Data modyfikacji:

Animowana tapeta na pulpicie Windows – jak działa i jak ją ustawić

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale nie musimy skazywać się na używanie systemu Windows ze zwykłym, statycznym pulpitem ekranu. Zamiast korzystać ze zwykłych grafik lub zdjęć, możemy ustawić animowaną tapetę, która przyciąga wzrok i nadaje unikalny wygląd i charakter naszemu pecetowi lub laptopowi. W naszym krótkim poradniku znajdziesz najważniejsze informacje na temat tego, jak znaleźć, włączyć, a nawet samodzielnie zrobić swoją animowaną tapetę.
animowana tapeta na pulpicie

Animowane tapety – co warto wiedzieć?

Przed zainstalowaniem animowanej tapety warto zdać sobie sprawę, że rozwiązanie to, poza niewątpliwą poprawą estetyki pulpitu, ma też pewne negatywne strony. Odtwarzana w tle grafika/plik wideo obciąża dodatkowo zasoby komputera. W przypadku starszych i wolniejszych pecetów będzie miała pewien wpływ na wydajność i szybkość uruchamianych programów oraz aplikacji.
Na ruchome tapety szczególną uwagę powinni zwracać właściciele laptopów, bowiem wpływają one negatywnie na poziom zużycia baterii (zobacz, jak dbać o baterię w laptopie). Nie należy pomijać też tego, że w przypadku niektórych osób, pracujących dużo na komputerze, animowany pulpit może być niesamowicie rozpraszający. Migające kolory i ruch tapety są w stanie pogorszyć produktywność.

Animowane tapety – jak włączamy je w systemie Windows? Polecane programy

Żadna z wersji Windowsa nie oferuje wbudowanej funkcji skorzystania z animowanej tapety pulpitu. Aby z niej skorzystać, zmuszony będziesz do zainstalowania jednego z kilku stworzonych w tym celu programów, które będą uruchamiać się za każdym razem przy starcie Windowsa i pracować nieustannie w tle.
Deskop Live Wallpapers – częściowo darmowy program dostępny do pobrania w sklepie Microsoft Store.
Rainmeter – rozbudowana i darmowa aplikacja, dzięki której ustawimy nie tylko animację ma pulpicie, ale zmienimy też jego interfejs i dodamy wcześniej niedostępne funkcje. Aplikacja korzysta z dedykowanych skórek tworzonych przez społeczność jej fanów.
Wallpaper Engine – płatny program (cena wynosi kilkanaście złotych), który oferuje masę opcji konfiguracyjnych, a także edytor własnych tapet.
Plauster – program pozwalający na ustawienie tapety korzystającej z animowanych GIF-ów, klipów wideo, a także całych sieciowych witryn. Aplikacja zbudowana jest na podstawie silnika Chromium, napędzającego większość popularnych przeglądarek internetowych. Cena Plaustera to około 25 złotych.
VLC Player – bardzo popularny odtwarzacz multimedialny, który może już być zainstalowany na twoim komputerze. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że posiada on funkcje pozwalające ustawić jako tapetę pulpitu dowolny klip wideo.

Jak znaleźć lub zrobić animowaną tapetę pulpitu?

Kolekcje animowanych tapet znajdziemy bez problemu na dedykowanych im stronach internetowych. Wystarczy wpisać hasło „live wallpaper” lub „animated wallpaper”, by otrzymać dostęp do tysięcy różnego rodzaju wzorów. Oczywiście w wyróżnionych już programach możemy importować własne pliki wideo oraz GIF-y. Zwróć jednak uwagę na to,czy animacja/ruch zazębiają się w nich w przekonujący sposób. Istotna jest rozdzielczość materiału źródłowego, powinna być ona zbliżona do rozmiarów pulpitu komputera.
Zdjęcie: Envato Elements