Data modyfikacji:

Bielizna termoaktywna na zimę. Jak działa i jak wybrać?

Bielizna termoaktywna na zimę jest przydatna w trakcie wyjazdu w góry, jazdy na nartach i snowboardzie oraz w trakcie każdej innej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu w sytuacji niekorzystnych warunków atmosferycznych. Sprawdź, czym jest bielizna termoaktywna na zimę, dlaczego warto ją nosić i jaką wybrać.
bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna na zimę – jak działa?

Bielizna termoaktywna na zimę została zaprojektowana przede wszystkim z myślą o sportowcach, którzy nie rezygnują z aktywności fizycznej nawet w trakcie mrozów i opadów śniegu. Jej noszenie poleca się przede wszystkim narciarzom, rowerzystom, snowboardzistom, a nawet wielbicielom nordic walking.
Głównym zadaniem bielizny termoaktywnej na zimę jest zapewnienie ciału ciepła i utrzymanie jego temperatury na stałym, optymalnym poziomie. Odpowiednio dobrana bielizna termoaktywna powinna nie tylko chronić przed mroźnym powietrzem, ale także pozwalać skórze swobodnie oddychać. Dzięki temu wilgoć jest odprowadzana na zewnątrz, a ty nie musisz się martwić o nadmierne pocenie się, nawet w trakcie najbardziej intensywnej przejażdżki po stoku.
Do produkcji bielizny termoaktywnej na zimę wykorzystuje się specjalne materiały – poliamid i polipropylen. Tkaniny syntetyczne można z powodzeniem zastąpić naturalnymi, wybierając między innymi modele z wełny. Na rynku znajdziesz również ubrania wzbogacone o jony srebra, dzięki którym zyskują dodatkowe uszczelnienie przydatne w ekstremalnych warunkach atmosferycznych.

Bielizna termiczna a termoaktywna na zimę – różnice

Wiele osób stosuje zamiennie pojęcia bielizny termoaktywnej i termicznej na zimę. Jest to jednak błąd – choć działają tak samo, czyli chronią przed niskimi temperaturami, to mają dwa różne zadania. Czym w takim razie się od siebie różnią?

  • Bielizna termoaktywna na zimę to propozycja do zadań specjalnych, która dobrze radzi sobie nawet w trakcie najbardziej intensywnej aktywności na świeżym powietrzu. Najczęściej wybierają ją sportowcy, na przykład miłośnicy narciarstwa i snowboardingu. Masz w szafie majtki albo koszulkę termoaktywną i nie wiesz, co daje? Tego typu bielizna nie tylko chroni ciało przed utratą ciepła, ale także odprowadza pot ze skóry.
  • Bielizna termiczna na zimę jest idealnym wyborem dla osób, które szukają sposobu na zapewnienie sobie komfortu termicznego na co dzień. W szczególności polecamy ją na spacery czy wypady na sanki. Nie będzie jednak odpowiednim pomysłem na jazdę na nartach czy bieganie w trakcie zimy. Powód jest prosty – bielizna termiczna trzyma maksymalnie ciepło organizmu, jednak nie odprowadza nadmiaru wilgoci.

Dlaczego i kiedy warto nosić bieliznę termoaktywną na zimę?

Bielizna termoaktywna zimowa przede wszystkim zwiększa komfort w trakcie uprawiania sportu. Bez problemu radzi sobie z odprowadzaniem potu, zapewnia ciału właściwą termoregulację, a do tego w żaden sposób nie ogranicza swobody ruchów.

Najlepsza bielizna termoaktywna jest również elastyczna i idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Niektórzy określają ją mianem drugiej skóry i jest to całkiem trafne porównanie, ponieważ koszulki, majtki, skarpetki czy kalesony termoaktywne mają specjalny rodzaj szwów, które są praktycznie niewyczuwalne. W efekcie noszenie bielizny termoaktywnej jest czystą przyjemnością.

Co ciekawe, bielizna termoaktywna zimowa nie zaczyna działać aż do momentu intensywnego wysiłku. Właśnie dlatego wiele osób zakłada ją już w trakcie jesieni, a nawet chłodnych wiosennych wieczorów.
Bielizna termoaktywna na zimę, choć została zaprojektowana z myślą o sportowcach, z powodzeniem może być wybierana również na co dzień. Bieliznę należy zakładać na nagie ciało. Oznacza to, że właśnie ona jest pierwszą warstwą ubrań, która powinna znaleźć się pod sportowymi legginsami, spodniami czy koszulkami. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie odpowiednią izolację cieplną.

Jaka bielizna termoaktywna na zimę?

Podstawowym rodzajem bielizny termoaktywnej na zimę są oczywiście majtki, które są przydatne zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Wybierając odpowiedni model, zwróć uwagę na właściwy rozmiar. Warstwa chroniąca ciało przed niskimi temperaturami powinna zapewniać maksymalny komfort.
Dobrym wyborem są również skarpetki wykonane z wełny, elastanu czy nylonu. To właśnie po nie powinni sięgać sportowcy, którzy spędzają zimą na świeżym powietrzu długie godziny. Możesz zdecydować się zarówno na podkolanówki, które sprawdzą się świetnie na boisku, jak i na skarpety o standardowej długości, które możesz nosić na narty czy przebieżki po okolicy.
Koszulki to rodzaj bielizny termoaktywnej na zimę, który jest chętnie wybierany przez biegaczy i rowerzystów. Równie doskonale sprawdzi się w przypadku jazdy na stoku. Wybierając odpowiedni model, postaw na idealne dopasowanie. Tego typu bielizna powinna stanowić swego rodzaju drugą skórę. Przylegający do ciała materiał skutecznie ochroni cię przed mrozem.

Bielizna termoaktywna męska na zimę – jaką kupić

Z myślą o mężczyznach producenci bielizny termoaktywnej zaprojektowali kalesony na zimę, w których ochronisz nogi przed niskimi temperaturami i wiatrem, jednocześnie nie martwiąc się o nadmierne pocenie się łydek. Kalesony możesz nosić i pod długimi, i pod krótkimi spodenkami.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku kobiet, tak i w kolekcji bielizny termoaktywnej męskiej zimowej znajdziesz również koszulki, skarpetki i majtki. Upewnij się jednak, że wybierasz model od sprawdzonej marki. Nie oszczędzaj też na zakupie bielizny termoaktywnej, bo ryzykujesz kiepską jakością materiału i szycia, wyczuwalnymi szwami i obniżonym komfortem noszenia.

Obalamy mity na temat bielizny termoaktywnej na zimę!

Czas obalić najpopularniejsze mity na temat bielizny termoaktywnej na zimę. Mamy nadzieję, że zachęcimy cię w ten sposób do zakupu wybranego modelu.

Mit nr 1: Bielizna termoaktywna na zimę jest niewygodna

Nieprawda! Jak wspominaliśmy już wcześniej, najlepsza bielizna termoaktywna jest projektowana z myślą o sportowcach. Właśnie dlatego nie ma mowy o dyskomforcie, ograniczaniu swobody ruchów i niedopasowaniu do ciała, które mogłyby odbijać się na osiąganych wynikach. Mit ten wziął się z problemów z dobraniem niewłaściwego rozmiaru – za duża albo za mała bielizna termoaktywna na zimę nigdy nie będzie wygodna.

Mit nr 2: W bieliźnie termoaktywna ciało się nie poci

To kolejny mit, który może sprawić, że zrazisz się do bielizny termoaktywnej na zimę już po pierwszym założeniu. Nie możesz oczekiwać od jej materiału, że ochroni ciało przed poceniem się, bo nie takie jest jego zadanie.

W trakcie noszenia bielizny termoaktywnej nadal się pocisz, ale jej materiał jest tak zbudowany, że nieustannie odprowadza pot i wilgoć, pozostawiając skórę suchą. Najlepsza bielizna termoaktywna ma włókna wzbogacone o jony srebra, dzięki którym zapobiega nieprzyjemnym zapachom.

Mit nr 3: Bielizna termoaktywna jest zarezerwowana wyłącznie na zimę

Nie! Choć bielizna termoaktywna jest najczęściej wybierana na zimę, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby nosić ją w trakcie innych pór roku. Tak naprawdę możesz robić to bez względu na pogodę, wybierając koszulkę zamiast bluzki z długim rękawem. Choć podczas lata nie potrzebujesz ochrony przed zimnem, to z pewnością przydadzą się zdolności bielizny do odprowadzania potu i wilgoci.

Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.