Data publikacji:

Co zrobić, kiedy dekoder nie reaguje na pilota?

Z pewnością w twoim salonie znajduje się więcej niż jeden pilot, zwłaszcza jeśli masz dekoder, odtwarzacz DVD i inne sprzęty. Praktyczne akcesoria bywają jednak zawodne i czasami przestają działać w najmniej oczekiwanym momencie. Co zrobić w sytuacji, gdy dekoder nie reaguje na pilota? Wzięliśmy pod lupę najczęstsze przyczyny tego problemu i przygotowaliśmy sprawdzone rozwiązania.
dekoder nie reaguje na pilota

Dlaczego dekoder nie reaguje na pilota? Najczęstsze przyczyny

Dlaczego dekoder nie reaguje na pilota? Przyczyn może być wiele – od starych baterii, aż po uszkodzenie mechaniczne akcesorium. Jeżeli masz ten problem ze swoim sprzętem, to być może jest on spowodowany:
 • starymi bateriami,
 • blokowaniem sygnału,
 • niedziałającym przyciskiem,
 • uszkodzenie dekodera lub pilota.
 • Co zrobić, jeśli dekoder nie reaguje na pilota?

  Czasami rozwiązanie problemu jest banalnie proste. Zdarza się, że dekoder nie reaguje na pilota, ponieważ zapomniałeś o wyczerpanych baterii, przez które akcesorium po prostu nie działa. W takiej sytuacji powinno wystarczyć włożenie nowych.
  Kolejnym rozwiązaniem problemu jest upewnienie się, że nic nie blokuje sygnału wysyłanego z pilota. Być może przed dekoderem położono jakiś przedmiot, który go zasłania, a tym samym uniemożliwia sterowanie. A może w trakcie przełączania kanałów kierujesz pilota nie na dekoder, a na telewizor?
  Inną przyczyną, dla której dekoder nie reaguje na pilota, jest uszkodzenie diody albo przycisku. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z firmą, do której masz sprzęt w celu oddania uszkodzonego pilota do serwisu.
  Co w sytuacji, gdy dekoder nie reaguje na pilota z powodu uszkodzenia? W takim przypadku możesz albo samodzielnie znaleźć źródło problemu, albo oddać sprzęt do serwisu. Zdarza się, że do środka pilota dostaje się kurz i inne zanieczyszczenia, których nagromadzenie powoduje zatykanie styków. Aby go oczyścić, należy rozmontować akcesorium.

  Dekoder nadal nie reaguje na pilota? Sprawdź inne rozwiązania tego problemu

  Czy wiesz, że dekoder może nie reagować na pilota ze względu na inne urządzenia wykorzystujące podczerwień, które znajdują się w domu? W takiej sytuacji dochodzi do zakłócenia sygnału, a co za tym idzie – nie masz możliwości sterowania urządzeniem. Jeśli wiesz, które z urządzeń może być winowajcą, to spróbuj je wyłączyć i sprawdź, czy dekoder i pilot działają prawidłowo.
  Czasami konieczny jest także reset dekodera i pilota. Jak to zrobić? W przypadku urządzenia zacznij od odłączenia go od prądu, odczekania chwili (zazwyczaj wystarczy minuta) i ponownego włączenia. Z kolei do restartu akcesorium niezbędne jest wyciągnięcie baterii, przytrzymanie przycisku zasilania przez trzy sekundy, a następnie ponowne włożenie źródeł zasilania.
  Pamiętaj, że sposoby wykonania restartu i dekodera, i pilota mogą się różnić w zależności od posiadanego modelu. Dla pewności zapoznaj się z zaleceniami producenta, które znajdziesz w instrukcji.

  Dekoder UPC nie reaguje na pilota – co teraz?

  Jeżeli masz dekoder UPC, który nie reaguje na pilota, to dostawca przygotował na swojej stronie poradnik, dzięki któremu rozwiążesz problem online. Przykładowo na liście polecanych sposobów jest przede wszystkim wyciągnięcie nakładki umieszczanej w nowym pilocie. Jeśli o tym zapomniałeś, to istnieją spore szanse, że to właśnie zabezpieczenie jest przyczyną problemu.
  Być może powinieneś zresetować dekoder, a następnie sparować go ponownie z pilotem. To rozwiązanie, które sprawdza się w sytuacji, gdy dekoder UPC nie reaguje na pilota, jednak po naciśnięciu przycisku na akcesorium podświetla się przycisk TV albo BOX.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Katarzyna Wendzonka
  Katarzyna Wendzonka

  Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.