Data publikacji:

Baterie sztorcowe czy ścienne? Jakie wybrać?

Baterie kranowe to istotny element wyposażenia każdej kuchni i łazienki. Nie tylko pełnią ważną funkcję użytkową, ale także mają duży wpływ na wygląd pomieszczenia. Dzięki interesującemu designowi lub użytym do ich wykonania materiałom, mogą być jednym z interesujących elementów aranżacji wnętrza. Producenci armatury odpowiadają na potrzeby konsumentów i oferują niezwykle bogaty wybór modeli w najróżniejszych stylach. Baterie te możemy podzielić na dwie rodziny – sztorcowe i ścienne, w artykule postaramy się odpowiedzieć, które z nich warto wybrać.
baterie sztorcowe czy ścienne

Baterie kuchenne

Montowane przy zlewozmywaku baterie powinny być funkcjonalne i ergonomiczne. Oznacza to, że nie mogą nam zawadzać w trakcie mycia naczyń, a dostęp do ich wajchy lub kurków nie powinien być utrudniony, nawet w przypadku gdy w zlewie znajdzie się bardzo wiele garnków i naczyń.

Kuchenna bateria ścienna

Nie ma co do tego wątpliwości – ścienne baterie w kuchni nie są specjalnie dobrze postrzegane. Nie ma dla nich praktycznie w ogóle miejsca w nowoczesnych aranżacjach wnętrz, ponieważ są postrzegane przez projektantów jako anachronizm. Krany te umieszcza się bezpośrednio na ścianie, w której znajdują się przyłącza wodne.
W tym miejscu możemy zaznaczyć ich pierwszą wadę, ponieważ zlew znajduje się w odległości nawet kilkunastu centymetrów od ściany, wylewka baterii musi być często mocno wydłużona, by skierować strumień wody w bardziej centralny punkt misy. Co więcej, podczas codziennego zmywania naczyń będzie ona sprawiać sporo kłopotów, zwłaszcza w małych kuchniach, bowiem często będziemy o kran zawadzać, próbując np. wypłukać duży garnek.
Ponieważ kurki lub uchwyt takiej baterii znajdują się tuż przy ścianie, w niektórych kuchniach musimy wyciągać mocno rękę, by do nich dosięgnąć, największe problemy mają tutaj zwłaszcza dzieci. Czy oznacza to jednak, że baterie tego typu trzeba spisać kompletnie na straty? Niekoniecznie. Sprawdzają się one dobrze w niektórych układach pomieszczeń, a także w mieszkaniach, w który nie możemy pozwolić sobie na kucie w ścianach oraz przesuwanie rur z dopływem wody. Musimy jednak pogodzić się z mniejszym zróżnicowaniem dostępnych modeli.

Kuchenna bateria sztorcowa

Baterie sztorcowe (stojące) to z kolei niezwykle popularne rozwiązanie, które znajduje zastosowanie w praktycznie każdej aranżacji wnętrza. Zamiast do ściany, są one przymocowane w pozycji pionowej bezpośrednio do blatu kuchennego lub obrzeża zlewu. Woda doprowadzana jest do nich ukrytymi we wnętrzu szafki elastycznymi wężykami lub specjalnymi rurkami podłączonymi do dopływów.
Wygięta wylewka baterii liczy sobie kilkadziesiąt centymetrów wysokości, dzięki czemu rzadko kiedy przeszkadza w korzystaniu ze zlewu. Co więcej, dostęp do uchwytów regulujących ciepłą i zimną wodę jest ułatwiony, bowiem znajdują się dosłownie na wyciągnięcie dłoni.
W sprzedaży znajdziemy bardzo szeroki asortyment modeli, wykończonych często w niecodzienny sposób. Krzykiem mody w nowoczesnych wnętrzach są zdecydowanie czarne baterie, które świetnie kontrastują z jasnymi frontami szafek. Do bardziej eleganckich wnętrz nadają się produkty w odcieniach mosiądzu lub złota. Bardzo zróżnicowana jest też forma baterii, od prostych geometrycznych kształtów, po bardziej ozdobne i klasyczne, świetnie odnajdujące się w kuchniach retro. Na plus baterii sztorcowych przemawia też ich znacznie łatwiejszy montaż i konserwacja.

Baterie łazienkowe

W przypadku baterii łazienkowych, wybór pomiędzy modelami sztorcowymi a ściennymi nie jest już tak oczywisty jak w kuchni. Oba typy armatury są dobrze wspierane przez producentów.

Łazienkowa bateria sztorcowa

W przypadku łazienek sztorcowe baterie są zdecydowanie bardziej popularne jeśli mowa o umywalkach. Modele te współpracują świetnie z każdym typem misy. Krany z niską wylewką montuje się w niewielkich modelach wiszących umywalek, natomiast wysokie baterie to idealne rozwiązanie dla popularnych obecnie nowoczesnych mis nablatowych. W ofertach sklepów znajdziemy tysiące wzorów i kolorów armatury tego typu.

Łazienkowa bateria ścienna

Baterie ścienne są używane głównie w wannach, na co wpływ ma umieszczenie dopływu wody. Instalacja kranu sztorcowego wymaga kupna specjalnie przystosowanej do tego celu wanny (najczęściej są to modele wolnostojące) lub wykonania specjalnej dobudówki przy którejś ze ścian. Konsumenci mogą wybierać tutaj spośród modeli posiadających lub pozbawionych możliwości podłączenia prysznica. Jeżeli chodzi o wzory, producenci oferują propozycje dla każdego typu łazienki – od super minimalistycznych po bardzo tradycyjne. Podobnie jak w kuchniach, spotkamy się tu też z rozmaitym wykończeniem – od klasycznego chromu po miedź i złoto.
Zdjęcie: Envato Elements