Data modyfikacji:

Co stosować na wypadające włosy? Kosmetyki i suplementy

Piękne i zadbane włosy to wizytówka każdej kobiety. Niestety nie zawsze czupryna jest w świetnej kondycji. Włosy pozbawione blasku, matowe i szorstkie potrafią skutecznie zepsuć humor, jednak nie ma nic gorszego niż ich nadmierne wypadanie. Jeżeli i ty masz wrażenie, że zostawiasz ich mnóstwo na szczotce, widzisz ich dużo na podłodze i ubraniach oraz szybko zatykają ci odpływ w wannie, prawdopodobnie faktycznie masz problem z nadmiernym wypadaniem włosów. Co stosować na wypadające włosy, abyś znowu mogła się cieszyć bujną fryzurą? Zapoznaj się z naszym zestawieniem polecanych kosmetyków i suplementów.

Polecamy: Olejek do włosów – ranking

wypadające włosy

Co należy wiedzieć o wypadaniu włosów?

Cykl życia włosa składa się z trzech etapów: anagenu (wzrostu), katagenu (fazy przejściowej) i telogenu (fazy spoczynku). Pierwszy etap trwa najdłużej i dotyczy 80-85% wszystkich włosów na zdrowej skórze głowy, druga faza jest z kolei najkrótsza (od kilku do kilkunastu dni), natomiast ostatnia z nich, czyli wypadanie włosa może trwać 2-4 miesiące.

Wypadanie włosów jest naturalnym procesem i dotyczy każdego człowieka. Każdy włos na głowie ma swój określony cykl życia, który trwa od 2 do 6 lat. Po tym czasie wypada, a jego miejsce zastępuje nowy. Zdrowej osobie codziennie wypada około 100 włosów.

Problem z nadmiernym przerzedzaniem się czupryny zaczyna się wtedy, kiedy przy czesaniu na szczotce jednorazowo zostaje ponad dwadzieścia włosów. Podobnie rzecz ma się z codziennym myciu skalpu – w wannie lub pod prysznicem za każdym razem zostaje kilkadziesiąt kosmyków. Dobrym testem jest też przeczesanie włosów ręką: jeśli zostanie na niej co najmniej 10 włosów, możesz uznać, że faktycznie masz problem z ich wypadaniem.

Przyczyny wypadania włosów

Niestety wypadanie włosów jest problemem złożonym i nie tak łatwo określić jego przyczynę. Żeby jednak dobrać skuteczną kurację, należy dokładniej przyjrzeć się kilku czynnikom, które mogą mieć największe znaczenie.

Często przyczyną wypadania włosów są inwazyjne zabiegi fryzjerskie, takie jak farbowanie, rozjaśnianie czy ondulacja. Każdy taki zabieg poważnie narusza strukturę kosmyków i sprawia, że są one słabsze i bardziej narażone na uszkodzenia. Szkodę można wyrządzić sobie także źle dobranymi kosmetykami do włosów, a także zbyt częstym korzystaniem z prostownicy czy lokówki. Szarpanie włosów grzebieniem lub szczotką, tarcie ręcznikiem ich czy przesuszanie gorącym powietrzem suszarki to tylko niektóre z włosowych grzechów, których bezwzględnie należy unikać.

Kolejną przyczyną mającą duży wpływ na przerzedzanie się czupryny jest dieta oparta na produktach wysoko przetworzonych (np. fast foodach, zupkach instant), soli i cukrze, a uboga w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Niestety włosy są ostatnie w kolejce po witaminy i minerały, dlatego po nich najbardziej widać niedobór różnych substancji odżywczych. Staną się nie tylko matowe i łamliwe, ale mogą również nadmiernie wypadać.

Stres, brak snu i bardzo aktywny tryb życia również potrafią bardzo negatywnie odbić się na kondycji fryzury. Warto więc w miarę możliwości pospać godzinę dłużej i zadbać o odpowiedni relaks i wyciszenie. Inną przyczyną wypadania włosów, o której często się zapomina, jest przyjmowanie antybiotyków oraz leków hormonalnych.

Pamiętaj, że jeśli wypadanie włosów utrzymuje się przez dłuższy czas, warto wybrać się do dermatologa lub trychologa, którzy będą w stanie określić, czy problem przerzedzania się fryzury ma swoje źródło w problemach skóry głowy. Wybierz się również do swojego lekarza pierwszego kontaktu, który zweryfikuje, czy z twoim zdrowiem jest wszystko w porządku.

Sposoby na wypadające włosy

Podobnie jak przyczyn przerzedzania skalpu może być wiele, tak nie istnieje jeden sposób na wypadające włosy. Warto działać kompleksowo, m.in. poprzez wzbogacenie diety o więcej warzyw i owoców, zrezygnowanie z prostownicy i lokówki, ograniczenie źródeł stresu i więcej godzin snu. Wspomóż się również odpowiednimi kosmetykami i suplementami, aby twoje działania jak najszybciej zahamowały wypadanie włosów. Jeśli zastanawiasz się, co na wypadające włosy najlepiej zadziała, zapoznaj się z poniższymi akapitami.

Co stosować na wypadające włosy? Preparaty na wypadające włosy

Do walki z wypadającymi włosami warto podejść kompleksowo, czyli zadbać o to, aby nie skupiać się tylko na jedynym kosmetyku zwalczającym ten problem, ale wybrać ich kilka. Dobrze mieć na swojej półce szampon, odżywkę i wcierkę, najlepiej tej samej linii, ponieważ często doskonale się one uzupełniają. Staraj się unikać w ich składach alkoholu, SLS-ów i SLES-ów, parabenów, parafiny i sztucznych barwników. Kurację kosmetyczną warto dopełnić odpowiednią suplementacją i zbilansowaną dietą bogatą w witaminy i inne składniki odżywcze.

Szampon na wypadające włosy

Szampon to produkt służący do oczyszczania skóry głowy i włosów z zanieczyszczeń. Produkty na nadmierne wypadanie zawierają w składzie odpowiednio dobrane składniki aktywne, które mają na celu zahamować cały proces i wzmocnić cebulki. Szamponu należy używać głównie na skórę głowy (piana powstała w wyniku masowania spłynie po włosach i również je umyje). Warto zostawić go na co najmniej 2-3 minuty, aby składniki aktywne mogły zacząć działać.

Jednym z szamponów na wypadające włosy, na który warto zwrócić uwagę, jest produkt firmy Seboradin. Warto zaznaczyć, że jest to produkt medyczny, polecany osobom zmagającym się z nadmiernym wypadaniem włosów (także w przypadku łysienia androgenowego). Składniki naturalne (m.in. wyciąg z drzewa oliwnego, wyciąg z drzewa cytrusowego, żen-szeń,) oraz prowitamina B5 wzmacniają i zakotwiczają cebulki włosów. Włosy pobudzone są do wzrostu i nie wypadają tak szybko.

Inny szampon do wypadających włosów, na który warto zwrócić uwagę, to Pharmaceris H Stimupurin. Składnikami aktywnymi tego produktu są kofeina i FGF (naturalny czynnik wzrostu), które wzmocnią włosy i pobudzą je do wzrostu. Jest doskonały w walce z nadmiernym wypadaniem włosów niezależnie od przyczyn (np. stresu, osłabienia organizmu, ciąży i okresu karmienia piersią). Szampon sprawdzi się szczególnie dobrze na skórze głowy skłonnej do przetłuszczania się.

Wcierki na wypadające włosy

Wcierki to najbardziej skuteczne kosmetyki w walce z wypadaniem włosów. Trzeba jednak pamiętać, że kluczowa jest w ich wypadku systematyczność i cierpliwość. Produkt należy wcierać raz dziennie (ewentualnie raz na dwa dni) w skórę głowy i robić przy tym co najmniej dwuminutowy masaż. Systematyczne wcieranie kosmetyku poprawia ukrwienie skóry głowy i pobudza cebulki włosów do wzrostu, a same włosy są mniej podatne na wypadanie.

Klasyczną pozycją w temacie wcierek jest znana od lat wcierka Jantar firmy Joanna. Zawiera mnóstwo naturalnych ekstraktów (m.in. z korzenia łopianu, bluszczu), a także biotynę. Regularnie stosowana sprawia, że włosy stają się bardziej sprężyste, mniej wypadają i mają lepszy wygląd. Wcierka nie zawiera alkoholu (a więc nie wysuszy dodatkowo skóry głowy).

Odżywka na wypadające włosy

Odżywka do wypadających włosów powinna być stosowana tuż po umyciu włosów, na jeszcze mokre kosmyki. Warto zostawić ją na co najmniej kilka minut, aby składniki aktywne mogły zacząć działać. Dobrze jest użyć produktu z tej samej serii, co szampon.

Jedną z odżywek, którą polecamy na wypadające włosy jest kosmetyk od firmy Dermena. Producent zapewnia, że wzmacnia ona strukturę włosa, odżywia ją i stymuluje wzrost nowych. Fryzura po jej użyciu jest łatwa do rozczesania, gładka i błyszcząca.

Maseczka na wypadające włosy

Maska, w odróżnieniu od odżywki, jest cięższym produktem i jest bardziej nasycona składnikami aktywnymi. Powinna być też trzymana na głowie co najmniej pół godziny.

Jedną z polecanych masek na wypadające włosy jest „maska do włosów na bazie siedmiu uzdrawiających składników” od Babuszki Agafii. W jej składzie znajdziemy m.in. olej cedrowy, pszczeli wosk czy mech dębowy – wszystko po to, by wzmocnić korzenie włosów, zapobiec nadmiernej utracie kosmyków i zapewnić im kompleksową regenerację. Maska jest bardzo wydajna, a przede wszystkim tania i łatwo dostępna.

Witaminy na wypadające włosy

Witaminy, które szczególnie dobrze sprawdzą się przy problemie wypadania włosów, to:

  • witaminy z grupy B (stymulują i przyśpieszają wzrost włosów); w tym m.in. B7 (biotyna) zapobiega siwieniu i łysieniu,
  • witamina A (retinol) – wzmacnia włosy, dzięki czemu stają się gęstsze,
  • witamina C – tworzy kolagen będący jednym z budulców włosów,
  • witamina E – sprawia, że włosy są bardziej gładkie.

Tabletki na wypadające włosy

W okresie wzmożonego wypadania włosów warto rozważyć suplementację np. biotyną, wyciągiem ze skrzypu polnego lub tabletkami, które zawierają wiele korzystnych dla czupryny składników. Takie są np. tabletki Vitapil, zawierające wszystko to, czego potrzebują włosy do zdrowego wzrostu i wyglądu: bambus (źródło krzemu), biotynę, niacynę, żelazo, cynk, jod, miedź, kwas foliowy, witaminę B12 i mangan.

Domowe sposoby na wypadające włosy

Maska jajeczna to jeden z najlepszych domowych sposobów na wypadające włosy, ponieważ wzmacnia cebulki włosów. Wystarczy nałożyć rozbełtane jajko na 20 minut, a następnie zmyć szamponem. Taką maseczkę można wzbogacić dodatkowo np. awokado, oliwą czy musztardą.

Warto również wypróbować piwną płukankę do włosów (najlepiej wybrać piwo pszeniczne, niepasteryzowane). Wystarczy po umyciu włosów przepłukać lekko odgazowanym piwem całą fryzurę i zostawić do wyschnięcia.

Bardzo dobrym sposobem jest też poranny i wieczorny masaż skóry głowy, który pobudzi włosy do wzrostu i wzmocni je. Na efekty takiego masażu trzeba jednak trochę poczekać.

Autorka: Agnieszka Ragus