różnią się funkcjonalnością. Podpowiadamy, jaki agregat prądotwórczy wybrać.

Zakup agregatu prądotwórczego to z reguły wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Ostrożnie należy podchodzić do najtańszych urządzeń, ponieważ ich parametry mogą okazać się niewystarczające, co sprawi, że zakup okaże się bezużyteczny. Warto wziąć również pod uwagę opinie o danym urządzeniu oraz jego producencie, ponieważ z czasem przydatny może okazać się również serwis. Kupując markowy produkt, można mieć pewność, że w przyszłości nie będzie problemów z ewentualną naprawą sprzętu oraz dokupieniem zużytych części eksploatacyjnych.

Oczywiście w tym przypadku tańsza okazuję się również sama naprawa. W związku z tym często lepszym rozwiązaniem jest zakup droższego sprzętu, który będzie działał bezawaryjnie i pozwoli zaoszczędzić na kosztach napraw. Warto wziąć również pod uwagę fakt, że w przypadku najtańszych modeli naprawa jest często nieopłacalna.

Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego: jednofazowy czy trójfazowy?

W przypadku domów jednorodzinnych zalecany jest zakup agregatu jednofazowego, co wynika z faktu, że większość odbiorników wymagających ciągłości zasilania to odbiorniki jednofazowe 230 V.

Trójfazowe agregaty prądotwórcze to urządzenia, które są czułe na równomierne obciążenia wszystkich faz (odchylenie wynosi zazwyczaj 30%), co może przyczynić się do nadmiernego obciążenia pozostałych faz, a tym samym przyczynić się do uszkodzenia odbiorników i samego agregatu. W przypadku domów jednorodzinnych trudno mówić o równomiernym obciążeniu wszystkich faz, dlatego jeśli podczas awarii prądu nie ma konieczności zasilania odbiorników trójfazowych, z pełną świadomością należy zdecydować się na agregat jednofazowy.

Inwerterowy agregat prądotwórczy

Agregaty inwerterowe zawdzięczają swoją popularność bardzo dobrym parametrom generowanego napięcia. Posiadają wbudowany przemiennik częstotliwości, tzw. inwerter, który odpowiada za zmianę napięcia o dużej częstotliwości z kilku faz na napięcie przemienne 230 V w kształcie idealnej sinusoidy.

Tego typu agregaty są odpowiednie do zasilania elektroniki, która jest bardzo czuła na zakłócenia oraz spadki napięcia. Są one również lżejsze i mniejsze od urządzeń starego typu, co pozwala na łatwiejsze używanie ich w terenie (np. podczas budowy). Wadą jest stosunkowo wysoka cena urządzenia.

Agregat prądotwórczy z AVR

AVR to automatyczna regulacja poziomu napięcia, która chroni elektronikę zasilaną agregatem przed uszkodzeniem wynikającym z nagłego spadku napięcia. Jest to ważne, ponieważ wahania napięcia na wyjściu z agregatu mogą doprowadzić do uszkodzenia wrażliwych urządzeń elektronicznych, takich jak np. komputery, zasilacze impulsowe czy sprzęt AGD i RTV.

Optymalnym rozwiązaniem jest zakup agregatu wyposażonego w cyfrowy moduł regulacji napięcia AVR, który jest zintegrowany z elektronicznym regulatorem obrotów silnika spalinowego. Zapobiegnie to sytuacji, w której pod wpływem dużego obciążenia agregatu obroty silnika będą maleć, co bezpośrednio przełoży się na spadek napięcia na prądnicy. W takim przypadku elektroniczny regulator obrotów, dzięki impulsowi z czujnika obrotów, błyskawicznie otworzy przepustnicę gaźnika, a agregat wyrówna obroty silnika. Należy zaznaczyć, że pomimo regulacji obrotami poziom napięcia jest stale regulowany także przez AVR.

Jaka moc agregatora prądotwórczego do domu jednorodzinnego?

Wiele osób, decydując się na zakup agregatu prądotwórczego do domu jednorodzinnego, zadaje sobie pytanie: jaką moc powinien posiadać? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od mocy domowych odbiorników elektrycznych oraz rodzaju obciążenia.

W przypadku tej drugiej kwestii należy mieć świadomość, że inaczej dobiera się moc do obciążenia indukcyjnego niż do rezystancyjnego. Wynika to z faktu, że silniki elektryczne pobierają kilkukrotnie więcej energii przy rozruchu, co oznacza, że ich uruchomienie wymaga zdecydowanie większej mocy agregatu.

W praktyce stosuje się zasadę, że moc agregatu jednofazowego powinna być o 20-30% wyższa niż moc zasilanych odbiorników, a w przypadku agregatu trójfazowego zapas moc powinien wynosić minimum 40%. Oznacza to, że agregat prądotwórczy o mocy 2-3 kW powinien wystarczyć do zasilania oświetlenia, pieców CO, elektronarzędzi oraz sprzętu RTV i AGD.

Należy pamiętać, że można jednocześnie zasilać kilka tego typu urządzeń tylko jeżeli ich łączna moc nie przekroczy mocy nominalnej agregatu. Wyjątek stanowią silnie obciążone przy rozruchu silniki elektryczne, które montowane są m.in. w zamrażarkach, kompresorach czy pompach głębinowych. Tego typu urządzenia zaleca się zasilać pojedynczo.

Własny agregat prądotwórczy to sprzęt, który może przydać się w każdym domu. Rozwiązuje problem przerw w dostawach energii elektrycznej, co w wielu przypadkach może okazać się kluczowe (np. podczas imprezy rodzinnej czy w czasie remontu). Kupując agregat, należy pamiętać, by wybrać urządzenie o odpowiednich parametrach i dobrej jakości, co pozwoli efektywnie wykorzystywać go przez długie lata.

Autor: Grzegorz Woźniak