Data publikacji:

Jak działa czujnik temperatury zewnętrznej i jaki wybrać?

Poznaj alternatywę dla tradycyjnych termometrów bezrtęciowych – czujnik temperatury zewnętrznej, który opiera się na nowoczesnej technologii pomagającej w dokładny sposób określić temperaturę powietrza. Jak działa ów czujnik oraz jak wybrać odpowiedni? Zapraszamy do lektury naszego najnowszego artykułu.
Czujnik temperatury zewnętrznej

Czujnik temperatury zewnętrznej – czym jest?

Czasy plastikowego termometru zewnętrznego, który nakleja się na okna, zdecydowanie mijają. Obecnie to akcesorium zastępowane jest coraz częściej elektroniczną alternatywą w postaci czujnika temperatury zewnętrznej. Czym dokładnie jest to urządzenie? Spieszymy z wyjaśnieniami.
Czujnik temperatury zewnętrznej to elektroniczne urządzenie odpowiadające za pomiar temperatury w jego bezpośrednim otoczeniu. Ów pomiar wykonywany jest w czasie rzeczywistym, dzięki czemu temperatura mierzona jest w sposób ciągły. Czujnik temperatury zewnętrznej gwarantuje znacznie dokładniejszy pomiar temperatury niż jego tradycyjny odpowiednik. Dzięki wykorzystanej w nim technologii pomiar jest narażony na o wiele mniejsze błędy niż w przypadku termometru bezrtęciowego.
Jakie inne zalety ma czujnik temperatury zewnętrznej? Na pomiar temperatury nie wpływa stopień nagrzania urządzenia, tak jak dzieje się to w przypadku tradycyjnych termometrów zewnętrznych, które nagrzewane są poprzez promienie słoneczne. Efektem tego jest wskazywanie nieprawidłowej temperatury powietrza, która może różnić się od tej rzeczywistej nawet o 20 stopni Celsjusza. Czujnika temperatury zewnętrznej pokazuje natomiast rzeczywistą temperaturę powietrza. Ponadto elektroniczne urządzenie może posiadać inne istotne z naszej perspektywy funkcje.

Jaki czujnik temperatury zewnętrznej wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego czujnika temperatury zewnętrznej należy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami i oczekiwaniami, gdyż wybór funkcji tego typu urządzenia może niekiedy przyprawić o zawrót głowy.
Najbardziej podstawowe modele czujnika temperatury zewnętrznej, które można określić mianem budżetowych, mierzą zazwyczaj temperaturę oraz poziom wilgotności w swoim najbliższym otoczeniu. Posiadają one bardzo atrakcyjną cenę. Jednym z przykładów takiego urządzenia jest model od marki Hama lub urządzenie od firmy Emos. Posiadają one wyświetlacz, na którym widoczne są pomiary w czasie rzeczywistym. Co więcej, część modeli zawiera także Bluetooth, które przesyła dane do smartfona.
Możemy jednak zdecydować się na urządzenie z bardziej rozbudowanymi funkcjami. Występują one jednak w nieco wyższych cenach, posiadają jednak na przykład wbudowany zegar, budzik czy czujnik ciśnienia atmosferycznego. Tego typu modele bardzo często można wykorzystywać na zewnątrz, ale i wewnątrz budynków. Możemy wybrać pomiędzy wersjami przewodowymi, jak i bezprzewodowymi, które zasilane są za pomocą baterii.
Jeszcze bardziej rozbudowane modele to czujniki temperatury zewnętrznej, które pozwalają na optymalizację systemu grzewczego, który znajduje się w domu. Usprawnia on ogrzewanie w budynku lub tylko w jego części. W jaki sposób działa tego typu funkcja? Czujnik temperatury zewnętrznej posiada regulator obliczający optymalną temperaturę wody grzewczej na podstawie krzywej grzania, a ta informacja jest przetwarzana przez system grzewczy. Dzięki tej opcji możemy ograniczyć koszty ogrzewania domu, a tym samym zadbać o własne oszczędności.
Zdjęcie: Envato elements
Autor: Honorata Pitura