Data modyfikacji:

Chromecast 2 vs 3. Jakie są różnice?

Przyglądamy się różnicom pomiędzy dwóm modelom Chromecasta, a więc popularnego urządzenia do strumieniowego odtwarzania treści wideo i audio, które zostało zaprojektowane przez firmę Google. Zdecydujmy się więc, co jest lepsze: Chromecast 2 vs 3.

chromecast 2 vs 3

Czym jest i jak działa Chromecast?

Chromecast to niedrogie urządzenie RTV, które zaprojektowane zostało przez firmę Google. Mamy tu do czynienia z kompaktowym i ważącym kilkadziesiąt gram odtwarzaczem multimedialnym przeznaczonym głównie do strumieniowego odtwarzania treści wideo i audio za pośrednictwem internetu, z którym gadżet łączy się przez sieć wi-fi.

Sprzęt podłączamy przez kabel HDMI do telewizora lub monitora. Jego działaniem zarządza system operacyjny Android, ten sam, który znajdziemy w tabletach lub smartfonach. Daje nam to dostęp do wielu aplikacji streamignowych znanych serwisów VoD, takich jak YouTube, Spotify, Netflix, HBO GO, Disney+, Player czy Amazon Prime. Sprzęt kontrolujemy w całości z poziomu smartfona, tabletu lub komputera po zainstalowaniu specjalnej aplikacji Google Home.

Dodatkowo Chromecast pozwala również na bezprzewodowe przesyłanie z innych urządzeń znajdujących się w zasięgu domowej sieci wi-fi. Za sprawa tej funkcji możemy na telewizorze wyświetlić filmy i zdjęcia zapisane na tablecie, smartfonie, laptopie lub stacjonarnym pececie.

Przeczytaj także: Jaki wybrać telewizor z Androidem?

Pierwsza generacja Chromecastów pojawiła się w sprzedaży w 2013 roku i szybko stała się przebojem, zwłaszcza wśród konsumentów w USA. Ulepszona druga generacja sprzętu zadebiutowała w 2015 roku, trzecia – trzy lata później, a czwarta – w 2020 roku. Poszczególne wersje różnią się między sobą nie tylko wymiarami, wyglądem i wersją ich systemu operacyjnego, ale także brakiem lub obecnością wsparcia dla treści wyświetlanych w wysokiej rozdzielczości (1080p i 4K) oraz współpracą z najnowszymi standardami przesyłu danych przez kable HDMI czy sieci wi-fi.

Przyjrzyjmy się zatem, czym różnią się najpopularniejsze urządzenia z serii znajdujące się na rynku. Zapraszamy na pojedynek Chromecast 2 vs Chromecast 3.

Google Chromecast 2.0

Urządzenie zadebiutowało w 2015 roku. Odznacza się ono wsparciem dla obrazu w rozdzielczości 1080p (do 30 klatek na sekundę) oraz 720p (do 60 klatek na sekundę). W jego wnętrzu znajdziemy 256 MB wolnego miejsca na dane, 512 MB pamięci RAM oraz mobilny procesor Marvell Armada 1500 Mini Plus.

Sprzęt posiada złącze USB, HDMI oraz wykorzystuje standard wi-fi AC i automatycznie wybiera korzystniejsze pasmo – 2,4 GHz lub 5 GHz. Dzięki osobnemu adaptorowi możemy podłączyć je do sieci kablem Ethernet. Oficjalnie sprzedaż i produkcja tego modelu zakończyła się w w drugiej połowie 2018 roku.

Chromecast 3.0

Model zadebiutował w sprzedaży w 2018 roku. Zapewnia on wsparcie dla obrazu w rozdzielczości 1080p, w maksymalnie 60 klatkach na sekundę. Różnice pomiędzy Chromecast 2.0 vs 3.0 są bardzo niewielkie. Urządzenie jest o około kilkanaście procent wydajniejsze od poprzednika i ładuje dzięki temu większość strumieniowanych treści o co najmniej kilka sekund szybciej.

Pozostała funkcjonalność gadżetu pozostaje niezmienna (wejście USB, HDMI, możliwość podłączenia kabla Ethernet itd.). Nieco droższą alternatywą dla modelu jest Chromecast Ultra, obsługujący treści w 4K, oraz najnowsza wersja Chromecast 4.0 (Chromecast with Google TV), która poza 4K (do 60 klatek na sekundę) wspiera również technologię HDR i Dolby Vision, a także może pochwalić się dodatkowym pilotem w zestawie.

Autor: Michał Kułakowski