Data modyfikacji:

AMOLED 60 Hz vs IPS 120 Hz – co lepsze?

Wybierając nowego smartfona i przyglądając się specyfikacji technicznej poszczególnych upatrzonych modeli, może zetknąć się z problemem, na jaki typ ekranu się zdecydować, AMOLED 60 Hz vs IPS 120 Hz. Przedstawiamy informacje na temat stojących za nimi technologii oraz znaczenia częstotliwości odświeżania wyświetlacza w smartfonach.
AMOLED 60 Hz vs IPS 120 Hz

W ostatnim czasie klienci poszukujący nowych smartfonów mogą zaobserwować rosnącą konkurencję między producentami na tle częstotliwości odświeżania ich ekranów. Popularnym rozwiązaniem, które znajdziemy w wielu telefonach, jak chociażby Motorola Moto G60 i POCO X3, są panele IPS 120 Hz. Bardzo często spotyka się również matryce AMOLED 60 Hz, które zamontowane są np. w wielu modelach telefonów Samsunga. W głowach konsumentów pojawiają się więc pytania, jakie są realne różnice pomiędzy tymi dwoma technologiami i czy mają one jakikolwiek realny wpływ na codzienne korzystanie z telefonu. Odpowiedź nie jest do końca jednoznaczna, bowiem ekran o wyższej częstotliwości odświeżania nie musi być automatycznie lepszy. Przyjrzymy się zatem sprawie, w pierwszej kolejności poznając charakterystykę ekranów IPS oraz AMOLED.

Ekrany IPS – charakterystyka

Ekrany smartfonów wykonane w technologii IPS oparte są na klasycznej technologii wyświetlaczy LCD, która rozwijana jest od lat 70. ubiegłego wieku. Obecnie panele IPS montuje się głównie w telefonach z niższej i średniej półki cenowej. Wyświetlacz zbudowany jest z dwóch podstawowych elementów, półprzezroczystej matrycy, która odpowiada za generowanie obrazu, a także podświetlających ją od spodu diod LED.

Zaletą technologii IPS jest niezawodność, realistyczne odwzorowanie kolorów, a także duże kąty widzenia zapobiegające zniekształcaniu się obrazu, kiedy nie spoglądamy wprost na ekran. Wyświetlacze nie radzą sobie jednak zbyt dobrze w obrazem z wysokim kontrastem oraz odwzorowaniem głębokich czerni. Ponieważ ekrany wymagają dodatkowe podświetlenia są one zazwyczaj grubsze i nie mogą być zaginane na brzegach.

Ekrany AMOLED – charakterystyka

Ekrany AMOLED działają na zupełnie innej zasadzie. Każdy pojedynczy piksel matrycy wyświetlacza generuje swoje własne światło i nie potrzebuje dodatkowego podświetlenia. Dzięki temu ekrany tego typu zapewniają bardzo wysoki kontrast pomiędzy ciemnymi a jasnymi punktami obrazu, Poza tym pozwalają na uzyskanie naprawdę głębokich i naturalnych czerni. Ich zaletą są również niezwykle intensywne kolory.

Zaletą technologii AMOLED jest też niższe zużycie energii, ponieważ pobierają ją tylko indywidualne, aktywne piksele, a nie znajdujące się pod matrycą podświetlenie LED.

Czym jest częstotliwość odświeżania ekranu smartfona?

Częstotliwość odświeżania podaje się hercach. Jednostkę tę zapisujemy przyjętym powszechnie skrótem literowym „Hz”. Parametr ten informuje nas o tym, ile razy w ciągu jednej sekundy wyświetlacz odświeża ekran smartfona. Każdy obraz, który pojawia się na ekranie telefonu w ciągu sekundy, dla ułatwienia można traktować jak pojedynczą klatkę na rolce filmu kinowego. Tak więc np. matryca IPS 120 Hz, w sekundę wyświetli aż 120 statycznych obrazów, a w ciągu minuty wygeneruje ich aż 7200.

Na co wpływa częstotliwość odświeżania ekranu w smartfonie?

Wiemy już, czym jest częstotliwość odświeżania ekranu, ale na co się ona tak naprawdę przekłada podczas codziennego korzystania z telefonu? Po pierwsze, użytkownicy smartfonów z wysoką częstotliwością odświeżania ekranu zauważą, że ich urządzenia są bardziej responsywne i nieco szybciej odpowiadają np. na gesty dotykowe lub przewijanie stron internetowych. Wszelkie animacje interfejsu, takie jak otwieranie lub zamykanie okien itd., będą wydawać się też znacznie płynniejsze.

Wysoka częstotliwość pomaga również miłośnikom mobilnych gier. Jeżeli bawimy się z popularnymi strzelankami (takimi jak np. Fortnite) i RPG akcji (np. Genshin Impact) albo korzystamy z emulatorów, odczujemy sporą różnice po przesiadce na lepszy wyświetlacz. Dzięki wyższej liczbie FPS-ów (klatek na sekundę) rozgrywka będzie znacznie przyjemniejsza. Warto jednak pamiętać, że telefon musi mieć odpowiednio silne podzespoły, zwłaszcza jeżeli uruchamiamy dość kompleksowe produkcje z wysokiej jakości oprawą graficzną.

AMOLED 60 Hz vs IPS 120 Hz – jakie znaczenie ma częstotliwość odświeżania ekranu w smartfonie?

Teoretycznie w starciu AMOLED 60 Hz vs IPS 120 Hz powinien wygrać szybszy wyświetlacz. Sprawa nie jest jednak tak oczywista. Musisz bowiem sobie odpowiedzieć w pierwszej kolejności, do czego wykorzystujesz smartfon. Jeżeli telefon służy ci głównie do przeglądania internetu oraz uruchamiania prostych aplikacji, ekrany AMOLED 60 Hz w zupełności spełnią twoje wszystkie oczekiwania.

W omawianym przypadku plusem są również dodatkowe zalety technologii AMOLED, a więc między innymi bardziej intensywne kolory i kontrast. Co więcej, ekran z niższą częstotliwością odświeżania potrzebuje też mniej energii, co dodatkowo pozwoli ci wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu.

Ekrany IPS 120 Hz z pewnością przypadną do gustu graczom, a także osobom, które lubią niezwykle responsywne komendy i interfejs telefonu. Niektóre osoby mają jednak problemy z przyzwyczajeniem się do ekranów w 120 Hz, które męczą ich wzrok lub wywołują uczucie dyskomfortu. Z drugiej strony, miłośnikom tego rozwiązania trudno przesiąść się z powrotem na wyświetlacze 60 Hz. Wiele zależy więc od osobistych preferencji. Należy ponadto podkreślić, że wysoka częstotliwość ekranu odbija się negatywnie na zużyciu baterii, nawet wówczas, gdy nie uruchamiamy żadnych wymagających aplikacji i wyłącznie surfujemy w sieci.

Autor: Michał Kułakowski