Data publikacji:

Chromebook: co to jest? Czym się różni od zwykłego laptopa?

Chromebooki to rodzina niewielkich komputerów przenośnych, której pierwsze modele pojawiły się w sprzedaży w 2011 roku. Łączy je przede wszystkim to, że pracują z systemem operacyjnym ChromeOS, a także to, że przechowują większość danych oraz aplikacji w chmurze. Chociaż media oraz internetowe serwisy technologiczne rzadko kiedy poświęcają uwagę tym urządzeniom, cieszą się one sporym powodzeniem, znajdując zastosowanie przede wszystkim w sektorze biznesowym i edukacyjnym. Przedstawiamy najważniejsze zalety i wady Chromebooków i porównujemy je z klasycznymi laptopami.
chromebook co to

Czym jest Chromebook?

W przeciwieństwie do wielu innych linii komputerów, Chromebooki mogą być sprzedawane i zaprojektowane przez różnych producentów, takich jak np. Asus lub Acer. Urządzenia te łączy jednak kilka podstawowych cech. Pierwszą z nich jest wspomniany już system operacyjny ChromeOS, który jest zainstalowany fabrycznie w każdym modelu. Nie jest on kompatybilny z powszechnie używanym Windowsem, a większość jego aplikacji wymaga dostępu do internetu oraz serwerów w chmurze.
Drugą cechą wyróżniającą Chromebooki są ich kompaktowe wymiary i niska waga, mają one zazwyczaj ekrany o przekątnej od 11 do 14 cali, co ułatwia ich transport oraz pracę poza domem. Maszyny mają też energooszczędne, choć mało wydajne kluczowe komponenty, takie jak procesor lub układ graficzny. Bardzo często producenci montują w nich chipy zaprojektowane z myślą o tabletach, a nawet wyższej klasy smartfonach.
Choć z pozoru może być to poważna wada, warto pamiętać, że producenci oczekują, iż większość zadań użytkownicy będą wykonywać w chmurze, co nie obciąża sprzętu. Pozytywnym efektem tego rozwiązania jest bardzo długi czas pracy baterii, nawet w porównaniu do klasycznych kompaktowych notebooków z Windowsem.
Ważnym atutem Chromebooków jest też ich niska cena, która jest bezpośrednim wynikiem słabszych podzespołów. Oczywiście w sprzedaży znajdziemy też modele z większymi ekranami, mocniejszymi komponentami i dotykowym ekranem, za które zapłacimy sumę zbliżoną do tej, jaką trzeba wydać za przeciętnego laptopa.

Co można zrobić na Chromebooku? Jak przydatny jest ChromeOS?

Wiemy już, jak skonstruowane są Chromebooki, ale nadal pod znakiem zapytania stoi jakość ich oprogramowania. System ChromeOS został zbudowany na podstawie Linuksa, odznacza się więc wysoką wydajnością oraz stabilnością działania. Domyślnie wszystkimi opcjami zarządzamy z ekranu przeglądarki internetowej Chrome, skąd mamy dostęp do wszystkich standardowych narzędzi oraz programów Google’a, w tym do edytora arkuszy kalkulacyjnych i tekstu, kalendarza itp. Do komputera logujemy się, korzystając z naszego zwykłego google’owego hasła.
Domyślne oprogramowanie pozwala więc swobodnie wykonywać większość zadań biurowych. Na tym jednak nie koniec możliwości Chromebooków. Na komputerze uruchomimy także aplikacje pobrane ze sklepu Play Store, mamy więc dostęp do tysięcy pozycji, w tym także do gier. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą także skorzystać z wbudowanej konsoli tekstowej Linuksa i uruchamiać kompatybilne programy stworzone z myślą o tym systemie.
Pamiętajmy jednak, że istotnym ograniczeniem pozostaje tutaj niska moc komputera, niewielka przestrzeń dyskowa oraz brak kompatybilności z Windowsem. Oznacza to, że nie uruchomimy na nim profesjonalnych programów graficznych, muzycznych, projektowych lub używanych do edycji wideo.

Chromebook – wady i zalety komputera

Zalety Chromebooków:
  • sprzęt idealny do pracy biurowej oraz celów edukacyjnych;
  • z komputera może korzystać wiele osób. Logując się, otrzymujemy dostęp do wszystkich naszych danych użytkownika zapisanych w chmurze;
  • kompaktowe rozmiary i niska waga;
  • energooszczędność i długa praca na pełnej baterii;
  • możliwości uruchamiania programów z Linuksa oraz Androida (PlayStore).
  • Wady Chromebooków:
  • ograniczona biblioteka bardziej profesjonalny aplikacji i programów komputerowych;
  • wiele opcji i narzędzi wymaga połączenia z internetem i chmurą Google’a;
  • niska wydajność komponentów;
  • niewielka przekątna ekranu.
  • Dla kogo Chromebook będzie najlepszym rozwiązaniem?

    Chromebooki przeznaczone są dla użytkowników, którzy wykorzystują komputer głównie do przeglądania internetu oraz mediów społecznościowych, a także pracy z podstawowymi aplikacjami biurowymi. Kompaktowe rozmiary sprawiają, że będzie też dobrym kompanem w podróży.
    Dzięki nastawieniu na pracę w chmurze sprzęt jest też dobrym rozwiązaniem dla wielu firm oraz placówek edukacyjnych, takich jak szkoły lub uczelnie. Logując się do systemu, użytkownik ma od razu dostęp do wszystkich swoich danych, bez potrzeby konfigurowania wewnętrznej sieci, która wymaga stałego monitoringu przez informatyka. Brak kompatybilności z Windowsem sprawia też, że sprzęt jest znacznie bardziej odporny na złośliwe oprogramowanie oraz wirusy.

    Polecane laptopy typu Chromebook

  • Asus Chromebook C204MA 11,6”
  • Acer Chromebook NXATMEL002 11,6"
  • HP Chromebook 14A-Na0007Na 14"
  • Acer Chromebook CP311-2HN-C19V 11,6"
  • Asus Chromebook CX1 14"
  • Acer Chromebook Spin 513 13,3"
  • HP Chromebook x360 14a 14"