Data publikacji:

Co można pakować próżniowo? Kiedy przydaje się pakowanie próżniowe?

Pakowanie próżniowe umożliwia higieniczne pakowanie żywności i z tym najczęściej się kojarzy. Dzięki wytworzeniu optymalnych warunków, jedzenie zachowuje świeżość i ma dłuższy okres przydatności do spożycia. Ogranicza to znacznie jego marnowanie. Jednak nie tylko produkty spożywcze mogą być przechowywane w ten nowoczesny sposób. Co można pakować próżniowo oraz jakie są wady i zalety tego rozwiązania?
co można pakować próżniowo

Na czym polega pakowanie próżniowe?

Produkty spożywcze można przechowywać przez ograniczony czas, a jednym z powodów tego stanu rzeczy jest tlen, który znacznie przyspiesza procesy takie jak wysychanie, jełczenie tłuszczu, utlenianie cennych witamin, gnicie czy powstawanie pleśni. Nic zatem dziwnego, że ludzie wpadli na pomysł przechowywania produktów w próżni, co ma za zadanie spowolnić ich psucie. Wiedząc, co można pakować próżniowo i w jaki sposób poprawnie to robić, masz szansę znacznie usprawnić pracę w kuchni i porządki.
Na czym polega pakowanie próżniowe? Produkt musi zostać umieszczony w szczelnym opakowaniu, które nie przepuszcza powietrza, po czym atmosfera wewnątrz niego jest modyfikowana poprzez zastąpienie tlenu dwutlenkiem węgla. Na koniec opakowanie musi zostać hermetycznie zamknięte.
Worki i opakowania próżniowe mogą wyglądać różnie, dostępne są trzy możliwości:
  • gotowe woreczki próżniowe ze specjalnym zamknięciem;
  • pojemniki wykonane z plastiku, szkła lub stali nierdzewnej, wyposażone w pompkę;
  • zgrzewarka z funkcją odsysania powietrza.

Co można pakować próżniowo?

Przed sięgnięciem po pojemniki lub woreczki trzeba zadać sobie pytanie, co można pakować próżniowo. Ważne jest odpowiednie przygotowanie zawartości. Żywność przeznaczona do dłuższego przechowywania powinna być świeża, dokładnie umyta i wysuszona oraz schłodzona. Wszelkie tekstylia muszą być wyprane lub wyczyszczone, oczywiście istotne jest również, by nie były wilgotne.
Co można pakować próżniowo? Większość produktów spożywczych, między innymi nabiał, taki jak sery czy mleko, wędliny, surowe mięso, owoce, warzywa, zupy, sosy, pieczywo, wypieki, kawę, herbatę i wiele innych. Ponadto świetnym pomysłem jest pakowanie próżniowe tekstyliów: poduszek, koców, ubrań, pościeli, ręczników czy pluszowych zabawek. W przypadku żywności chodzi o przedłużenie terminu przydatności do spożycia oraz utrzymanie wysokiej jakości przez długi czas, natomiast tekstylia chronimy przed kurzem, pleśnią, molami, wilgocią i przykrymi zapachami.

Pakowanie próżniowe – jak długo można przechowywać produkty?

Nawet najlepszy sposób przechowywania żywności nie pozwoli na utrzymanie jej w dobrym stanie przez nieograniczony czas. Wiesz już, co można pakować próżniowo, jednak drugie ważne pytanie brzmi: jak długo żywność zachowuje swoje właściwości i jest zdatna do spożycia? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy to od właściwości konkretnego produktu. Kawa czy herbata po odcięciu ich od tlenu mogą być przechowywane nawet kilka miesięcy dłużej bez utraty świeżości i aromatu. Pieczywo czy wypieki będą wciąż smakowite nawet po tygodniu. Jeżeli zamierzasz mrozić jedzenie w opakowaniach próżniowych, może być zdatne do spożycia nawet po dwóch latach.
Jak przechowywać żywność pakowaną próżniowo? Zapakowane produkty powinno się przechowywać tak samo jak wcześniej, czyli w temperaturze pokojowej, chłodniczej lub zamrożone.

Wady i zalety pakowania próżniowego

Wszystko, co tylko można pakować próżniowo, utrzymuje swoją świeżość i jakość – to największa zaleta tego sposobu przechowywania. Masz szansę marnować mniej jedzenia i zyskujesz gwarancję utrzymania wartości odżywczych produktów bez użycia konserwantów. Minusem mogą być wysokie koszty takiego rozwiązania, a w przypadku wykorzystania folii, obciążenie dla środowiska naturalnego. W przypadku ubrań dochodzi również minus w postaci wygniecionego materiału, jednak wystarczy je odświeżyć, by znów wyglądały jak nowe.
Zdjęcie: DegrooteStock/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym