Data publikacji:

Jak dobrać deskę do prasowania? Jakie wymiary będą najlepsze?

Wymiary standardowej deski do prasowania wynoszą 114 × 34 cm. Jednak nie każda jest taka. Na rynku spotkasz znacznie większe i przestronniejsze modele oraz… minideski do prasowania. Jak dobrać deskę do prasowania do swojego wzrostu, częstotliwości prasowania i wielkości swojego domu? Jakie wymiary będą najlepsze, by wybrać idealną deskę do prasowania? 

Jakie są wymiary deski do prasowania?

Jaka deska do prasowania będzie najlepszym wyborem? Najbardziej standardowe wymiary standardowej deski do prasowania wynoszą 114 × 34 cm. Kolejnym często spotykanym rozmiarem deski do prasowania jest 120 × 38 cm. 
To, co musisz wiedzieć, zwłaszcza jeśli kupujesz swoją pierwszą deskę do prasowania, to, że wysokość i gabaryty deski do prasowania są niezwykle ważne. Dlaczego? Bo jeśli sporo prasujesz i masz za niską deskę, to może to doprowadzić do bólów kręgosłupa. A jeśli masz bardzo ciężką deskę, którą musisz wyciągać gdzieś zza szafy po to, by wyprasować jedną spódnicę, to gwarantujemy ci, że czasem nie będzie ci się chciało prasować tak bardzo, że do pracy pójdziesz w pogniecionym ubraniu. 

Czym kierować się przy wyborze deski do prasowania?

Jak dobrać deskę do prasowania, by była użyteczna? Co jest jeszcze ważne oprócz wymiarów samej deski?
  • To, jak duże masz mieszkanie. Tu ważne są gabaryty deski. Za duża deska będzie zawadzać w małym pomieszczeniu. 
  • To, gdzie będziesz przechowywać deskę, kiedy nie będziesz jej używać. Jeśli niesiesz deskę gdzieś dość daleko (albo po schodach), to wybierz lekkie i poręczne, kompaktowe deski do prasowania. Niestety takiego typu sprzęt może być niestabilny i może utrudniać prasowanie większych materiałów. 
  • Regulacja wysokości – to bardzo ważne. Podczas wyboru deski niech liczy się dla ciebie możliwość dostosowania do twojego wzrostu. To zagadnienie jest tym bardziej ważne, im więcej osób o różnym wzroście w domu obsługuje deskę. 
  • Materiał, z jakiego jest wykonana deska do prasowania – metalowy, stalowy lub wykonany z nowoczesnego tworzywa sztucznego. Takie są możliwości. Nowoczesne tworzywa sztuczne do lekkość, ale i niska stabilność. 
  • Materiał, z którego wykonany jest blat – aluminium, metalowa lub stalowa kratka, płyta wiórowa lub paździerzowa. Z tych materiałów najczęściej producenci robią blat deski do prasowania. Blaty z płyty wiórowej są tańsze, ale cięższe. Co więcej – jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, para z żelazka będzie wsiąkała w płytę. Deska stosunkowo szybko ulegnie zniszczeniu. Natomiast blaty wykonane z metalowej kratki są lekkie i odporne na wilgoć oraz wysoką temperaturę. Blaty z aluminium pozwalają na montowanie w nich systemów odprowadzania pary czy wody na zewnątrz. 

Jak dobrać deskę do prasowania? Dodatkowe wskazówki

To zależy co lubisz i do czego jesteś już przyzwyczajona. Mało kto chce zamienić bardziej rozbudowaną opcję na model słabszy. Dobra i duża deska do prasowania (szeroka) nada się doskonale do prasowania dużych powierzchni, takich jak zasłony, ręczniki, pościel. Deska do prasowania mała (wąska) będzie lepiej służyła do prasowania spodni, koszul i bluzek. Minideska do prasowania przyda się do wygładzania detali eleganckich koszul damskich, męskich i dziecięcych.
Jeśli prasujesz dużo koszul, to być może przyda ci się rękawnik. Co to jest? To taka malusieńka deska do prasowania rękawów i drobnych elementów odzieży. Rękawnik kształtem przypomina blat deski do prasowania, ale jest od niej znacznie mniejszy. Ma składany stelaż, co ułatwia jego przechowywanie.
Zdjęcie: seventyfourimages / Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.