Ranking najciekawszych książek o fotografii

Nieważne czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią, zajmujesz się nią hobbystycznie od kilku lat, czy jesteś profesjonalistą - ważne jest ciągłe doskonalenie, inspirowanie znanymi twórcami i szukanie pomysłów na nowe zdjęcia. Przedstawiamy 8 książek, które warto przeczytać i mieć w swojej biblioteczce.


Historia

Ucz się od najlepszych, słuchaj ich rad i inspiruj się zdjęciami, które przeszły do kanonu fotografii. 

Mała historia fotografii to prawie 200 lat w pigułce. Przedstawia nie tylko sylwetki najwybitniejszych twórców czy najsławniejsze zdjęcia, które wyznaczały trendy, ale również pokazuje przemiany społeczne, jakie fotografia wywarła na ludzi.

O ciekawym rozdziale historii fotografii, jakim był okres fotografii natychmiastowej, przeczytać można w książce  Księga PolaroidaKażda kolejna strona to zaskoczenie.

Warto dodać, że fotografia natychmiastowa przechodzi obecnie drugą młodość. Mamy nadzieję, że po tej lekturze wyciągniesz z dna szafy stare aparaty i ponownie zachwycisz  się fotografią analogową.


Podstawy

Początki bywają trudne. Jaka przysłona, co to jest ISO, z lampą czy bez? Pytań rodzi się wiele. 

Dlatego, aby na początku swojej fotograficznej drogi się nie zniechęcić, polecamy dwa tytuły dla kompletnie zielonych.

Każdy z nas zna przynajmniej jedno zdjęcie twórców National Geographic. Ich fotografie są dopracowane pod względem kompozycji, ekspozycji i techniki. 

Ich twórczość uczy kolejne pokolenia fotoamatorów. Dlatego książka Jak fotografować absolutnie wszystko aparatem fotograficznym, to must have dla początkujących. 

Autor w przystępny sposób tłumaczy, jak poradzić sobie z każdym rodzajem fotografii, zaczynając od portretów, poprzez krajobrazy i makro, kończąc na cyfrowej obróbce zdjęć.


Kolejnym tytułem, który zachęci do sięgnięcia po aparat całe rodziny, jest Foto Elementarz dla dużych i małych.

Wiele ciekawostek i porad o tym, jak poradzić sobie w trudnych warunkach oświetleniowych, a także propozycje zabaw z aparatem.

Wojciech Walczuk, autor książki, zwraca uwagę, jak fotografia wpływa na młodego człowieka, uczy go patrzenia i rozwija jego wyobraźnię.


W poszukiwaniu własnego stylu

Dla tych, którzy lubią łamać zasady, przełamywać schematy i iść pod prąd, polecamy lekturę książki Szalona strona fotografii . 

Nie bałbyś się wysmarować swojego obiektywu wazeliną? Albo przyczepić swój aparat do latawca? 

Do tych i wielu innych szalonych pomysłów, zachęcają autorzy książki. W dzisiejszych czasach każdy może zrobić poprawne zdjęcie, ale tylko nieliczni wniosą do fotografii coś nowego i zaskakującego. Bądź jednym z nich.


Specjalista w jednej dziedzinie

Może być tak, że fotografia jest dla nas tylko narzędziem, które pokaże innym nasze pasje i zainteresowania. 

Zdjęcia źle wykonane mogą zniechęcić naszych odbiorców. Jeśli prowadzimy blog kulinarny, chcemy by nasze potrawy wyglądały tak samo apetycznie, jak smakują. 

Dlatego warto sięgnąć po książkę Fotografia kulinarna  i zostać fachowcem w tej dziedzinie. Autorzy pokazują proces przygotowania do zdjęć, odpowiedniego oświetlenia i późniejszej obróbki w programie graficznym. 

Książka daje do myślenia, że nie zawsze to, co widzimy na fotografii kulinarnej, rzeczywiście nadaje się do jedzenia.


Cyfrowa ciemnia

Nie jest prawdą, że retusz i fotomontaż jest domeną dzisiejszych cyfrowych czasów.

Ciemnia analogowa dawała wiele możliwości do manipulacji. 
Wiele tych technik wykorzystujemy nadal, tylko oczywiście w wersji cyfrowej. Maskowanie, przycinanie, zmiana kontrastu i barwy, pozwala na stworzenie niecodziennych dzieł.
 
Początkującym polecam darmowy program Gimp i kompendium wiedzy o programie: Gimp 2.8. Praktyczne wprowadzanie. 

Każdy, kto zajmuje się fotografią profesjonalnie, wie jak ogromne możliwości daje program Photoshop

Twórcy programów Adobe stworzyli książkę specjalnie dla nich. Adobe Photoshop Lightroom 3. Podręcznik dla fotografów to lektura obowiązkowa dla każdego fachowca.

Ostatnio dodane artykuły