Data modyfikacji:

Jakie buty trekkingowe dla dzieci wybrać?

Wyprawa w góry z dziećmi? Czemu nie! Oczywiście tylko po uprzednim, starannym przygotowaniu. Twoje pociechy powinny być zaopatrzone w odpowiedni sprzęt górski, dzięki któremu wycieczka będzie wygodniejsza i bezpieczniejsza. Radzimy, jak wybrać buty trekkingowe dla dzieci – jeden z najważniejszych elementów wyposażenia małego góromaniaka.

buty trekkingowe dla dziecka

Buty w góry dla dzieci: obowiązkowy element wyprawy

Każdy, kto bywa w górach, wie doskonale, że długie piesze wędrówki wymagają wygodnego i wytrzymałego obuwia. Wspinaczka nawet na niewysokie szczyty pod żadnym pozorem nie powinna odbywać się w butach, w których chodzisz na co dzień. Zresztą – idziemy o zakład, że nieraz już widziałeś w sieci zdjęcia turystów, którzy postanowili zdobyć Rysy w japonkach czy butach na obcasach… i nie skończyło się to dobrze.

Czy można wędrować w wygodnych butach sportowych? Niestety, i w tym wypadku nie okaże się to dobrym pomysłem. Nawet najlepsze buty do biegania czy te, których używasz na siłowni, nie zapewnią twoim stopom stabilizacji tak potrzebnej na górskim szlaku. Podeszwa obuwia sportowego nie zapewnia także dostatecznej przyczepności.

Najodpowiedniejszym wyborem będą buty przeznaczone do wędrówek górskich. Buty trekkingowe dla dzieci to obowiązkowy element wyposażenia małego miłośnika wycieczek. Nie tylko zapewniają komfort, ale i chronią przed kontuzjami, o które na szlaku naprawdę nietrudno.

Jakie buty trekkingowe dla dzieci wybierać?

Wybór butów w góry dla dziecka nie różni się znacznie od tego, którego dokonujesz, poszukując obuwia trekkingowego dla samego siebie. Jakie obuwie kupić?

Buty w góry dla dzieci z grubą podeszwą z bieżnikiem

Najważniejszym elementem idealnych butów trekkingowych dla dzieci jest solidna podeszwa z wyraźnym bieżnikiem. Spód obuwia musi zapewniać mu dużą przyczepność, która zapobiegnie poślizgnięciu się. Podeszwa musi również dobrze izolować stopę dziecka od podłoża – tak aby, stąpając po kamieniach, nie odczuwało dyskomfortu.

Jaki rozmiar butów trekkingowych dla dzieci?

Buty trekkingowe dziecięce muszą być doskonale dopasowane pod względem rozmiaru. Pomimo że stopa dziecka jeszcze urośnie, nie kupuj za dużych butów na zapas. Zbyt długa wkładka spowoduje, że stopa w bucie nie będzie odpowiednio ustabilizowana. W zbyt ciasnym bucie dziecko szybko nabawi się otarć.

Niskie czy wysokie buty w góry dla dziecka?

Na rynku znajdziesz dwa rodzaje butów dla dzieci w góry: obuwie trekkingowe z niską i wysoką cholewką. Pierwszy typ idealnie nadaje się na lato, z kolei drugi – na jesienno-zimowe wycieczki.

Nieprzemakalne, lekkie materiały

Buty trekkingowe dziecięce muszą być nieprzemakalne. Pogoda w górach bywa kapryśna i ze słonecznej aury szybko może przemienić się w wichurę z deszczem. Najlepszym wyborem okaże się obuwie górskie wykonane z syntetycznych materiałów (poliester, poliuretan) wysokiej jakości, doskonale chroniących przed wilgocią, a zarazem lekkich. Ponadto syntetyczne buty w góry dla dzieci bardzo łatwo wyczyścić, a niektóre modele można z łatwością uprać w pralce.

Doskonała stabilizacja butów trekkingowych dla dziecka

Upewnij się, że buty trekkingowe dla dziecka dobrze stabilizują kostkę. Powinny być również wzmocnione na pięcie oraz palcach – stanowi to dodatkowe zabezpieczenie przed urazami.

Jakie buty dla dzieci w góry: wiązane czy na rzep?

Dziecięce obuwie trekkingowe może występować w wariancie wiązanym lub z rzepem. W przypadku dzieci wygodniejszą opcją mogą okazać się buty na rzepy – nie będą przeszkadzały maluchowi podczas wędrówki, a ich ściąganie i zakładanie jest bardzo szybkie. Jeśli jednak twoja pociecha radzi sobie z wiązaniem obuwia sprawnie i szybko, buty sznurowane również okażą się dobrym wyjściem.

Buty trekkingowe dla dziecka i co jeszcze? Wyposażenie małego wędrowca

Buty górskie można uznać za jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy element wyposażenia górskiego. Mimo to, planując pierwszą wycieczkę ze swoim dzieckiem, warto dokładnie zorganizować cały jego ekwipunek – dobre obuwie to nie wszystko!

Maluch powinien mieć ze sobą dobrą kurtkę górską, która będzie lekka, a jednocześnie nieprzemakalna. Lekka kurtka wiatrówka uchroni przed chłodem i nieoczekiwanym deszczem.

Podczas wędrówek w górach dziecko zawsze powinno mieć przy sobie nakrycie głowy – czapkę lub chustkę. Równie nieoczekiwanie co deszcz na szlaku może zaskoczyć was upalna pogoda.

Co powinno pić dziecko w trakcie wyprawy? Na pewno nie słodzone napoje i soki. Najlepszym wyborem będzie rzecz jasna woda, najlepiej z wygodnej, wielorazowej butelki. Wybierając model z wkładem na owoce, możesz urozmaicić smak napoju dziecka.

Lekki i mały plecak górski pomieści wszelkie drobiazgi, które maluch zabrał ze sobą na wycieczkę.

Buty trekkingowe dla dzieci: sekret udanej wędrówki

Dobre buty dla dzieci w góry muszą stabilizować kostkę, posiadać wyraźny i antypoślizgowy bieżnik podeszwy, pozostając przy tym wygodne. Pamiętaj, że o górskie wyposażenie swojej pociechy musisz zadbać tak samo starannie jak o swoje – wtedy wspólne zdobywanie szczytów będzie jeszcze lepszą przygodą.