Jaki dysk do laptopa wybrać? Budowa dysków HDD jest praktycznie niezmienna od lat pięćdziesiątych. Wykorzystuje się w nich ruchome głowice, które zapisują i odczytują dane na obracających się talerzach lub dyskach. Są to urządzenia mechaniczne z dużą ilością ruchomych części, co znacznie ogranicza prędkość zapisu i odczytu danych, a także naraża na awarie i uszkodzenia dysku.
Dysk SSD do laptopa to znacznie lepszy wybór, ponieważ jest kompaktowych rozmiarów i składa się z mniejszej ilości części, umieszczonych na jednej drukowanej płytce. Za zarządzanie pamięcią odpowiada jeden wyspecjalizowany kontroler zintegrowany z danymi na płycie, a cała taka konstrukcja znacząco redukuje czas dostępu do danych. W przypadku dysku HDD średnio wynosi on 16 ms. W dysku SSD schodzi poniżej 0,2 ms.
Dzięki temu, że dysk SSD jest znacznie szybszy i wydajniejszy, cały system operacyjny naszego komputera działa z większą mocą, a aplikacje nie zacinają się. Zalet dysku SSD jest znacznie więcej, a oto niektóre z nich:
Jeśli chodzi o wady, to największą z nich jest stosunek pojemności dysku SSD do ceny. Jest to urządzenie stosunkowo nowe, dlatego w tej samej cenie możemy kupić znacznie mniej dostępnej pamięci niż w przypadku dysku HDD. Na szczęście z roku na rok ceny spadają i obecnie za około 200 zł można kupić dysk SSD o pojemności około 500 GB. Kolejną wadą jest to, że zniszczenie dysku SSD oznacza całkowitą utratę danych i brak możliwości ich odzyskania. Na szczęście jest to bardzo trudne i zdarza się wyjątkowo rzadko.