Data publikacji:

Czym i jak czyścić płytę indukcyjną?

Nie ulega wątpliwości, że płyty indukcyjne przyczyniły się do prawdziwej rewolucji w kuchni. Są bardzo wygodne, łatwe w obsłudze, oszczędne i higieniczne. Czyszczenie płyty indukcyjnej nie sprawia najmniejszego kłopotu, pod warunkiem, że robi się to systematycznie, nie dopuszczając do nawarstwiania się brudu. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, żeby urządzenie prezentowało się doskonale. Jak i czym czyścić płytę indukcyjną, żeby każdego dnia wyglądała jak nowa?

Jak wyczyścić płytę indukcyjną?

Kiedy w domu pojawia się nowe urządzenie, warto od razu zapoznać się nie tylko z jego instrukcją obsługi, ale też ustalić, w jaki sposób będzie czyszczone i konserwowane. Dzięki temu sprzęt posłuży dłużej i unikniesz błędów, które mogłyby doprowadzić do jego zniszczenia. W przypadku szklanej płyty największe ryzyko wiąże się z powstawaniem nieestetycznych rys, które nie prezentują się dobrze. Wiedząc, jak i czym czyścić płytę indukcyjną, już od początku zadbasz o nią najlepiej jak to możliwe.
Przeczytaj także, jak wyczyścić materac
Jak wyczyścić płytę indukcyjną? Ważna jest przede wszystkim systematyczność, czyli mówiąc najprościej – najlepiej powierzchnię przecierać po każdym użyciu. Minimum to raz dziennie, pod koniec pracy w kuchni. Dzięki temu prostemu nawykowi unikniesz osadzania się uciążliwego brudu, a czyszczenie płyty indukcyjnej zajmie ci tylko kilka chwil. Jeśli potrawa wykipi, po wstępnym zebraniu płynu konieczne jest wyłączenie i wystudzenie urządzenia, a następnie dokładne usunięcie zaschniętej cieczy.

Czym czyścić płytę indukcyjną? Płyn do mycia szyb lub ocet

Ważne jest nie tylko jak, ale także czym czyścić płytę indukcyjną. Samo regularne przecieranie jest prostą czynnością, ale wybór środków czyszczących i akcesoriów może zaważyć na wyglądzie szklanej tafli. Najważniejsze, by nie stosować preparatów ani gąbek o działaniu ścierającym, nawet jeśli zdarzy ci się zalać płytę.
Najlepszym produktem do codziennego stosowania jest płyn do mycia szyb, który usunie brud i tłuszcz, a także delikatnie wypoleruje taflę. Jest to środek przeznaczony typowo do szkła, dlatego z pewnością nie doprowadzi do powstawania rys. Jeśli zatem zastanawiasz się, czym myć lekko przybrudzoną płytę indukcyjną, skorzystaj z płynu do okien i luster.
Wielbiciele domowych środków czystości mogą również zastosować ocet, który czyści i odkaża, a jednocześnie nabłyszcza wycieraną powierzchnię.

Czym wyczyścić płytę indukcyjną po przypaleniu?

Jeżeli zdarzy się, że urządzenie będzie bardzo zabrudzone, sprawdzi się specjalny środek do czyszczenia płyty indukcyjnej. Może to być spray, pianka lub mleczko, dostępne są nawet specjalne skrobaki przeznaczone do płyt, których jednak należy używać wyłącznie w ostateczności, na przykład kiedy na powierzchni stopi się plastik.
Środkiem do czyszczenia płyty indukcyjnej należy spryskać powierzchnię i odczekać kilka minut, żeby zaczął działać. Głównym zadaniem takich preparatów jest silne odtłuszczenie i pozbycie się uciążliwego, trudnego do usunięcia w inny sposób brudu.

Czyszczenie płyty indukcyjnej – uważaj na zarysowania

Czym czyścić płytę indukcyjną? Bez względu na rodzaj zabrudzenia unikaj ostrej strony gąbki, druciaków i wszystkich innych akcesoriów, które mogą uszkodzić szkło. Do codziennej pielęgnacji wybieraj miękkie ścierki i ściereczki z mikrofibry, sprawdza się również ręcznik kuchenny oraz delikatna gąbka. Wycierając i polerując powierzchnię, wykonuj koliste ruchy, podobnie jak w przypadku mycia okien i luster. Dzięki temu zabiegowi unikniesz nieestetycznych smug.
Jak widzisz, czyszczenie płyty indukcyjnej jest bardzo proste i możesz wykorzystać do niego wiele środków dostępnych w każdym domu. Dbając o szklaną powierzchnię systematycznie, unikniesz uciążliwego brudu, a jej wycieranie zajmie tylko chwilę.
Zdjęcie: valeriygoncharukphoto / Envato Elements