Data modyfikacji:

Dirt Detect: technologia iRobot na misje specjalne

Roboty odkurzające stały się w ostatnich latach hitem na rynku odkurzaczy. Nic w tym dziwnego, ponieważ wykonują pracę za nas sumiennie i efektywnie. Sukces marki iRobot sprawił, że konstruowania tego typu rządzeń podjęło się wiele innych firm. Obecnie mamy do czynienia z mnogością rozwiązań, niemniej są technologie, które w skali rynku pozostają wyjątkowe.

dirt detect irobot

Jedna z nich jest Dirt Detect. To technologia firmy iRobot, która umożliwia robotom odkurzającym Roomba zintensyfikowane sprzątanie na bardziej zabrudzonych obszarach. Ten zaawansowany i opatentowany system został stworzony m.in. w oparciu o doświadczenie, które firma zdobyła w toku tworzenia robotów militarnych. Dirt Detect pozwolił zbudować przewagę firmy iRobot nad konkurencyjną, gdzie próżno szukać podobnych rozwiązań.

W podstawowej wersji systemu Dirt Detect za wykrywanie obszarów silniej zabrudzonych odpowiada czujnik akustyczny, do którego w drugiej generacji dołączył czujnik optyczny. W sposób ciągły badają one ilość zbieranych zabrudzeń, aby w momencie natknięcia się na ich większe nagromadzenie zintensyfikować prace. Wówczas Roomba zaczyna wykonywać naprzemienne ruchy w przód i w tył. Jest to szczególnie istotne w przypadku robotów, które poruszają się w sposób liniowy. W takim przypadku pojedyncze przejechanie przez pozostawiony na podłodze piach z butów nie jest odpowiednio wysprzątany. Patentem firmy iRobot na takie sytuacje jest funkcja podwójnego przejazdu, gdy jest to wymagane oraz właśnie technologia Dirt Detect.

O aktywacji tego systemu Roomba informuje sygnalizacją świetlną, np. w serii i7 poprzez niebieskie, pulsujące w kierunku wskazówek zegara podświetlenie przycisku CLEAN na obudowie. Stosowną informację na temat aktywacji systemu Dirt Detect znajdziemy również w aplikacji iRobot HOME, która działa z robotami wyposażonymi w moduł wifi. Modele z systemem nawigacji iAdapt 1.0 wyświetlą w niej ilość jego aktywacji, a modele z wyższymi wersjami nawigacji pozwalają na wyświetlenie map sprzątanej powierzchni z ich graficznym oznaczeniem.

W świecie robotów odkurzających jak w sporcie – o sukcesie decydują szczegóły. System Dirt Detect, choć technologicznie zaawansowany, możemy określić jako jeden z tych szczegółów, które sprawiają, że roboty odkurzające Roomba są wyznacznikiem jakości dla całego rynku.

Tekst: Artykuł partnera