Data publikacji:

Jaką baterię do zegarka wybrać?

Tradycyjne zegarki są ciągle modne i popularne. Nie tylko odmierzają czas, ale dodają klasy i elegancji, są niezbędnym elementem wielu stylizacji. Pojawienie się smartwatcha tylko na chwilę zmniejszyło zainteresowanie tradycyjnymi zegarkami. Obecne klasyczne rozwiązania wracają do łask, zegarek na rękę jest tego świetnym przykładem. Aby zegarek mógł długo działać i dobrze wskazywać czas, niezbędna jest odpowiednia bateria do zegarka. Jaka powinna być, czym różnią się dostępne na rynku ogniwa do zegarków?

bateria do zegarka

Baterie do zegarków – dostępne rodzaje

Każdy, kto wybiera zegarek (korzystając przy tym np. z poradników i rankingu zegarków) zawraca uwagę na jego wygląd, kolor, wielkość i kształt. Ważne są dodatkowe funkcje, alarm, podświetlanie czy datownik. Odpowiedni wybór jest bardzo ważny, zegarek noszony jest na co dzień i powinien odpowiadać potrzebom właściciela.

Oprócz wyglądu czasomierza bardzo ważne jest jego zasilanie. W zegarkach kwarcowych bateria jest sercem urządzenia, dzięki niej zegarek wskazuje prawidłową godzinę, a wszystkie funkcje sprawnie działają. Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje baterii do zegarków.

Baterie alkaliczne oznaczone symbolem LR

W charakterze elektrolitu zastosowano w nich roztwory alkaliczne. Mają znamionowe napięcie ogniw w wysokości 1,5 V. Zasada działania opiera się na reakcji chemicznej między cynkiem a tlenkiem manganu. Baterie alkaliczne są najbardziej popularnym sposobem zasilenia zegarków, ponieważ są tanie i łatwo dostępne. Ich minusem jest słaba wytrzymałość.

Bakterie srebrowe oznaczone symbolem SR

Wykorzystuje się w nich elektrolit na bazie wody. Cechuje je dłuższy czas pracy niż w przypadku baterii alkalicznych oraz wyższa cena. Baterie na bazie tlenku srebra są bezpieczne, nie ulegają wylaniu, które może spowodować poważne uszkodzenia.

Baterie litowe oznaczone symbolem CR

Ich zaletą jest niska waga, bardzo dobra wytrzymałość i trwałość. Mogą działać nawet 10 lat.

Baterie zegarkowe – czym kierować się przy wyborze?

Jaka bateria do zegarka będzie najlepsza? Najważniejszym parametrem jest wytrzymałość, która gwarantuje, że zegarek będzie długo działał. Nie zawsze warto sugerować się jedynie ceną, lepiej wybrać baterię do zegarka nieco droższą, ale dłużej działającą.

Inne elementy, na które warto zwrócić uwagę, to średnica, długość i grubość baterii. Bateria musi być  kompatybilna z konkretnym modelem zegarka. Niektórzy producenci czasomierzy polecają określone baterie, dlatego zawsze przed wymianą należy zapoznać się z instrukcją zegarka.

Wybierz z nami modny zegarek damski do 200 zł

Baterie zegarkowe można wymieniać u zegarmistrza lub zrobić to samodzielnie. Pierwsza opcja umożliwia dokładny serwis zegarka oraz sprawdzenie, czy żaden element nie wymaga naprawy lub wymiany. Samodzielna wymiana jest możliwa, ale potrzebne są specjalistyczne narzędzia, cierpliwość oraz precyzja.

W niektórych modelach dostanie się do baterii wymaga demontażu części mechanizmu albo jakiejś blokady. W takim wypadku lepiej zlecić prace specjaliście. Zegarki wodoszczelne i wodoodporne powinny również trafić w ręce zegarmistrza, ponieważ samodzielna wymiana baterii może spowodować rozszczelnienie i utratę właściwości.

Średnia żywotność baterii do zegarków wynosi 2 lata, ale dostępne są również ogniwa, które zapewniają nawet dziesięcioletnie działanie czasomierzy. Warto wybrać baterie sprawdzonych producentów, których produkty cieszą się długą historią i renomą. Najbardziej popularne są baterie firmy Varta, Duracell, Sony, Energizer.

Baterie to niewidoczny, ale bardzo ważny element w zegarkach kwarcowych. Jeżeli się rozładują, zegarek przestaje działać i staje się bezużyteczny. Warto o tym pamiętać i, wymieniając baterie do zegarka, zdecydować się na takie, które są wytrzymałe, zapewniają długi czas pracy czasomierzy. 

Autorka: Dorota Koszutowska