Data modyfikacji:

Domowe sposoby na mszyce – co na mszyce?

Są powszechne, bardzo uciążliwe i w dodatku nieszczególnie wybredne – atakują zarówno rośliny ozdobne, jak i warzywa oraz owoce. Mszyce, bo to oczywiście o nich mowa, potrafią zepsuć całe uprawy, dlatego należy je bezzwłocznie zwalczać.

W tym celu nie musisz używać szkodliwej chemii – oto domowe sposoby na mszyce, które są o wiele tańsze i równie skuteczne.

mszyce

Mszyce – czym są te szkodniki? Jak je rozpoznać?

Mszyce to bardzo uciążliwe szkodniki. Kiedy już „zadomowią” się na roślinie, zaczynają wysysać z niej soki, prowadząc do jej obumarcia.

Wydzielają również tzw. rosę miodową. Na substancji tej rozwijają się grzyby, które blokują otwory w skórce liści, co powoduje trudności w wymianie powietrza.

Mszyce są malutkie (mają zazwyczaj około 2 mm długości) i mogą mieć różny kolor – oliwkowy, zielony, brązowy, czarny, szary czy nawet różowy. Niektóre odmiany tych szkodników pokryte są czymś w rodzaju wosku.

Domowe sposoby na mszyce – dlaczego są lepsze niż chemiczne środki?

W czasach, w których bez problemu można nabyć chemiczne środki do zwalczania szkodników, ogrodnicy coraz częściej wybierają zupełnie inne, czyli naturalne metody. Dlaczego domowe sposoby na mszyce cieszą się takim zainteresowaniem? Są tego aż trzy powody:
  • stosowanie domowych metod zwalczania szkodników nie ma negatywnego wpływu na środowisko (przy zachowaniu skuteczności),
  • naturalne preparaty są bardzo tanie – w przeciwieństwie do tych chemicznych,
  • niemal każdy posiada w domu składniki naturalnych wywarów, co pozwala zareagować natychmiast.

Preparaty na mszyce – domowe sposoby

Jeśli mszyce zaatakowały również i twoje rośliny, to koniecznie wypróbuj poniżej opisane sposoby ich wytępienia.

Mechaniczne zdejmowanie szkodników

Domowe sposoby na mszyce to nie zawsze opryski. Jeśli szkodników jest bardzo mało, możesz spróbować usunąć je ręcznie. Załóż rękawiczki i ostrożnie – tak by nie złamać pędów lub liści, wrzucaj pasożyty do słoika.

Spryskanie roślin wodą

Jeśli mszyc na roślinach jest sporo, warto spróbować usunąć chociaż ich część za pomocą wody. Rośliny ogrodowe spryskuje się wodą z węża, te doniczkowe natomiast można włożyć do wanny/brodzika i polać je wodą za pomocą słuchawki prysznicowej.

Należy przy tym pamiętać, żeby nie używać silnego strumienia – roślina może się w takim wypadku połamać.

Spryskanie rośliny wodą z mlekiem

Cenionym sposobem na pozbycie się mszyc z flory jest spryskanie rośliny wodą z mlekiem. Składniki miesza się w proporcji 1:1. Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o stosowanie takiego oprysku.

Oprysk szarym mydłem z wodą

Jak widać, domowe sposoby na mszyce nie są zbyt skomplikowane. Kolejna metoda – oprysk z mydłem, również jest bardzo prosta.

Wystarczy, że połączysz 20 g mydła (warto zetrzeć je na tarce) z litrem bardzo ciepłej wody. Następnie pozostaje już tylko poczekać, aż płyn ostygnie.

Ocet na mszyce

Ocet na mszyce to jedna z najbardziej popularnych metod walki z mszycami – przekazywana z pokolenia na pokolenie. Aby zabieg był skuteczny, należy wymieszać ocet z wodą (proporcja 1:10), a następnie opryskiwać roślinę – przede wszystkim jej najbardziej zaatakowane części.

Pamiętaj, że najwięcej szkodników znajduje się zazwyczaj na spodniej stronie liści – nie opryskuje się więc rośliny od góry, lecz od dołu (małe egzemplarze można odwrócić do góry nogami).

Wywar z cebuli na mszyce

Jeśli powyższe domowe sposoby na mszyce nie wytępią wszystkich insektów, dobrym pomysłem jest zaatakowanie ich wywarem z cebuli. W celu jego przygotowania należy poszatkować około 80 g warzywa, zalać je 10 litrami wody i gotować przez około godzinę.

Gdy wywar z cebuli na mszyce będzie już chłodny, można przelać go do dozownika i spryskać roślinę – bez ograniczeń.

Uwaga! Takiego wywaru nie należy przechowywać zbyt długo. Maksymalny czas przydatności do użycia to dwa miesiąca i to pod warunkiem, że płyn będzie zamknięty w szczelnym pojemniku, który ustawimy w ciemnym miejscu.

Oprysk z czosnku na mszyce

Czego na mszyce można jeszcze użyć, jeśli w domu akurat brakuje cebuli? Oprysk z czosnku może przynieść dobre efekty w pozbywaniu się mszyc.

Najpierw około 250 g czosnku przeciskamy przez praskę, potem zalewamy go 10 litrami wody.

Po upływie 24 godzin wyciąg jest gotowy – wystarczy tylko przelać go do dozownika. Należy jednak pamiętać, że środek nie nadaje się do użycia po upływie kilku dni.

Wyciąg z mniszka lekarskiego

W domu nie ma ani cebuli, ani czosnku, za to nasz ogród jest pełen chwastów? W takiej sytuacji poszukaj mniszka lekarskiego, czyli pospolitego mlecza.

Wystarczy tylko zalać 50 g rośliny 10 litrami wody i poczekać około 4 godzin, aby zyskać doskonały środek na mszyce.

Pokrzywa na mszyce

Cenionym wśród ogrodników domowym specyfikiem jest także pokrzywa na mszyce, a dokładnie gnojówka z pokrzyw – jej jedynym minusem jest długi, bo aż dwutygodniowy czas przygotowania.

Potrzebujemy około dwóch kilogramów pokrzyw, które zalewamy wodą (do przykrycia liści). Codziennie mieszamy zawartość naczynia, a po dwóch tygodniach szczelnie je zamykamy.

Gnojówkę z pokrzywy na mszyce łączymy z wodą w proporcji 1:20 i opryskujemy całą roślinę bez większych ograniczeń.

Należy pamiętać, że w trakcie fermentacji z naczynia wydobywa się bardzo brzydki zapach – zaleca się zatem trzymanie go poza domem.

Autor: R. Wojtaś