Data modyfikacji:

Co kupić fotografowi? Wybierami prezent dla fotografa

Chciałbyś kupić oryginalny prezent dla fotografa, ale nie masz pojęcia, co może mu się przydać? Prezentujemy 10 propozycji, które powinny ucieszyć każdego miłośnika robienia zdjęć. Zobacz polecane gadżety dla fotografa.

fotograf

Prezent dla fotografa to nie tylko aparat

Szukasz prezentu dla fotografa w rozsądnej cenie? Mamy dla ciebie propozycje akcesoriów, które przydadzą się każdemu fotografowi.

Zestaw podstawowych akcesoriów

Dla posiadaczy aparatów cyfrowych można kupić kilka drobiazgów, które przydadzą się w codziennym użytkowaniu. Każdy obiektyw do lustrzanki wymaga odpowiedniego filtra. Mają one szerokie zastosowanie i w rękach miłośników fotografii są nieocenionym narzędziem. Na pewno warto kupić filtr UV, który zabezpieczy szkło przed uszkodzeniem. Bardzo popularne są filtry polaryzacyjne, umożliwiające wykonywanie ładniejszych zdjęć przy zachodach słońca i nie tylko. Także filtry szare i połówkowe dają ciekawe, kreatywne efekty.

Do takiego zestawu można dokupić akcesoria do czyszczenia matrycy. Zachowanie aparatu w nienagannej czystości jest niezwykle ważne u każdego fotografa. Jest to z pewnością oryginalny, a jednocześnie praktyczny prezent dla fotografa.

Plecak fotograficzny

Zabezpieczenie sprzętu podczas przenoszenia jest niezwykle ważne. Plecaki fotograficzne są doskonałym prezentem dla fotografa. Odpowiednio zabezpieczają aparat przed uszkodzeniem, a także są wygodne w użytkowaniu. Nie ma problemu z zabieraniem go w góry czy na sesje plenerowe.

Plecak wybieramy na podstawie liczby posiadanych aparatów, obiektywów i akcesoriów. Do lustrzanki z jednym obiektywem może być to nieco mniejszy produkt. Czasami warto kupić nieco większy plecak. Fotograf zawsze będzie doposażał swój sprzęt, więc dodatkowe miejsce na pewno się przyda.

Karta pamięci

Absolutny must have u początkującego, jak i zaawansowanego fotografa. Dobra karta pamięci zapewnia więcej pojemności na zdjęcia, a także szybsze zapisywanie danych.

Przy wykonywaniu filmów warto zaopatrzyć się w szybką kartę, która nagra materiał w najwyższej rozdzielczości. Prędkość zapisu powinna być na poziomie przynajmniej 100 mb/s. Pojemność karty powinna wynosić przynajmniej 16 GB. Tak naprawdę im więcej pamięci, tym lepiej dla fotografującego.

Statyw 

Zdjęcia wykonywane w nocy potrzebują dobrej klasy statywu. Zapewnia on stabilność i umożliwia na dłuższe czasy naświetlania, bez obawy o rozmycie czy poruszenie fotografii.

Statyw powinien być wykonany z solidnych materiałów. Warto też zobaczyć, jaka jest jego maksymalna wielkość po rozłożeniu. Dobrze kupić statyw, który osiągnie ponad 100 cm. Taki prezent dla fotografa to na pewno spełnienie marzeń niejednego miłośnika zdjęć.

Wyzwalacz radiowy 

Kreatywna fotografia w dużej mierze zależy od odpowiedniego oświetlenia. Idealnym narzędziem do tego są wyzwalacze radiowe, które pozwalają na uwolnienie lampy błyskowej ze stopki aparatu.

W odległości kilku metrów bezprzewodowo można sterować oświetleniem. Lampa synchronizuje się z aparatem i dzięki temu można osiągnąć doskonałe efekty. Na pewno jest to oryginalny prezent, który zachwyci obdarowanego.

Zestaw do fotografii mobilnej 

Fotografia rozwinęła się na tyle mocno, że dobry aparat może być także w telefonie. Dlatego warto zakupić zestaw do tego przeznaczony.

Dobrze jest kupić komplet obiektywów typu fisheye, makro, a także teleobiektyw. Z takim zestawem można wyruszyć na zdjęciowe łowy. Dodatkowo można kupić mały statyw, który schowany do plecaka fotograficznego umożliwi wykorzystanie go w dowolnym momencie.

Kubek obiektyw 

Oryginalny prezent dla fotografa to zdecydowanie kubek w kształcie obiektywu. Taki drobny gadżet na pewno wywoła uśmiech na twarzy obdarowanej osoby. W ofertach sklepów można znaleźć różne kształty nawiązujące do popularnych modeli. Są także kubki termiczne w kształcie teleobiektywów. Na pewno jest w czym wybierać.

Akcesoria makro 

Fotografia ledwo widocznych dla oka obiektów jest naprawdę ekscytująca. Dodatkiem do obiektywu są pierścienie pośrednie. Montowane są pomiędzy aparatem a obiektywem. Dzięki temu z bliższej odległości można wykonywać zdjęcia. Miłośnicy tej odmiany fotografii bez dwóch zdań będą zadowoleni ze swojego prezentu. 

Książki fotograficzne 

Osób chcących rozpocząć swoją przygodę z robieniem zdjęć jest naprawdę sporo. Pomocne będą w tym książki o fotografii. Możemy wam polecić takie tytuły jak „Ekspozycja bez tajemnic” Bryana Petersona. Są tam zawarte wszystkie niezbędne informacje o kadrowaniu czy ustawieniach.

Dla nieco bardziej zaawansowanych można kupić książki dotyczące obróbki zdjęć. Przykładem mogą być „Sekrety cyfrowej ciemni” Scotta Keleby’ego. Sporą ilością informacji dysponuje także „Podręcznik dla fotografów Adobe Photoshop Lightroom”. Te pozycje to jedynie ułamek tego, co możecie znaleźć na Ceneo.

Pilot zdalnego sterowania 

Przy fotografowaniu nocnym, a także grupowych zdjęciach bardzo dobrze sprawdza się pilot zdalnego sterowania. Jego cena nie jest wysoka, a w sklepach możemy dostać modele dedykowane do aparatów takich firm jak Canon, Nikon, Sony czy Pentax. Taka drobnostka może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.