Data publikacji:

Jak podłączyć Chromecast?

Po odtwarzacze multimedialne, takie jak Chromecast, sięgamy z różnych powodów. Czasami nie jesteśmy zadowoleni z funkcji smart w naszym telewizorze lub chcemy skorzystać z ulubionego serwisu streamingowego na oborniku, który nie może łączyć się z internetem. Dzięki niewielkim rozmiarom oraz zasilaniu pobieranemu z portu USB, Chromecast bez problemu zmieści się do plecaka, a nawet kieszeni i skorzystamy z niego na urlopie w hotelu lub na działce. W tekście radzimy, jak podłączyć i skonfigurować to urządzenie.
telewizor

Chromecast – podstawowe informacje

Chromecast to ogólna nazwa dla serii niedrogich i kompaktowych odtwarzaczy multimedialnych, które wytwarzane są i zaprojektowane przez firmę Google. Pierwsze urządzenia trafiły do sprzedaży jeszcze w 2013 roku, szybko stając się niezwykle gorącym towarem, zwłaszcza wśród klienteli w Ameryce Północnej. Producentowi udało się wstrzelić wówczas w idealny moment, gdy internetowe serwisu VoD zaczęły stawać się normą, ale ich natywną obsługę oferowało bardzo niewiele modeli telewizorów.
Pierwsza seria Chromecastów została zastąpiona drugą generacją, która zadebiutowała w 2015 roku. Trzecia pojawiła się w 2018 roku, a ostatnia czwarta w 2020 roku.
Najnowsze modele sprzętu ważą zaledwie kilkadziesiąt gram, ale obsługuje bez problemu nowoczesne standardy wideo (rozdzielczości 4K w 60 klatkach na sekundę) i audio. Wspierają też technologię HDR oraz najświeższe metody bezprzewodowej transmisji danych za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Dzięki temu sprzęt łączy się nie tylko z internetem, ale także z innymi urządzeniami mobilnymi, pozwalając na szybkie dzielenie się plikami, jak również strumieniowanie obrazu z ekranu smartfona. Jeśli nie wiesz, którą wersję wybrać, zobacz nasze porównanie Chromecast 3 vs 4.
Aby zapewnić sprzętowi jak najmniejsze rozmiary, Chromecasty są pozbawione jakichkolwiek zewnętrznych portów, poza bardzo krótkim pojedynczym kable HDMI oraz wejściem USB-C, do którego podłączana jest standardowa ładowarka sieciowa.

Konfiguracja i podłączanie Chromecasta

Przygotowanie do pracy Chromecasta przebiega sprawnie i bezproblemowo. Niezbędnych będzie jednak kilka rzeczy. Po pierwsze, na wszelki wypadek należy przygotować hasło i login do naszego konta Google. Po drugie, warto podkreślić, że cała konfiguracja urządzenia przebiega z poziomu dedykowanej mobilnej aplikacji Google Home (dostępnej na systemach Android i iOS), którą musimy zainstalować na telefonie lub tablecie, z jej poziomu zmieniamy też zdalnie większość ustawień Chromecasta.
Po włączeniu i podłączeniu Chromecasta do telewizora, pilotem TV wybieramy odpowiadające mu źródło sygnału. Na ekranie powinien pojawić się komunikat o konfigurowaniu sprzętu. Na wybranym urządzeniu mobilnym wchodzimy do Google Home. Teraz wystarczy tylko kierować się wskazówkami wyświetlanymi przez aplikację. Jeżeli się nie wyświetlają, w lewym górnym rogu ekranu wybieramy opcję „Dodaj”, następnie „Skonfiguruj urządzenie” i „Nowe urządzenie”.
Proces kończy się w tym miejscu i Chromecast jest gotowy do użytku. Pozycjami w menu sterujemy za pomocą urządzenia mobilnego lub dostępnego w zestawie z odtwarzaczem pilota.
Zdjęcie: Envato Elements