Bluetooth 5.0 vs 4.2. Jakie różnice?

Szczegółowe testy oraz opinie entuzjastów kart graficznych wskazują jednoznacznie na ogromną wydajnościową przewagę serii GeFroce RTX 30** nad poprzednią generacją kart Nvidii. Przyjrzymy się zatem, jak w bezpośrednim pojedynku wypadają układy RTX 3070 oraz RTX 2070.

Polecamy: Słuchawki douszne gamingowe

Bluetooth 4.2 vs 5.0

Bluetooth – co to jest?

Zanim przejdziemy do porównania, warto powiedzieć, czym tak naprawdę jest Bluetooth. Jest to bezprzewodowe połączenie bliskiego zasięgu pomiędzy komputerami, telefonami komórkowymi oraz innymi urządzeniami elektrycznymi. Każda nowa wersja Bluetooth zawiera inne rodzaje ulepszeń.

Bluetooth 5.0 – co go wyróżnia?

Aktualizacja Bluetooth obejmuje dwa główne aspekty. Pierwszy z nich dotyczy obsługiwanie połączeń za pomocą beaconów – dzięki temu możesz korzystać z wszystkich nowinek technologicznych, takich jak funkcje inteligentnego domu. Drugim ważnym ulepszeniem jest jakość dźwięku. Nowy sygnał audio jest przesyłany strumieniowo w wysokiej jakości, dzięki czemu będziesz czerpał jeszcze większą przyjemność ze słuchania muzyki.

Bluetooth 5.0 i 4.2 – porównanie

Wciąż nie wiesz, czy warto inwestować w sprzęt wyposażony w Bluetooth 5.0? Poniżej znajdziesz praktyczne porównanie wszystkich najważniejszych cech tej technologii w starej i nowej generacji.

Szybkość

Tutaj Bluetooth 5.0 nie ma sobie równych. Bluetooth 5.0 jest około dwukrotnie szybszy niż jego stary odpowiednik. Dzięki temu jest też kompatybilny z wszystkimi urządzeniami smart home. Jest to możliwe dzięki przepustowości 5 Mb/s w przypadku Bluetooth 5.0. Dla porównania przepustowość Bluetooth 4.2 wynosi 2,1 Mb/s.

Zużycie energii

Bluetooth 5.0 został stworzony tak, aby zużywał mniej energii niż Bluetooth 4.2. Oznacza to, że możesz pozostawić włączone urządzenie Bluetooth 5.0 na o wiele dłużej niż w przypadku jego starego odpowiednika.

Pojemność danych

W tej kategorii również wygrywa Bluetooth 5.0. Pojemność danych w przypadku Bluetooth 5.0 wynosi aż 255 bajtów, podczas gdy pojemność danych dla Bluetooth 4.2 to zaledwie 31 bajtów. Dodatkowo rzeczywista pojemność danych Bluetooth 4.2 wynosi od 17 do 20 bajtów.

Połączenie

Bluetooth 5.0 z łatwością łączy się z wszystkimi urządzeniami smart nowej generacji – wszystko dzięki ulepszonej prędkości i znacznie większemu zasięgowi. Oznacza to, że urządzenia IoT będą prawidłowo wykorzystywać wszystkie funkcje Bluetooth 5.0 i bez problemu z nim współpracować. Inaczej jest w przypadku Bluetooth 4.2, który jest zbyt słaby, żeby urządzenia smart mogły sprawnie działać.

Kompatybilność

Bluetooth 4.2 działa najlepiej z urządzeniami, które są kompatybilne z wersją 4.2. Warto pamiętać, że ten wariant Bluetooth nie będzie kompatybilny z urządzeniami wyposażonymi w złącze Bluetooth 5.0. Z kolei Bluetooth 5.0 jest kompatybilne z wersjami 1, 2, 3, 4, 4.1 oraz 4.2.

Bluetooth 5.0 – jakość dźwięku

Większość osób decyduje się na zakup urządzenia z Bluetooth 5.0 ze względu na lepszą jakość dźwięku. Co to oznacza? Przede wszystkim mniejsze opóźnienia, poprawioną szybkość transmisji, obsługę dwóch urządzeń jednocześnie, większy zasięg i lepszą stabilność. Istotną zmianą w tej kategorii jest szybkość transmisji – odnosi się to do ilości danych, które można przesłać w określonym czasie.

Im wyższy jest bitrate, tym więcej danych możesz wysłać. Jeśli chodzi o Bluetooth 5.0, zapewnia on doskonale czyste połączenie, bez zakłóceń z powodu odległości. Krótko mówiąc, twoje piosenki będą brzmiały dużo lepiej, jeśli będziesz je odtwarzać z użyciem Bluetooth 5.0.

Autor: Patrycja Hendzel