Data publikacji:

Wybieramy dobry zestaw narzędzi do domu

Zestaw narzędzi do domu to podstawa, żeby w razie potrzeby móc szybko naprawić uszkodzony sprzęt czy przedmioty codziennego użytku. Samodzielne kompletowanie poszczególnych akcesoriów jest niezbyt opłacalne, ponieważ sumarycznie wychodzi dość drogo, a poza tym pojawiają się problemy organizacyjne związane z przechowywaniem. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule omówimy, jak wybrać dobry zestaw narzędzi do domu oraz przytoczymy przykładowe produkty, które warto kupić.
Dobry zestaw narzędzi do domu

Jaki zestaw narzędzi do domu wybrać?

Zestaw narzędzi do domu wcale nie musi być drogi. Warto wiedzieć też, że nie zawsze im będzie większy, tym lepiej. Najważniejsze jest to, by posiadał wszystkie podstawowe narzędzia, z których korzystamy dość często. Dobry zestaw można kupić w cenie do 400 złotych. Wybierając go, warto zwrócić uwagę, jakie powłoki mają narzędzia – matowe trudniej wypadają z rąk, ale jednocześnie są bardziej podatne na zabrudzenia. W przypadku tych o powierzchni błyszczącej sytuacja jest odwrotna – są łatwe w przecieraniu, ale lubią spadać na ziemię.

Dlaczego warto zdecydować się na zestaw narzędzi do domu?

Dobry zestaw narzędzi do domu jest bazą, do której później można dokupić kilka potrzebnych kluczy czy nakrętek. Samodzielne kompletowanie go od podstaw zajęłoby jednak wieki, a do tego pochłonęłoby sporą ilość środków finansowych.
Gotowe zestawy są praktyczne i kompaktowe, najczęściej zamknięte w wygodnej walizce, skrzynce, szufladach, a czasami nawet plecaku. Dzięki temu nie pogubimy narzędzi, a po ich zakupie nie musimy przejmować się szukaniem im miejsca czy organizowaniem szuflad, w których można by je przechowywać. Walizki są zamykane i łatwe w transporcie, a do tego pełnią funkcję ochrony przed brudzeniem narzędzi.

Jakie są najbardziej podstawowe narzędzia, które powinny znaleźć się w zestawie?

Jakie najbardziej podstawowe akcesoria powinien zawierać zestaw narzędzi do domu? Znaleźć się w nim może:
  • poziomica – wodna wystarczy. Jeżeli w przyszłości okaże się, że korzystamy z niej często, warto będzie zainwestować w poziomicę laserową, której jednak raczej nie znajdziemy w żadnym gotowym zestawie;
  • młotek – standardowy, ślusarski, z gumowym uchwytem. W późniejszym czasie można zastanowić się nad modelem kamieniarskim, blacharskim czy stolarskim. Powinien ważyć maksymalnie 2 kg;
  • zestaw kluczy płaskich – potrzebny w sytuacji, w której trzeba coś dokręcić lub odkręcić, zwłaszcza w łazience czy w kuchni;
  • śrubokręty – standardowe. Jeżeli te, które będą w zestawie, nie wystarczą, z czasem zaopatrzymy się również w te izolowane, precyzyjne czy nawet elektryczne. Krzyżak i płaski to jednak absolutny must have;
  • kombinerki i inne rodzaje szczypiec – przydać się mogą te tnące, do ściągania izolacji, wydłużone proste i wygięte czy uniwersalne. Te ostatnie to konieczność w każdym zestawie.
  • W zestawie pojawić się może także wkrętak uniwersalny czy grzechotka z wymiennymi nasadkami. Oczywiście mówimy tutaj wyłącznie o narzędziach ręcznych – spośród tych elektrycznych dobrze jest mieć na stanie wkrętarkę i wiertarkę, szlifierkę czy wycinarkę.
    Wybierając zestaw, trzeba też pamiętać o tym, że najlepszy będzie produkt najbardziej dopasowany do naszych potrzeb. Na rynku najwięcej jest uniwersalnych zestawów domowych, ale można znaleźć także propozycje dla mechaników, elektryków i innych profesji. Kiedy poszukujemy zestawu, warto zawsze sprawdzać opinie użytkowników o konkretnych produktach, ponieważ nierzadko modele z tej samej półki cenowej, które wyglądają podobnie do siebie, całkowicie różnią się jakością – przykładowo jedne z nich znacznie szybciej rdzewieją pomimo sporadycznego użytkowania.

    Zestaw narzędzi – ranking

    Kraft&Dele KD314

    To świetny, kompletny zestaw ze 188 akcesoriami. Znajdziemy w nim potrzebne śrubokręty, nasadki, bity, grzechotki, klucze płaskie, imbusowe i przedłużki. Liczyć można także na poziomicę, młotek, taśmę izolacyjną, zaciskarkę i zaciski czy próbnik napięcia. Narzędzia podzielone są na kilka szuflad tematycznych. Wszystko zamknięte jest w solidnej walizce zamykanej na kluczyk, ze wzmacnianymi rantami, która posiada też kółka transportowe.

    Yato YT-38901

    Yato YT-38901 to propozycja, która zawiera aż 122 elementy. Wśród nich znajdziemy między innymi młotek, końcówki wkrętakowe każdego rodzaju, zestaw kluczy imbusowych, 4 sztuki różnych szczypiec, wkrętak płaski i krzyżowy, 2 grzechotki, klucze, przedłużki oraz adaptery do bitów. Duża część narzędzi wykończona jest antypoślizgową warstwą na rączkach, co zapobiega ich wypadaniu z rąk.

    Fieldmann FDG 5013-138R

    Zestaw Fieldmanna to 138 różnych elementów w cenie nieprzekraczającej 250 złotych. Mamy tutaj kleszczyki uniwersalne, miarkę 3-metrową, wkrętaki, nóż, klucze nasadowe, imbusowe i nastawny, poziomicę, śrubokręt, młotek i adapter do młotka oraz kołki. To dobry zestaw na prezent, który ładnie wygląda i cieszy oko żółto-czarnym połączeniem barw.

    Brüder Mannesmann M29084

    Zawiera 86 części, które znajdują się w solidnej, zamykanej walizce. Do dyspozycji producent oddaje nam 5 wkrętaków precyzyjnych oraz 6 zwykłych, 12-elementowy zestaw kluczy nasadowych, grzechotkę, młotek, 3 pary szczypiec, miarkę oraz poziomicę. Całość waży 4 kg, zatem jest wyjątkowo lekka. Chociaż na rynku znaleźć można wiele bogatszych propozycji, jest to całkiem rozsądny wybór.

    WMC 20150

    To zestaw narzędziowy zawierający 150 elementów w niskiej cenie. Znajdziemy tu gwoździe, kołki rozporowe i wkręty, co powinno być umieszczone właściwie w każdej walizce z narzędziami. Oprócz tego można liczyć na taśmę izolacyjną, kostki elektryczne, miernik napięcia, piłę do metalu, nożyk tapicerski, szczypce boczne, uniwersalne i długie, klucz nastawny, wkrętaki, nasadki i zestaw bitów.
    Warto jednak zwrócić uwagę, że ten zestaw oferuje znacznie mniej typowych narzędzi ręcznych. Swoje miejsce mają tu jednak podstawowe drobiazgi, które powinny znaleźć się w każdym domu. To zestaw, który dobrze sprawdzi się w połączeniu z innym, jednak nie samodzielnie. Za cenę około 100 złotych można mu to jednak wybaczyć. Mamy tutaj akcesoria będące uśmiechem producenta w stronę elektryków.

    Makita P-90532

    Zawiera 91 elementów, wśród których znajdziemy dwa wkrętaki na bity, grzechotkę, przedłużki, uchwyt magnetyczny, klucze metryczne, imbusowe oraz nasadowe i bity. Zestaw wyróżnia się świetną ceną oraz charakterystyczną dla Makity kolorystyką. To jednak wciąż bardzo podstawowy zestaw, który nie spełni potrzeb każdego. Może sprawdzić się jako ten pierwszy, kiedy jeszcze nie wiemy, czego potrzebujemy lub uzupełniająco – w ramach setu wyjazdowego.

    Kraft&Dele 161D63070

    To wyjątkowo tani zestaw, który zawiera sto elementów. Wewnątrz znajdziemy produkty wykonane ze stali chromowo-wanadowej, która została utwardzona. Znajdują się tutaj wszystkie podstawowe rzeczy – młotek, nasadki, śrubokręty, grzechotka, szczypce czy nożyk tapicerski. Kolejny podstawowy zestaw, w atrakcyjnej cenie.

    Parkside zestaw narzędziowy

    Narzędzia we wnętrzu wykonane są ze stali, stali nierdzewnej oraz wanadowo-chromowanej. Całość waży niecałe 9 kg i na pierwszy rzut oka robi bardzo dobre wrażenie. W środku można znaleźć taśmę mierniczą, noże, wskaźnik napięcia, nożyczki, reduktor, młotek, nasadkę do świec zapłonowych, zestaw kluczy kołowych i płaskich, kombinerki, wkrętaki, poziomicę, grzechotkę oraz bity i nasadki. Każde narzędzie ma swoje miejsce w eleganckiej i trwałej walizce. Niektóre z nich to ukłon w stronę mechaników, jednak zestaw doskonale nadaje się jako ten uniwersalny, domowy.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!