Data modyfikacji:

Jak dbać o baterię w laptopie?

Kupiłeś nowego laptopa i chcesz, aby służył ci jak najdłużej? A może masz wrażenie, że twój kilkuletni sprzęt coraz częściej potrzebuje, żeby go naładować? Jeśli na której z tych pytań odpowiedziałeś „tak”, to świetnie trafiłeś. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie, jak dbać o baterię w laptopie i co trzeba zrobić, aby służyła ona nam jak najdłużej w dobrej kondycji. Zapraszamy do lektury!
jak dbać o baterię w laptopie

Jak zużywa się bateria w laptopie?

Jedną z największych zalet, jeśli chodzi o laptopy, jest ich mobilność. Nie musisz martwić się o stałe źródło prądu: wystarczy ci naładowana bateria w urządzeniu, by zacząć z niego korzystać praktycznie w dowolnych warunkach. Jeśli zastanawiasz się, czy laptop działa bez baterii, uspokajamy: tak. Bez niej jednak traci jedną ze swoich najważniejszych cech, czyli wspomnianą mobilność.
Bateria w laptopie, jak każde urządzenie, wraz z upływem czasu starzeje się. Kondycja baterii się pogarsza. W rezultacie działa coraz mniej wydajnie, aż z czasem może odmówić całkowicie posłuszeństwa. Baterie litowo-jonowe znacznie zaczynają tracić swoją wydajność po 500–1000 cyklach ładowań i rozładowań. Chociaż nie możesz zahamować tego procesu, możesz go znacznie opóźnić, na co dzień stosując się do kilku rad. Jak zatem dbać o baterię w laptopie?
Przeczytaj także: Jakie laptopy w Black Friday?

Bateria w laptopie – ile powinna trzymać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile powinna trzymać bateria w laptopie. Urządzenie z pewnością będzie potrzebowało więcej energii w przypadku grania w gry lub np. korzystania z programów do odróbki grafiki oraz wideo. Laptop powinien wytrzymać jednak kilka godzin przeciętnej pracy biurowej (tzn. mailowania, niezbyt długich wideokonferencji, przeglądania internetu, uzupełniania arkuszy kalkulacyjnych i innych podobnych rzeczy).
Jeśli ten czas drastycznie się skraca, np. do dwóch godzin lub nawet kilkunastu minut, najprawdopodobniej konieczna będzie wymiana baterii w laptopie. Koszt takiej wymiany to co najmniej kilkadziesiąt złotych, dlatego warto dbać o akumulatory, by te służyły jak najdłużej. Będzie to korzystne nie tylko dla twojej kieszeni, ale również dla środowiska.

Jak sprawdzić stan baterii w laptopie?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić baterię w laptopie? W zależności od systemu operacyjnego, który posiadasz, możesz to zrobić w nieco inny sposób.
Jeśli masz Windowsa: wpisz w wyszukiwarkę (domyślnie dostępną obok przycisku Start) cmd i naciśnij Enter, aby uruchomić wiersz polecenia. Wpisz do niego komendę „powercfg/batteryreport” (pomijając cudzysłów). Otrzymasz battery-report.htmp– plik, który odnajdziesz pod ścieżką C:\WINDOWS\system32.
Jeśli posiadasz MacOS, wybierz: Option, następnie menu Apple i odszukaj Informacje o systemie. Kolejno wybierz Sprzęt, a następnie Zasilanie, aby zobaczyć informacje o baterii w laptopie.

Jak ładować laptopa?

Kluczowy w kwestii tego, jak zwiększyć wydajność baterii w laptopie, jest sposób jej ładowania. Przede wszystkim zapomnij o jej całkowitym rozładowaniu oraz jej całkowitym… naładowaniu. Baterię w laptopie najlepiej jest zacząć ładować, kiedy będzie miała około 20% poziomu naładowania i przerwać ten proces, kiedy będzie miała około 80%.
Pamiętaj również o tym, aby nie trzymać laptopa stale podłączonego do prądu, ponieważ w taki sposób również znacząco wpływasz na liczbę cykli ładowania baterii, oczywiście zmniejszając jej żywotność. Oczywiście możesz to zrobić wtedy, kiedy masz wyjętą baterię – w końcu wtedy praca na laptopie jest możliwa tylko przy stałym podłączeniu go do prądu. W coraz większej liczbie przenośnych komputerów nie ma jednak możliwości wyjęcia baterii.
Kiedy kończysz korzystać z laptopa i wyłączasz go, odłącz również źródło zasilania. Dobrze, jeśli w momencie wyłączania sprzętu poziom baterii wynosi nieco ponad 40%.
Do ładowania baterii wykorzystuj oryginalną ładowarkę dołączoną do laptopa. Jeśli jednak takiej nie posiadasz, zadbaj o sprawdzony zamiennik (np. z Green Cell) o odpowiednich parametrach, dostosowanych do sprzętu. Parametry te znajdziesz na tabliczce znamionowej laptopa (zazwyczaj umieszczonej z tyłu urządzenia).

Jak jeszcze dbać o baterię w laptopie?

Prawidłowe ładowanie laptopa to nie wszystko, co możesz zrobić. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak jeszcze zwiększyć wydajność baterii w laptopie, zapoznaj się z poniższymi radami.

Staraj się zmniejszać zużycie energii

Przede wszystkim: oszczędzaj energię w laptopie. Wyłączaj programy, których akurat nie potrzebujesz, oraz dodatkowe funkcje, takie jak np. podświetlanie klawiatury w środku dnia lub Bluetooth i nieużywane sprzęty, np. słuchawki, mikrofon lub dodatkową klawiaturę. W miarę możliwości zmniejszaj również jasność ekranu.

Nie przegrzewaj laptopa

Zadbaj również o to, aby laptop nie przegrzewał się. Chroń go przed wysokimi temperaturami oraz słońcem. Nie zatykaj otworów wentylacyjnych, co nieświadomie możesz robić, trzymając laptop na kolanach lub kanapie. Od czasu do czasu czyść otwory wentylacyjne w urządzeniu lub poleć to komuś, kto się na tym zna.
Bardzo dobrymi gadżetami, które szczególnie sprawdzą się w upalne dni lub podczas długiej pracy z bardziej wymagającym oprogramowaniem, są podkładki chłodzące pod laptopa. Wystarczy umieścić taką pod sprzętem i podłączyć ją za pomocą kabla USB. Dzięki takiej podkładce zostanie zmniejszona temperatura podzespołów w urządzeniu. Koszt takiej podkładki nie jest duży: tego typu sprzęty można znaleźć już za kilkanaście złotych.
Dobrym sposobem na chłodzenie laptopa jest wentylator chłodzący na USB. Jego działanie jest bardzo podobne do podkładki chłodzącej, tyle że przy okazji możesz schłodzić również siebie. Koszt takiego urządzenia zaczyna się od kilkunastu złotych.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus