Data modyfikacji:

Jaka drukarka do biura? Test urządzenia wielofunkcyjnego A3+ Epson EcoTank L15150

Epson EcoTank L15150 to nowość na rynku drukarek atramentowych. Urządzenie ma zapewnić szybkie drukowanie w dużych formatach (do 32.9 x 48.3 cm) przy zachowaniu maksymalnych oszczędności, z których słynie technologia EcoTank. Czy producentowi udało się spełnić to założenie? Tego dowiesz się w naszym teście!

Epson EcoTank L15150

Pierwsze wrażenia i konfiguracja 

Epson to ceniona marka, która jest obecna na polskim rynku od wielu lat. Do naszej redakcji zawitało urządzenie wielofunkcyjne EcoTank L15150, które ma sprawdzić się w biurach, szkołach, małych firmach, a także w domowych biurach, gdzie czas i oszczędności odgrywają kluczową rolę.

Drukarka na tle innych biznesowych urządzeń wielofunkcyjnych prezentuje się znakomicie. Ten model ma wiele interesujących rozwiązań, które udało się schować w zgrabnej obudowie. Oczywiście, Epson EcoTank L15150 zajmuje trochę miejsca, jednak coś za coś – chcąc drukować i skanować naprawdę duże dokumenty (A3+ to znacznie więcej niż podwójne A4), trzeba poświęcić nieco miejsca na biurku. Jeżeli będzie to dla ciebie przeszkodą, polecamy modele takie jak Epson EcoTank L4160 czy Epson EcoTank L3156.

Producent zadbał o to, aby urządzenie było wielofunkcyjne nie tylko z nazwy. Oprócz standardowego podajnika na 50 kartek znajdziemy dwa dodatkowe podajniki papieru A3, które mogą pomieścić aż 500 kartek! Dzięki temu nie będzie konieczności ciągłego dokładania papieru czy jego zamiany, jeśli drukujemy na zmianę różne rodzaje plików (np. ozdobne dyplomy i zwykłe faktury do archiwizacji), co doskonale sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

Do łatwiejszej obsługi urządzenia przygotowano specjalny odchylany panel, który dysponuje kolorowym wyświetlaczem dotykowym o przekątnej ponad 10 cm. Znajdziemy tam dostęp do najważniejszych funkcji, a także informacje o stanie drukarki. Obok ekranu jest dodatkowo wygodna klawiatura numeryczna do obsługi faksu.

Ponadto na froncie drukarki znajdują się trzy diody sygnalizujące, wskaźniki poziomu atramentu, a także złącze USB typu A. W ten sposób można z łatwością podłączyć pamięć masową taką jak dysk zewnętrzny czy pendrive.

Za komunikację z urządzeniami zewnętrznymi odpowiada wbudowany moduł Wi-Fi. Mocną stroną modelu EcoTank L15150 jest wsparcie dla Wi-Fi Direct, co oznacza, że użytkownik może przesyłać dokumenty z tabletów czy telefonów. Wystarczy do tego użyć aplikacji Epson iPrint.

Dodatkowo drukarka ma wejście Ethernet, umożliwiające drukowanie dokumentów w sieci lokalnej. Producent zadbał również o to, aby urządzenie było łatwe w obsłudze. Obudowa zawiera liczne uchwyty ułatwiające wyciąganie pojemników, otwieranie skanera czy przenoszenie drukarki w razie potrzeby.

Epson EcoTank L15150 oferuje ogromne możliwości! 

Pod względem wizualnym urządzenie wielofunkcyjne wypada bardzo dobrze. W odróżnieniu od konkurencyjnych modeli Epson L15150 jest w stanie drukować dokumenty w formacie A3. To duże udogodnienie szczególnie dla firm, a także rozmaitych instytucji. Projekty architektoniczne, rozmaite plany czy dokumenty w dużym formacie są bardzo często wykorzystywane. Dzięki dużej powierzchni skanera można również kopiować dokumenty w formacie A3.

Oszczędność czasu ma zapewnić również błyskawiczna praca drukarki. Producent zapewnia, że drukowanie według normy ISO/IEC24734 pozwala na osiągnięcie prędkości 25 str./min w trybie monochromatycznym i 12 str./min w kolorze. Jeszcze lepsze wyniki są w standardowej opcji wydruku, w której osiąga się prędkości rzędu 32 str./min (tryb monochromatyczny) i 22 str./min (tryb kolorowy). Także skanowanie z szybkością 25 obrazów na minutę eliminuje konieczność oczekiwania.

Niezwykle ważnym elementem tego urządzenia jest dupleks, czyli automatyczny druk dwustronny. Ten dodatek pozwala na drukowanie dwustronne bez konieczności samodzielnego przekładania kartek, dzięki czemu możemy zaoszczędzić sporo papieru z korzyścią dla naszego portfela oraz… ekologii.

Epson EcoTank L15150 dysponuje sprawdzoną w dużych biznesowych modelach głowicą Precision Core, która w technologii druku nie wykorzystuje ciepła, co pozwala na jej błyskawiczną pracę. Pierwszą stronę otrzymujemy już po niespełna 5,5 sekundach! Dysze charakteryzują się również dużą niezawodnością, dlatego nie trzeba obawiać się, że urządzenie odmówi posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie.

Niezwykle niski koszt wydruku z Epson EcoTank L15150

Tanie wydruki to dla wielu użytkowników priorytet, który często decyduje o zakupie danego urządzenia. Producent podaje, że wydruk 450 stron czarno-białych w formacie A4 kosztuje około złotówki! W przypadku stron kolorowych koszt będzie oscylował w granicach 3-4 złotych, co również jest doskonałym wynikiem.

W czym tkwi sekret? Epson zamiast wymiennych kartridży stosuje duże pojemniki na atrament, które charakteryzuje świetna wydajność. Samodzielne uzupełnienie atramentu jest możliwe w mgnieniu oka. Wystarczy otworzyć obudowę i umieścić buteleczkę w odpowiednim miejscu, co więcej, jej kształt uniemożliwia pomylenie się i nalanie tuszu do niewłaściwego zasobnika czy pochlapanie biurka.

W Epson EcoTank L15150 stosowane są pigmentowe atramenty w kolorach CMYK (czarny, żółty, cyjan oraz magenta). Koszt jednej buteleczki wynosi mniej więcej 70 złotych. Pojemniki z kolorowym tuszem powinny wystarczyć na wydrukowanie 6000 stron, natomiast sam czarny atrament pozwoli na monochromatyczny druk 7500 stron. Oszczędności są widoczne na pierwszy rzut oka i jest to zdecydowanie najmocniejsza strona tego modelu.

Epson EcoTank L15150 w praktyce! 

Drukarka w codziennym użytkowaniu sprawdza się doskonale. Producent miał racje i rzeczywiście, urządzenie jest niezwykle oszczędne. Wydrukowałem bez większego problemu kilkaset kolorowych stron, które zawierały nie tylko tekst, ale również całkiem sporo zdjęć.

Sam proces uzupełniania atramentu jest prosty i zajmuje dosłownie minutę. Możliwość podejrzenia obecnego stanu napełnienia pojemników to absolutny strzał w dziesiątkę. Takie informacje znajdują się w dedykowanej aplikacji, jednak już na pierwszy rzut oka można oszacować, ile atramentu pozostało.

Obsługa urządzenia również nie stanowi większego problemu. Panel dotykowy jest niezwykle intuicyjny i większość zadań możemy wykonać za jego pomocą. Drukarka wspiera najnowsze standardy połączenia Wi-Fi, co sprawia, że nie ma konieczności instalowania żadnych sterowników. Z konfiguracją nie miałem żadnych problemów zarówno na telefonie, jak i komputerze.

Epson EcoTank L15150 obsługuje różne gramatury papieru w zakresie od 64 g/m² do 255 g/m². Dzięki temu nie trzeba ograniczać się do drukowania samych dokumentów na zwykłym papierze.

Jakość wydruku stoi na bardzo wysokim poziomie. Tekst jest doskonale widoczny, a kolory odpowiednio nasycone. Głowica PrecisionCore spisuje się świetnie, dlatego warto stosować papier najwyższej jakości, wówczas rezultaty będą jeszcze lepsze!

Kilka słów warto wspomnieć również o skanerze. Użytkownik ma możliwość skorzystania z opcji skanowania, faksowania oraz kopiowania. Dużym udogodnieniem jest opcja skanowania dwustronnego. W ten sposób można bardzo szybko otrzymać wybrany dokument bez konieczności jego obracania. Urządzenie automatycznie zapisuje pliki w formacie BMP, JPEG, TIFF, PDF lub PNG. Dodatkowo można je przesłać bezpośrednio do pamięci masowej, na komputer, do chmury bądź folderu sieciowego. Takie rozwiązanie będzie w firmach bardzo przydatne.

Czy warto kupić urządzenie wielofunkcyjne Epson EcoTank L15150?

Epson EcoTank L15150 bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. W jednym urządzeniu otrzymujemy szereg funkcji, które w codziennym użytkowaniu będą nieocenione. To drukarka wprost stworzona dla wymagających użytkowników. Głównie sprawdzi się w małych firmach, sektorze edukacyjnym, domach, a także wszędzie tam, gdzie konieczne jest szybkie i oszczędne drukowanie w dużych formatach.

Epson EcoTank L15150 w oficjalnej dystrybucji kosztuje 4999 złotych. Na pierwszy rzut oka cena może się wydawać wysoka, ale urządzenie warte jest każdej złotówki. Inwestując w ten model, masz po prostu pewność, że oszczędzasz na wydrukach. W konkurencyjnych modelach tusze są znacznie droższe. W modelu EcoTank L15150 drukujesz setki stron bez obawy o to, że atrament zaraz się skończy.

Dodatkowo w zestawie otrzymujesz wbudowany faks, opcję druku dwustronnego czy niezawodną głowicę PrecisionCore. Epson EcoTank L15150 to kompletne urządzenie wielofunkcyjne. Producent ponadto kusi bezpłatną opcją rozszerzenia gwarancji ze standardowego roku aż do 3 lat, po rejestracji na stronie https://www.epson.pl/promotions/extended-warranty. W przypadku jakichkolwiek problemów możesz liczyć na pełne wsparcie firmy!

Zdjęcia i tekst: Bartłomiej Mazurek