Data modyfikacji:

Czym i jak czyścić płytę indukcyjną?

Nie ulega wątpliwości, że płyty indukcyjne przyczyniły się do prawdziwej rewolucji w kuchni. Są bardzo wygodne, łatwe w obsłudze, oszczędne i higieniczne. Czyszczenie płyty indukcyjnej nie sprawia najmniejszego kłopotu, pod warunkiem, że robi się to systematycznie, nie dopuszczając do nawarstwiania się brudu. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, żeby urządzenie prezentowało się doskonale. Jak i czym czyścić płytę indukcyjną, żeby każdego dnia wyglądała jak nowa?

Jak wyczyścić płytę indukcyjną?

Kiedy w domu pojawia się nowe urządzenie, warto od razu zapoznać się nie tylko z jego instrukcją obsługi, ale też ustalić, w jaki sposób będzie czyszczone i konserwowane. Dzięki temu sprzęt posłuży dłużej i unikniesz błędów, które mogłyby doprowadzić do jego zniszczenia. W przypadku szklanej płyty największe ryzyko wiąże się z powstawaniem nieestetycznych rys, które nie prezentują się dobrze. Wiedząc, jak i czym czyścić płytę indukcyjną, już od początku zadbasz o nią najlepiej jak to możliwe.
Przeczytaj także, jak wyczyścić materac
Jak wyczyścić płytę indukcyjną? Ważna jest przede wszystkim systematyczność, czyli mówiąc najprościej – najlepiej powierzchnię przecierać po każdym użyciu. Minimum to raz dziennie, pod koniec pracy w kuchni. Dzięki temu prostemu nawykowi unikniesz osadzania się uciążliwego brudu, a czyszczenie płyty indukcyjnej zajmie ci tylko kilka chwil. Jeśli potrawa wykipi, po wstępnym zebraniu płynu konieczne jest wyłączenie i wystudzenie urządzenia, a następnie dokładne usunięcie zaschniętej cieczy.

Czym najlepiej czyścić płytę indukcyjną?

Pierwszy punkt, czym najlepiej czyścić płytę indukcyjną, to specjalistyczne środki do płyt indukcyjnych. Znajdziesz je w sklepach z chemią gospodarczą – zarówno w tych stacjonarnych, jak i internetowych. Są to preparaty dostosowane do czyszczenia szklanych i ceramicznych powierzchni płyt kuchennych w sprayu lub kremie. Czy można czyścić płytę indukcyjną płynem do szyb? Tak.
Po użyciu jakiegokolwiek preparatu przeznaczonego do indukcji, najlepiej przetrzyj ją papierowym ręcznikiem do sucha. Wtedy powierzchnia będzie wyglądała jak nowa. Inne środki chemiczne – szczególnie te z dużą ilością środków ściernych – lepiej omijaj szerokim łukiem, jeśli nie chcesz narobić sobie przykrości. 

Czym czyścić płytę indukcyjną? Płyn do mycia szyb lub ocet

Ważne jest nie tylko jak, ale także czym czyścić płytę indukcyjną. Samo regularne przecieranie jest prostą czynnością, ale wybór środków czyszczących i akcesoriów może zaważyć na wyglądzie szklanej tafli. Najważniejsze, by nie stosować preparatów ani gąbek o działaniu ścierającym, nawet jeśli zdarzy ci się zalać płytę.
Najlepszym produktem do codziennego stosowania jest płyn do mycia szyb, który usunie brud i tłuszcz, a także delikatnie wypoleruje taflę. Jest to środek przeznaczony typowo do szkła, dlatego z pewnością nie doprowadzi do powstawania rys. Jeśli zatem zastanawiasz się, czym myć lekko przybrudzoną płytę indukcyjną, skorzystaj z płynu do okien i luster.
Wielbiciele domowych środków czystości mogą również zastosować ocet, który czyści i odkaża, a jednocześnie nabłyszcza wycieraną powierzchnię.
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym