Data publikacji:

DisplayPort 1.2 vs 1.4. Czym się różnią i który wybrać?

Technologia DisplayPort stanowi alternatywę dla powszechnie używanego standardu HDMI i stworzona została z myślą o monitorach komputerowych oraz innych wyświetlaczach współpracujących z pecetami. Kupując nowy ekran z wejściem DisplayPort, możemy zauważyć, że producent zawsze podaje wspieraną wersję standardu. Pojawia się zatem pytanie, czy różnice pomiędzy nimi są znaczące i czy warto zwracać na nie uwagę? Przedstawiamy porównanie DisplayPort w wersji 1.2 i 1.4.
displayport

DisplayPort – charakterystyka technologii

Technologia DisplayPort została opracowana w połowie pierwszej dekady XXI wieku, w zamierzeniach wykonane według jej standardów kable miały zastąpić przestarzałe już przewody DVI oraz D-Sub. Nieco wcześniej producenci sprzętu RTV zdecydowali się też na zaadaptowanie standardu HDMI. Łącza tego typu bardzo szybko zaczęły być jednak montowane także w monitorach komputerowych.
Mimo podobieństw i zbliżonych parametrów złącza HDMI i Display stosowane są obecnie równolegle przez wytwórców ekranów komputerowych. Obie technologie są też wciąż rozwijane i oferują coraz lepsze parametry obrazu. Nowe rodzaje HDMI dają jeszcze większe mozliwości. Kolejne wersje standardów są oznaczane wyższymi numerami, ale zachowują wsteczną kompatybilność. Oznacza to, że nowy kabel DisplayPort wykonany w standardzie 2.0, będzie działał bez problemu po podłączeniu monitora z wejściem w wersji 1.2.
Przewagą standardu DisplayPort, który jest ważny przede wszystkim dla graczy, jest pełne wsparcie dla technologii FreeSync oraz G-sync, które pozwalają zminimalizować tzw. rwanie się obrazu, poprzez dynamiczną zmianę częstotliwości odświeżania ekranu i dopasowanie jej wyświetlanych przez grę klatek obrazu (FPS).
Należy przy okazji zaznaczyć, że w monitorach znajdziemy zarówno standardowe wejścia DisplayPort, jaki ich bardziej kompaktową wersję, oznaczoną jak mini-DisplayPort. Pod względem parametrów technicznych nie różnią się one pomiędzy sobą w żaden sposób.

DisplayPort 1.2 vs 1.4

Wejścia DisplayPort wykonane w standardzie 1.2 lub 1.4 są najczęściej spotykane wśród dostępnych w sklepach monitorów oraz układów graficznych. Czy jednak istnieją pomiędzy nimi różnice?
Wejścia DisplayPort w wersji 1.2 i nieco rozszerzonej 1.2a zostały wprowadzone na rynek odpowiednio w 2010 oraz 2013 roku. Pozwalają ona na przesył informacji z przepustowością 17–21 Gb/s. Wspierają obraz w rozdzielczości 4K, przy odświeżaniu ekranu na poziomie 60 Hz. Wersja 1.2a pozwala także na korzystanie z technologii FreeSync i G-sync.
Wejścia wykonane w technologii DisplayPort 1.4 przesyłają sygnał z maksymalną przepustowością 25,9 Gb/s, pozwalając na korzystanie z rozdzielczości 4K w 120 Hz, a także korzystanie z technologii dynamicznego kontrastu HDR, wciąż rzadko spotykanej w monitorach. DisplayPort 1.4 wspiera maksymalnie obraz w 8K, przy odświeżaniu 60 Hz (bez HDR).
Obecnie oba złącza odpowiadają na potrzeby większości właścicieli komputerów PC. Rozdzielczość 4K jest wciąż niszowym rozwiązaniem w przypadku pecetów, podobnie jak wspierające ją monitory. Z możliwości DisplayPort 1.4 skorzystają przede wszystkim najwięksi fani nowych technologii i zagorzali gracze, dysponujący najmocniejszymi układami graficznymi i procesorami. Dla zwykłego użytkownika laptopa lub stacjonarnego PC różnice te nie mają jednak większego znaczenia.
Zdjęcie: Envato Elements