Data publikacji:

Co to jest i jakie ma znaczenie częstotliwość odświeżania ekranu?

W ostatnich latach konsumenci wybierający telewizory, monitory, a nawet tablety i smartfony, coraz częściej spotykają się z terminem, którym jest częstotliwość odświeżania ekranu. Przez długi czas ten parametr wyświetlaczy interesował przede wszystkim entuzjastów technologii, grafików oraz graczy. Dziś jednak producenci wykorzystują go jako wyróżnik swoich produktów. Czym zatem jest częstotliwość odświeżania i jakie ma znaczenie dla przeciętnego użytkownika komputera lub urządzenia mobilnego?
częstotliwość odświeżania ekranu

Częstotliwość odświeżania ekranu. Co to jest?

Częstotliwość odświeżania ekranu jest parametrem każdego współczesnego ekranu, bez względu na jego wielkość oraz użytą w jego produkcji matrycę (np. IPS lub OLED). Tradycyjnie jest przedstawiana w formie liczbowej, przy wykorzystaniu jednostek, którymi są herce (Hz). Informuje nas ona o tym, jak wiele razy na sekundę panel odświeża wyświetlany przez siebie obraz.

Jaka jest najlepsza częstotliwość odświeżania ekranu?

Większość współczesnych ekranów telewizyjnych i mobilnych, a także monitorów pracuje z częstotliwością 60 Hz. Oznacza to, że w przeciągu sekundy wyświetlają one w sumie sześćdziesiąt statycznych obrazów, które przez ludzkie oko rejestrowane są jako całkowicie płynny obraz. Wartość 60 Hz to standard używany przez lata, który pozwala na komfortowe oglądanie filmów i seriali, a także korzystanie z dowolnych aplikacji lub przeglądania internetu.
Tradycyjnie wysoka częstotliwość odświeżania interesowała wspomnianych już grafików oraz graczy. Ekran pracujący w 60 Hz wyświetlać może bowiem obraz w maksymalnie 60 klatkach na sekundę (FPS). Wartość ta jest niezadowalająca dla wielu fanów wirtualnej rozrywki, bowiem gry działające w 60 klatkach nie są według nich wystarczająco responsywne i nie reagują zbyt szybko na wysyłane przez nich komendy. Ma to znaczenie przede wszystkim w dynamicznych grach akcji, gdzie ruchy wykonywane w cząstkach sekund decydują o sukcesie, zwłaszcza w rozgrywkach wieloosobowych.
Dlatego też na rynku coraz częściej spotykamy się z monitorami i telewizorami z odświeżaniem ekranu na poziomie 120 Hz, 144 Hz lub wyższym. Są one w stanie obsługiwać gry z bardzo wysokim poziomem FPS. Wymuszanie na komputerze generowania setek klatek na sekundę wiąże się jednak z bardzo mocnym obciążeniem jego procesora oraz karty graficznej. Z rozrywką w 120 Hz lub wyższą poradzą sobie więc (w przypadku najnowszych tytułów) tylko najmocniejsze pecety i najnowsze konsole.

Jakie ma znaczenie częstotliwość odświeżania ekranu?

Jaką rolę odgrywa jednak wysoka wartość odświeżania ekranu u przeciętnych właścicieli monitorów lub smartfonów? W przypadku telewizorów oraz monitorów nie odczują oni żadnych istotnych różnic. W tej chwili nie ma żadnego zapotrzebowania na materiały wideo w 120 lub więcej klatkach obrazu, wysoka częstotliwość odświeżania nie zmieni także specjalnie doświadczeń płynących z korzystania z przeglądarki internetowej lub aplikacji biurowych.
Nieco inaczej sprawa przedstawia się, gdy mowa o smartfonach. Tutaj użytkownicy wyświetlaczy 90 Hz lub 120 Hz mogą cieszyć się wyraźnie płynnie działającym interfejsem telefonu oraz większą responsywnością panelu dotykowego. Zmiany te jednak nie są rewolucyjne i nie powinny wpływać na decyzję o zakupie danego modelu urządzenia.
Zdjęcie: Envato Elements