Data modyfikacji:

Co na dach? Co położyć zamiast papy na dach płaski?

Budowa lub generalny remont domu, który zakłada także renowację dachu, zazwyczaj wiąże się z niezliczoną ilością pytań i wątpliwości. Jednym z najczęściej występujących problemów, jaki napotykają osoby budujące dom, jest decyzja, co położyć na dach płaski. Jedną z możliwości jest położenie na taki dach papy, jednak wiele osób nie chce korzystać z tej możliwości i szuka dla swojego domu dobrej i bezpiecznej alternatywy. Co w takim razie położyć na dach płaski zamiast znanej papy? Odpowiedzi na te pytania z pewnością znajdują się w artykule poniżej.

Dach płaski – jak wygląda układ warstw?

Dachy płaskie wymagają szczelnego pokrycia, ponieważ mają niewielki spadek. Od wielu lat do krycia dachów powszechnie używa się papy termozgrzewalnej – materiału, który przez lata niewiele się zmienił – jednak to nie jedyne rozwiązanie, jakie można wybrać. Szukasz nowoczesnych alternatyw do klasycznej papy na pokrycie dachu domku jednorodzinnego? W poniższym tekście przedstawiamy inne rozwiązania, które mogą ci się spodobać.
Dachy płaskie to często stosowane rozwiązanie, które ma wiele plusów, ale niestety posiada także swoje słabe strony. Jednym z problemów, jakie można napotkać podczas tworzenia konstrukcji z dachem płaskim w roli głównej, jest rodzaj jego poszycia.
Dachy płaskie cechują się nieco słabszym systemem odprowadzania wody opadowej lub tej powstałej z zalegającego śniegu, dlatego podczas budowy lub remontu tej części domu niezwykle ważne jest wybranie odpowiedniego i w pełni bezpiecznego pokrycia dachowego. Pokrycie dachowe na dachu płaskim musi wykazywać się wysoką szczelnością, ponieważ tylko taki materiał jest w stanie zapewnić odpowiedni komfort i bezpieczeństwo dla mieszkańców i użytkowników budynku.
Dach płaski to konstrukcja, która najczęściej stworzona jest z żelbetonu. Takie konstrukcje są zwykle obecne jako najwyższy strop w budynku. W świecie budownictwa oczywiste jest, że dachy płaskie z betonu zbrojonego można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: dachy wentylowane oraz te pozbawione wentylacji.
Dachy wentylowane wyróżniają się sporą przestrzenią wentylacyjną, która znajduje się nad żelbetonową płytą pokrytą folią paroizolacyjną. Taka płyta, oprócz foli, wyposażona jest także w odpowiedni materiał termoizolacyjny, którego zadaniem jest zapewnienie dobrego docieplenia. Poszycie w dachu wentylowanym wykonywane jest na warstwie konstrukcyjnej. Taka warstwa konstrukcyjna w większości przypadków kształtowana jest z płyt panwiowych lub korytkowych.
Drugi rodzaj dachów, czyli dachy niewentylowane, posiadają dopływ powietrza poprzez zastosowanie blach lub innych elementów arkuszowych o przekroju trapezowym albo falistym. W dachu niewentylowanym poszczególne elementy konstrukcji ułożone są ciasno, bezpośrednio na sobie.
Sprawdź, jaka będzie najlepsza farba na dach

Co na dach zamiast papy? Guma w płynie 

Jedną z alternatyw dla papy jest elastomer bitumiczny, czyli inaczej guma w płynie, która może odwrócić swoją deformację wynikającą z działania sił mechanicznych, nie tracąc przy tym ciągłości swojej struktury. To znaczy, że guma w płynie może się rozciągać i z łatwością wracać do swojego poprzedniego stanu, bez zmieniania właściwości.
Elastomery bitumiczne dobrej jakości sprawdzają się niezależnie od warunków atmosferycznych i temperatury. Dlatego przeważają nad innymi materiałami, ponieważ dach wciąż rozszerza się pod wpływem ciepła, a guma dzięki swoim właściwościom może z nim pracować, czego nie zapewniają inne materiały. Gumę w płynie można nakładać maszynowo lub ręcznie, dzięki temu mamy możliwość samodzielnego zabezpieczenia płaskiego dachu, kiedy zdarzy się przeciek. 
Mimo tego, że guma w płynie to stosunkowo świeże rozwiązanie, została już wypróbowana na całym świecie. To ekologiczne, dobrze zbadane rozwiązanie przyjazne środowisku, które nie zawiera rozpuszczalników. 

Co zamiast papy na dach? Postaw na blachy! 

Papy termozgrzewalne i guma w płynie to nie jedyne dostępne pokrycia dachowe. Inną alternatywą na dachy o niewielkim kącie nachylenia są stalowe blachy płaskie, zabezpieczone ocynkiem lub stopem tytanu i cynku. Ich arkusze należy zamontować na deskowaniu przy użyciu wkrętów z uszczelką, czyli tzw. farmerów. Dzięki obróbce na rąbek stojący pasma posiadają dodatkowe zabezpieczenie sąsiadujących styków. 

Co na dach domu? Materiały bitumiczne 

Inne rozwiązanie to wykończenie dachu za pomocą specjalnych membran PVC lub EPDM. Wśród klasycznych materiałów bitumicznych znajdziemy gonty bitumiczne, czyli pasma wykończone estetyczną posypką, z dolnymi krawędziami wyprofilowanymi w specjalny sposób. Pasma układa się na pełnym deskowaniu albo na betonowej powierzchni, po czym mocuje się je przy pomocy łączników mechanicznych. Dla dodatkowego wzmocnienia każdy element jest wyposażony w warstwę klejącą. 

Blachodachówka i dachówka na dach domu 

Jeśli nasz dach ma nieco większe nachylenie, możemy do pokrycia go wybrać faliste płyty bitumiczne lub klasyczną blachodachówkę. Układa się je na ruszcie zlokalizowanym na pełnym deskowaniu i zabezpieczonym przed negatywnym działaniem wilgoci. Takie same warunki wymagane są przy układaniu blachy trapezowej.
Można spotkać także poszycie zrobione z dachówek ceramicznych lub betonowych, jednak jest to nie tylko najcięższe, ale także najdroższe z możliwych rozwiązań. Jeśli mamy porządną konstrukcję nośną, pełne odeskowanie i zabezpieczyliśmy konstrukcję przed wilgocią, z technicznego punktu widzenia możemy ułożyć dachówki na płaskim dachu, jednak będą one widoczne tylko dla osoby, która znajduje się na dachu.
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!