Data publikacji:

Co to jest pamięć RAM w telefonie i jakie ma znaczenie? 

Ilość pamięci RAM w telefonie wpływa bezpośrednio na jego wydajność. Wielu użytkowników zastanawia się ile pamięci operacyjnej potrzeba, aby cieszyć się bezproblemowym działanie, urządzenia. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym poradniku! 

pamięć RAM w telefonie

Czym jest pamięć RAM w telefonie? 

Pamięć RAM czyli Random Access Memory charakteryzuje się bardzo szybkim działaniem o swobodnym dostępie. Bez pamięci RAM żaden smartfon nie mógłby pracować w sposób prawidłowy, ponieważ jej zadaniem jest tymczasowe przechowywanie danych aplikacji, a także wyników poszczególnych operacji. Po wyjściu z gry, czy innej apki, pamięć jest zwalniana, przez co telefon nie zacina się i umożliwia dalszą pracę. 

Duża ilość pamięci RAM przekłada się na możliwość obsługi większej ilości procesów. Przykładowo, otwierając kilka kart przeglądarki na raz i jednocześnie pracując przy podzielonym ekranie z notatkami, smartfon będzie w stanie pracować w sposób płynnych. Wielu posiadaczy tanich telefonów narzeka, że zbyt mała pamięć RAM prowadzi do częstego spowolnienia systemu. 

Aby zapewnić sobie komfortową pracę należy szukać telefonów z przynajmniej 3 GB pamięcią RAM. Wyjątkiem są tutaj telefony z 2 GB pamięcią RAM, które mają odpowiednio zoptymalizowany system operacyjny. W niektórych modelach stosuje się Androida GO, który ma lżejsze aplikacje zużywające trochę mniej pamięci. W takiej sytuacji, mimo mniejszej ilości pamięci RAM, telefon jest w stanie zachować całkiem płynne działanie. Zakup urządzenia z 4 GB lub nawet 6 GB pamięcią RAM do przeglądania internetu, czy korzystania z rozmaitych aplikacji będzie w pełni wystarczające. Pamiętaj jednak, że na wydajność wpływ ma nie tylko pamięć RAM, ale również zastosowany procesor, pamięć wewnętrzna oraz dobrze zoptymalizowany system operacyjny. 

Ile pamięci potrzeba do grania? 

Gry wymagają nie tylko dobrego procesora, ale również większej ilości pamięci RAM. Do podstawowych tytułów, które nie mają wysokich wymagań wystarczy 4 GB pamięci RAM. Im nowsza i bardziej rozbudowana gra, tym większe zapotrzebowanie na pamięć RAM. W wielu gamingowych smartfonach mamy do dyspozycji, 8, 12, a nawet 16 GB pamięci RAM. mając taki telefon nie musisz martwić się o żadne opóźnienia. Oczywiście warto wspomnieć, że przy nagrywaniu filmów w wysokiej rozdzielczości również potrzeba odpowiednio większej ilości pamięci RAM. 

Pamięć RAM w telefonach z iOS 

Wielu użytkowników zauważyło, że flagowe modele iPhone’ów kosztujące kilka tysięcy złotych mają na swoim pokładzie małą ilość pamięci RAM. Za przykład może posłużyć iPhone 11, który ma tylko 4 GB pamięci RAM. Czy to oznacza, że urządzenie będzie działać wolno lub przeciętnie? Absolutnie nie! Sekret Apple’a tkwi w perfekcyjnym dopasowaniu podzespołów do systemu operacyjnego. Apple A13 Bionic jest uznawany za jedną z najszybszych jednostek na rynku. Amerykański producent perfekcyjnie zoptymalizował system iOS, czego efektem są również doskonale napisane aplikacje. Tym samym iOS nie potrzebuje większej ilości RAM.

Czy warto dopłacać do większej pamięci RAM? 

Jeśli stoisz przed wyborem telefonu z 2 GB lub 3 GB pamięcią RAM, to odpowiedź będzie brzmiała tak. W przypadku smartfonów z 6 GB lub 8 GB pamięcią RAM ta sama odpowiedź nie byłaby już tak jednoznaczna. Różnice pomiędzy niektórymi urządzeniami są tak niewielkie, że w codziennym użytkowaniu nie odczujesz tych dodatkowych 2 GB RAM. Wszystko oczywiście zależy od preferencji użytkownika. Smartfony stale się rozwijają i nawet w segmencie tanich urządzeń znajdziemy sporą ilość pamięci RAM. 
Autor: Bartłomiej Mazurek