Wybieramy buty trekkingowe dla dziecka

Każdy rodzic marzy o tym, aby jego dziecko podzielało jego pasję. Dlatego od najmłodszych lat pokazuje mu różne opcje spędzania wolnego czasu, szczególnie na świeżym powietrzu. Nie inaczej jest z miłośnikami gór — oni także zabierają swoje pociechy na wycieczki. Kiedy nasze dziecko może już przechodzić całą trasę samodzielnie, pojawia się pytanie, jakie buty trekkingowe dla dzieci kupić.

Czy buty trekkingowe dla dzieci są w ogóle potrzebne?

Wielu rodziców uważa, że specjalistyczne buty trekkingowe dla dzieci to zbędny wydatek. Zasłaniają się kosztami oraz bezcelowością takiego zakupu (pociecha szybko z butów wyrośnie).

Owszem, dziecięca stópka rośnie szybko, ale małe dziecko też zasługuje na komfort podczas wędrówki. Chodzi także o jego bezpieczeństwo — buty w góry dla dzieci gwarantują mniejsze ryzyko poślizgnięcia i przewrócenia się malucha.

Dla mniejszych dzieci (w wieku 3‒5 lat) warto planować wycieczki w niższe góry. Na tym etapie maluchy powinny dopiero przyzwyczajać się do górskich tras. Z kolei 5‒7 latki są już w stanie przejść lekką trasę w Tatrach, oczywiście dobraną do ich możliwości.

Wyprawa w góry to dla naszego dziecka niezwykła gratka i wiele pociech kocha taką aktywność fizyczną. To świetny sposób na spędzenie wolnego czasu z rodzicami. Oczywiście wędrówkę trzeba odpowiednio zaplanować.

Wyprawa w góry to dla naszego dziecka niezwykła gratka i wiele pociech kocha taką aktywność fizyczną. To świetny sposób na spędzenie wolnego czasu z rodzicami. Oczywiście wędrówkę trzeba odpowiednio zaplanować.

Dzieci naśladują rodziców, więc jeżeli widzą u nich górskie buty, to zazwyczaj chętnie same je zakładają. Nie można także zapomnieć o odpowiednich skarpetach z naturalnych materiałów. Ważne żeby były one wysokie, dzięki temu nie wystąpią otarcia, noga nie spoci się tak bardzo i unikniemy przykrego zapachu.

 

Jakie obuwie w góry dla dzieci kupić?

W zależności od naszych potrzeb mamy do wyboru buty niskie (które mogą też służyć dziecku na co dzień) oraz wysokie, których będziemy używać wyłącznie podczas pieszych wycieczek. Wszystko zależy więc także od naszych oczekiwań co do uniwersalności produktu, jakim są buty w góry dla dzieci.

Niskie buty sięgają poniżej kostki. Wielu rodziców zakłada je swojemu maluchowi także do szkoły. Charakteryzują się one tym, że mają antypoślizgową podeszwę oraz są wodoodporne.

Takie buty są używane zdecydowanie częściej niż tylko podczas wypraw w góry, w związku z czym wydatek jest bardziej uzasadniony. Wyższe buty zazwyczaj kupuje się już trochę starszemu dziecku.

Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli naszemu potomkowi pasuje już „dorosła” rozmiarówka, mimo wszystko lepiej kupować mu buty w dziale dla dzieci. Jest to spowodowane tym, że stopa dziecka i osoby dorosłej, nawet o tym samym rozmiarze, różnią się od siebie (choćby szerokością). Dlatego buty przeznaczone dla dziecka są po prostu węższe.

W jaki sposób mierzyć buty?

Oczywiście najłatwiejszym sposobem jest zabranie dziecka na zakupy i przymierzanie po kolei różnych modeli. Jeżeli nasze dziecko jest już starsze i potrafi samo ocenić, czy buty są za ciasne lub za duże, to mamy o połowę mniejszy kłopot.

Gorzej jeżeli dziecko jest mniejsze i nie jest w stanie samo wybrać. Wtedy z pomocą przychodzą nam różne metody mierzenia.

Przede wszystkim w sklepach znajdziemy specjalne miarki. Po położeniu na nich stópki dziecka możemy sprawdzić, jaki jest odpowiedni dla niego rozmiar. Musimy pamiętać, że rozmiarówki butów w góry dla dzieci mogą różnić się w zależności od producenta — najlepiej abyśmy dopytali się sprzedawcy, czy udostępniona przez niego miarka odpowiada modelowi, którym jesteśmy zainteresowani.

Miarki są zazwyczaj kolorowe, często mają namalowane zwierzątka lub postaci z bajek, więc dzieci chętnie z nich korzystają.

Inną, starą jak świat metodą jest narysowanie linii wzdłuż kartki oraz położenie jej na ziemi. Dziecko musi na niej stanąć, a my zaznaczamy początek i koniec stópki. Wtedy pozostaje już tylko zmierzenie linijką długości stopy i pójście do sklepu, aby samodzielnie zakupić buty trekkingowe dla dziecka.

W podobny sposób możemy wykorzystać kawałek patyka. Dziecko staje na nim, my zaznaczamy długość i obcinamy nadmiar. Wtedy w sklepie wkładamy do buta patyk i oceniamy, czy długość jest odpowiednia.

Warto zostawić w bucie 4‒8 milimetrów luzu. Ta metoda nie jest, rzecz jasna, idealna, ale w przeszłości była bardzo powszechna.

Materiał, z jakiego powinno być wykonane obuwie w góry dla dzieci

Ważne, aby buty w góry dla dzieci były lekkie, gdyż nasze pociechy szybko się męczą i mogą domagać się wzięcia ich na ręce. Należy pamiętać, że zarówno w wysokich, jak i tych niższych górach dzieci będą bardzo aktywne, więc o wiele lepszą opcją dla nich będą buty za kostkę, które ochronią je przed otarciami.

Mamy do wyboru buty zrobione ze skóry albo z tworzyw sztucznych ze specjalnymi membranami. Podobnie jak w przypadku wyboru obuwia dla dorosłych, obydwa materiały mają swoich przeciwników i zwolenników.

Buty skórzane mogą być droższe, dlatego rodzice częściej wybierają te drugie. Ważne, aby były wodoodporne i z dobrą wentylacją powietrza. Warto zaufać firmom, które na co dzień produkują i sprzedają obuwie wyłącznie trekkingowe, choć jeżeli szukamy butów niskich, to topowi producenci butów dla dzieci mają w swojej ofercie minitraperki. Dla początkujących zdobywców górskich szczytów (tych mniejszych) będą doskonałe.

Aby małe nóżki nie męczyły się na kamienistym podłożu, należy znaleźć buty o trochę grubszej podeszwie niż ta w miejskich adidasach.

Dziecko waży mniej i zazwyczaj nie niesie plecaka, więc w pełni twarda podeszwa może mu przeszkadzać. Ważne też, aby podeszwa miała głębokie bieżniki — dzięki temu buty będą miały lepszą przyczepność. Ze względu na to, że dzieci są trochę niezdarne, ważne aby przód buta miał gumowy nosek — dzięki temu podczas wspinania się nie będzie się on tak szybko ścierał.

Buty w góry dla dzieci — cena

Jeśli chodzi o obuwie w góry dla dzieci, to jego cena waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Zazwyczaj rodzice mają duże opory przed zainwestowaniem tak dużej sumy pieniędzy w produkt, który może posłużyć dziecku zaledwie kilka miesięcy.

Niestety stopa malucha rośnie bardzo szybko i czasem może się okazać, że buciki zakupione wiosną nie przydadzą się już jesienią. Oczywiście wraz z upływem lat rozmiar stopy nie będzie już tak szybko wzrastał.

U dziewczynek może się zatrzymać już w wieku 12‒14 lat. U chłopców jest trochę inaczej, gdyż dojrzewają oni nieco później i rozwijają się dłużej. Tak naprawdę są to kwestie indywidualne i trudno tutaj o jakąś uniwersalną regułę.

Jeżeli naszemu dziecku szybko rośnie stopa, zawsze możemy zostawić buty dla młodszego rodzeństwa (o ile takie ma) czy też sprzedać je w Internecie. Jest wiele grup i forów, na których rodzice wspierają się w takich sytuacjach, można więc w atrakcyjnej cenie kupić lub odsprzedać tego typu obuwie.

Obuwie w góry dla dzieci w przeciwieństwie do tego dla osób dorosłych nie jest inwestycją na lata. W zależności od tego, jak szybko rośnie pociecha, posłuży jej ono przez kilka lub kilkanaście miesięcy. Jednak nawet gdyby miał to być zakup na jeden sezon, warto od najmłodszych lat oswajać nasze dzieci z dobrymi praktykami górskimi — także w kwestii doboru sprzętu. Chodzi także o ich bezpieczeństwo podczas wycieczek. Każdemu rodzicowi przecież zależy na tym, aby jego dziecko pokochało trekking.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły