Data publikacji:

Jak działa czujnik temperatury zewnętrznej i jaki wybrać?

Poznaj alternatywę dla tradycyjnych termometrów bezrtęciowych – czujnik temperatury zewnętrznej, który opiera się na nowoczesnej technologii pomagającej w dokładny sposób określić temperaturę powietrza. Jak działa ów czujnik oraz jak wybrać odpowiedni? Zapraszamy do lektury naszego najnowszego artykułu.
Czujnik temperatury zewnętrznej

Czym jest czujnik temperatury zewnętrznej?  

Czujnik temperatury zewnętrznej jest wyposażony w termistor, którego rezystencja zmienia się wraz z temperaturą i dzięki temu możesz zobaczyć wzrost lub spadek temperatury na ekranie. Ale w sklepach znajdziemy jeszcze czujniki wykorzystujące termoparę, która generuje napięcie proporcjonalne do różnicy temperatur pomiędzy dwoma złączami metali.
Są jeszcze modele z czujnikami półprzewodnikowymi, gdzie temperatura jest przekształcana w sygnał elektryczny odczytywany cyfrowo. Czujnik nie jest skomplikowanym urządzeniem, ale dla użytkownika dostarcza ważnych informacji.
Tego typu akcesoria potrafią również monitorować wilgotność powietrza. Dane z czujnika są przesyłane na wyświetlacz lub do stacji pogodowej. W zaawansowanych czujnikach mamy bezprzewodowe przesyłanie danych, co wyklucza stosowanie przewodów.

Jaki czujnik temperatury zewnętrznej wybrać?

Na początek musisz zdecydować, czy chcesz mieć proste urządzenie z niewielkim wyświetlaczem, które będzie pokazywało podstawowe informacje. Do wyboru mamy jeszcze stacje pogodowe. Tam zobaczysz nie tylko aktualną temperaturę, ale również wilgotność czy przewidywaną pogodę. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą dowiedzieć się trochę więcej na temat panujących warunków. Ale czujniki mogą występować również jako samodzielne urządzenia, które integrują się z rozwiązaniami inteligentnego domu. Wtedy mamy wszystkie informacje na ekranie telefonu.
Musisz podjąć decyzję, jaki sposób komunikacji będzie najlepszy. Przewodowe czujniki temperatury charakteryzują się bardzo dobrą dokładnością, ale sam przewód może być narażony na uszkodzenia.
Pod tym względem lepiej wypadają bezprzewodowe czujniki, ale tutaj mogą momentami występować drobne zakłócenia. Są to jednak sytuacje, które zdarzają się dość rzadko. Sprawdź także, jaki jest zasięg bezprzewodowego sensora. Tańsze modele mają zasięg do 30-50 metrów, ale w tych lepszych mamy zasięg nawet 100 metrów. Lepszy zasięg może oznaczać również mniejszy poziom zakłóceń.

Ile kosztuje dobry czujnik temperatury zewnętrznej?

Czujniki temperatury zewnętrznej nie należą do drogich urządzeń. Ceny zaczynają się już od 25 złotych i sięgają około 200 złotych. Wszystko zależy od tego, jakimi funkcjami dysponuje dany model. Im więcej opcji, tym wyższa cena.

Czy warto kupić czujnik temperatury zewnętrznej?

Czujnik temperatury zewnętrznej to drobne, ale bardzo przydatne urządzenie, które jest w stanie dokonać pomiaru w zakresie od -40 stopni nawet do +60 stopni. Jeżeli zależy Ci na dokładnych pomiarach, a także informacjach, które pozwolą określić stan pogody, to warto takie urządzenie mieć w swoim domu.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.