Data publikacji:

Czym wytrzeć telewizor LED?

Telewizor jest niewątpliwie jednym z najważniejszych punktów mieszkania, a wokół ekranu nierzadko skupia się życie rodzinne. Nie dziwne więc, że telewizory stawiane są w najbardziej eksponowanych miejscach domu. Dobrze dobrane urządzenie wraz z jego otoczeniem może stanowić niezwykle elegancką i atrakcyjną ozdobę. Duży, czarny wyświetlacz jest jednak magnesem dla wszelkich możliwych zabrudzeń, radzimy zatem, czym wytrzeć telewizor LED, by skutecznie je usunąć i nie uszkodzić panelu.
czym wytrzec telewizor led

Dzisiejsze ekrany telewizyjne osiągają coraz większe rozmiary. Rzadkością nawet w małych polskich mieszkaniach nie są już modele mające ponad 50 cali. Tak duże urządzenia automatycznie przyciągają wzrok, bez względu na to, czy powiesimy je na ścianie, czy ustawimy na szafce RTV. Na czarnym i często połyskliwym wyświetlaczu bardzo łatwo zauważymy nawet najmniejsze zabrudzenia i smugi. Co więcej, siły elektrostatyczne sprawiają, że panel z czasem przyciąga do siebie duże ilości pyłu i kurzu, nawet w często sprzątanych pomieszczeniach. W głowach właścicieli telewizorów pojawia się więc pytanie, czym wytrzeć telewizor LED?

Nie jest ono oczywiście bezzasadne, bowiem wiele osób ma nadal wiele problemów z wybraniem odpowiednich metod czyszczenia ekranu LED. Niewiedza ta często prowadzi do uszkodzenia telewizora, do czego przyczyniają się najczęściej niewłaściwie użyte środki chemiczne. Przedstawmy zatem najważniejsze, a przede wszystkim bezpieczne, sposoby na utrzymanie wyświetlacz w jak najlepszym stanie.

Czyszczenie telewizorów LED a rodzaj ekranu i konstrukcja sprzętu

Z panelami LED we współczesnych modelach telewizorów trzeba obchodzić się dość ostrożnie. Matryce wyświetlające obraz zabezpieczone są zazwyczaj płytą z tworzywa sztucznego, a czasami także szkła. Matowe lub błyszczące wykończenie ekranu ma wpływ na to, jak łatwo zauważalne będą na nim zabrudzenia.

Na błyszczących panelach LED znacznie łatwiej pojawią się różnego rodzaju ślady i plamy Będą one też bardziej widoczne po wyłączeniu urządzenia. Matowe ekrany, choć wyglądają mniej widowiskowo stanowią ciut lepsze zabezpieczenie przed tłustymi smugami. Oba typy ekranów w równy sposób przyciągają jednak kurz.

Przed przystąpieniem do czyszczenia telewizora warto zawsze zapoznać się z instrukcją obsługi, w której producent zawiera odpowiednie wskazów. Należy też zadbać o to, by telewizor był stabilny podczas pracy i odłączony od zasilania. Zdecydowanie nie powinniśmy dokładnie czyścić ekranu, gdy urządzenie pozostaje włączone. Przy okazji nie zapominajmy o dokładnym usunięciu kurzu z całej obudowy telewizora, a także w razie potrzeby ze ścian, mebli oraz kabli.

Czym wyczyścić ekran telewizora LED? Domowe sposoby

Istnieje wiele sprawdzonych domowych sposobów na czyszczenie telewizorów LED, którą są w pełni bezpieczne dla tych urządzeń. Podstawowym z nich jest użycie suchej ściereczki. Podkreślmy jednak, że należy w tym przypadku wystrzegać się sięgania po szmatki wykonane ze zwykłego materiału lub po papierowe ręczniki czy ewentualnie chusteczki. Czemu? Wszystkie one mogą pozostawić na ekranie drobne włókna, a co więcej mogą też zostawiać na powierzchni ekranu bardzo drobne zarysowania.

Dlatego też do czyszczenia używamy wyłącznie ścierek z mikrofibry. Jest to niezwykle wytrzymały i miękki materiał, idealnie usuwający brud i nie pozostawiający po sobie żadnych widocznych śladów. W sprzedaży znajdziemy bardzo szeroki wybór produktów wykonanych z tego materiału, przeznaczonych do użytku w kuchniach, łazienkach, warsztatach, samochodach itd. Najlepiej w tym przypadku sięgnąć jednak po prostu po ściereczki dopasowane do sprzętu RTV lub monitorów.

Jak zatem wytrzeć telewizor LED? Specjaliści zalecają, by szmatką wykonywać wyłącznie okrężne ruchy. W przypadku uciążliwych plam i smug nie stosujemy dużej siły, bo możemy uszkodzić matrycę ekranu. W tej sytuacji sięgamy więc po wodę lub specjalne płyny, które ułatwią pracę.

Zaleca się stosowanie przefiltrowanej lub destylowanej wody. Zwykła woda kranowa może pozostawiać po wyschnięciu widoczne białe smugi. Są one efektem względnie dużej ilości rozpuszczonych w niej minerałów (tzw. twarda woda). Nie używajmy jednak zbyt dużej ilości wody. Mikrofibra nie jest bowiem zbyt chłonna, poza tym ryzykujemy, że wilgoć dostanie się w ten sposób pod ramę telewizora.

Może jednak okazać się, że uporczywe plamy nie znikają nawet po użyciu wody. W takim momencie musimy sięgnąć po bardziej silne środki. Pierwszym wyborem osób zastanawiających się, czym czyścić matrycę LED, będą często preparaty oparte o alkohol, np. płyny do mycia szyb. Tych jednak należy się koniecznie wystrzegać, bowiem mogą zaszkodzić tworzywom chroniącym ekran. Na co więc postawić? Najprostszym rozwiązaniem jest tutaj zrobienie własnej mieszanki. Aby ją stworzyć, w wodzie rozpuszczamy drobną ilość mydła lub płynu do mycia naczyń. Alternatywą są tutaj gotowe do użycia pianki i płyny do czyszczenia ekranów, które bez problemu znajdziemy w większości sklepów z chemią gospodarczą lub w marketach z elektroniką.

Zdjęcie: Envato Elements