Data publikacji:

Ranking akumulatorków AA. Jakie akumulatorki AA są najlepsze?

Zwykłe jednorazowe baterie ostatnimi czasy staja się coraz mniej popularne głównie przez ich szybkie wyczerpywanie, a co za tym idzie, konieczność częstego zakupu nowych baterii. Dlatego też warto zwykłe baterie wymienić na akumulatorki, które nie dość, że są wielokrotnego użytku, to gwarantują dużo lepsze właściwości. Pora więc porozmawiać o tym, jakie akumulatorki AA są najlepsze i z jakimi kwestiami należy się liczyć.
akumulatorki aa ranking
Akumulatorki AA i AAA to rozwiązania szczególnie popularne głównie ze względu na swoje ekologiczne właściwości i żywotność. Producenci starają się bowiem, by ich produkty były coraz lepsze, wytrzymalsze, a pojemności pozwalały na jak najdłuższe działanie urządzeń przenośnych. Niestety jako konsumenci bardzo łatwo możemy zgubić się pomiędzy setkami różnych rozwiązań i produktów. Artykuł ten powstał, by pokazać te najpopularniejsze rozwiązania i przybliżyć nieco bardziej technologię, na jakiej bazują akumulatorki tak powszechne w każdym domu.

Jakie akumulatorki AA są najlepsze? 

Na początek odrobina teorii i kilka najpopularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o użytą technologię.

Akumulatorki niklowo-cynkowe

Jest to rozwiązanie, które obecnie, ze względu na dość przestarzałą technologię, stopniowo przechodzi do historii. W gruncie rzeczy zaletą tych rozwiązań jest wysokie napięcie na poziomie 1,65 V, które może być niezbędne w starszych urządzeniach z pracującymi silnikami. Nie mniej jednak obecnie producenci sprzętów przenośnych stawiają na napięcie 1,2 V, przez co akumulatorki NiZn są coraz rzadziej spotykane.

Akumulatorki niklowo-kadmowe

Jeszcze kilka lat temu były to najczęściej stosowane akumulatorki na rynku, głównie dzięki możliwości pracy w bardzo niskich temperaturach. Rozwiązania te niestety posiadają bardzo małą pojemność, przez co nie starczały na zbyt długo, co próbowano rekompensować rekordową żywotnością sięgającą nawet 2500 cykli ładowania. Mimo to, obecnie akumulatorki NiCd są wypierane przez akumulatorki niklowo-metalowo-wodorowe, których cechują lepsze właściwości pracy i pojemność.

Akumulatorki niklowo-metalowo-wodorowe

Jest to typ akumulatorów, który dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: non-LSD oraz LSD. LSD to akumulatorki o niskim współczynniku samo rozładowania, co oznacza, że bardzo długo magazynują energię bez strat. Dzięki temu po upływie trzech lat zawierają nawet 80% naładowanej energii i po włączeniu działają w pełni normalnie. Z tego powodu akumulatorki NiMH LSD idealnie sprawdzają się w urządzeniach, które działają na jednym ładowaniu bardzo długo, pobierając niewiele energii. Non-LSD natomiast, jak sama nazwa wskazuje, dość szybko tracą energię, przez co wymagają częstego ładowania. Średni cykl działania takich akumulatorów pozwala na około 1000 ładowań, a pojemność, jaką posiadają te akumulatorki, oscyluje na poziomie 2000 mAh.


Przeczytaj także: Co kupić fotografowi? Wybieramy prezent dla fotografa

Ranking akumulatorków AA - najwyższa jakość, najkorzystniejsza cena

Gdy już przedstawiliśmy, jakie rodzaje akumulatorków są dostępne na rynku, pora, aby pokazać produkty, które w oczach konsumentów sprawdzają się najlepiej, a ich cena i jakość to najwyższa półka w branży.

Panasonic Eneloop BK-3MCCE-4BE

Są to akumulatorki najwyższej jakości, które obecnie znajdują się na topie popularności kupowanych modeli. Charakteryzuje je niesamowicie długi okres eksploatacji sięgający około 2000 cykli ładowania. Dodatkowo zastosowano tutaj szereg rozwiązań ograniczających samoistne rozładowywanie, przez co jeszcze lepiej radzą sobie one z długim okresem przechowywania energii. Ponadto, mimo upływu czasu, utrzymują one bardzo wysokie napięcie wyjściowe, co jest niezwykle ważne ze względu na prawidłowe działanie urządzeń, które zasilają. Panasonic Eneloop gwarantują pojemność na poziomie 1900 mAh i kosztują średnio 40 zł za cztery akumulatorki oraz około 100 zł za ładowarkę. Inwestując te pieniądze, otrzymujemy produkt najwyższej jakości, który gwarantuje skuteczne działanie przez lata.

Energizer Base oraz Energizer Universal R6 1,2 V

Ładowarka i akumulatorki Base to rozwiązanie zaproponowane przez firmę Energizer, które, podobnie jak konkurencyjny Panasonic, stawia na długie przechowywanie energii bez strat oraz błyskawiczne ładowanie. Producent zadbał o to, by zestaw ten cechował się bardzo dużą łatwością w przechowywaniu. Dlatego też ładowarka jest mała i łatwa w podłączeniu. Czas, jaki potrzebuje na naładowanie do pełna akumulatorów, oscyluje w granicach 10 godzin, jednak uwarunkowany jest pojemnością i rodzajem akumulatorów. Do zestawu producent dołączył Energizer Universal R6, których pojemność wynosi 1300 mAh, a cykl pracy oscyluje na poziomie 1000 ładowań. Ich napięcie wyjściowe to 1,2 V, a koszt całego zestawu oscyluje na poziomie 40 zł.

GP ReCyko+ Pro

Są to najbardziej pojemne akumulatorki w naszym zestawieniu, które, dzięki swoim możliwościom, są w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym wyzwaniom. Jako efekt wieloletnich badań firmy GP akumulatorki te stawiają na wytrzymałość i jakość. Dlatego też często są stosowane przez profesjonalnych fotografów czy kamerzystów, których sprzęt wymaga wysokich napięć. Niestety w parze z wysokim napięciem i pojemnością 2600 mAh idzie również mniejszą żywotność. Średnio bowiem akumulatorki te wytrzymują około 300 cykli pracy, co jak na profesjonale rozwiązania i tak jest świetnym wynikiem.

Na rynku oprócz tych najpopularniejszych rozwiązań, znajdziemy wiele różnych produktów od mniej lub bardziej znanych producentów. Podstawowym czynnikiem przy wyborze powinna jednak pozostać rozwaga i ostrożność. Wiele akumulatorków bowiem prezentuje bardzo niską jakość, co w rezultacie doprowadza do szybkiego zużycia. Warto więc stawiać na sprawdzone marki i jakościowe produkty, które nie zawiodą.
Autor: Jakub Grzelak