Data modyfikacji:

Test Epson TW5700. Doskonały projektor z Android TV! 

Epson TW5700 to nowy projektor multimedialny dysponujący rozdzielczością Full HD. Na tle konkurencji wyróżnia go nie tylko świetna jakość obrazu, ale również system operacyjny Android TV. Czy to najlepszy projektor multimedialny na rynku? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w naszym teście!

Epson TW5700

Epson TW5700 – pierwsze wrażenia 

Rynek projektorów multimedialnych z roku na rok rozwija się coraz prężniej. Producenci dostarczają nam coraz ciekawsze urządzenia, które z powodzeniem mogą zastąpić telewizor i pozwolić na stworzenie własnego kina domowego. Do naszej redakcji zawitał jeden z nowszych projektorów marki Epson. Model EH-TW5700 został zaprojektowany z myślą o miłośnikach wszelkiego rodzaju multimediów. Specyfikacja wskazuje, że jest to urządzenie idealne nie tylko do oglądania filmów, ale również do grania.

Jak przystało na markę Epson, projektor jest bardzo dobrze wykonany. Wszystkie elementy współgrają ze sobą znakomicie, tworząc spójną całość. To, co rzuca się w pierwszej chwili w oczy, to nieco większy niż standardowo otwór obiektywu. W końcu ten model jest w stanie wyświetlać obraz o maksymalnej wielkości 300 cali. Jednak do jakości wyświetlanego obrazu jeszcze wrócimy.

Urządzenie zostało wyposażone w duże otwory wentylacyjne, a także szereg niezbędnych złączy. Do dyspozycji mamy standardowe wyjście audio oraz 1 port HDMI 1.4. Mogłoby się wydawać, że to niewiele, ale producent – odpowiadając na realne potrzeby – stawia na komunikację bezprzewodową jako interfejs obsługi. Oprócz modułu Wi-Fi znajdziemy tutaj Bluetooth ze wsparciem dla AptX, co pozwala na podłączenie bez użycia kabli głośnika, soundbara czy słuchawek. To duże udogodnienie dla użytkownika! Epson EH-TW5700 ma 12,2 cm wysokości, 30,9 cm szerokości oraz 31,5 cm głębokości. Jego waga wynosi natomiast 3,6 kg.

Uruchomienie projektora zajmuje dosłownie kilka sekund, a sam proces konfiguracji i instalacji przebiega bez większych problemów. Epson EH-TW5700 ma wbudowany system operacyjny Android TV. Dzięki temu urządzenie doskonale komunikuje się ze smartfonami.

W zestawie oprócz samego projektora znajdziemy niezbędne przewody, a także dwa piloty. To kolejne pozytywne zaskoczenie. Jeden pilot jest typowo multimedialny i ma przyciski przenoszące nas bezpośrednio do sklepu Play, aplikacji Netflix, a także YouTube. Do nawigacji wykorzystuje się intuicyjny okrągły panel. Epson ma też wbudowanego asystenta Google, którego wywołamy za pomocą specjalnego przycisku. Wystarczy go przytrzymać, a już po chwili będziemy mogli wypowiedzieć odpowiednią komendę, by wywołać film czy aplikację.

Drugi pilot jest trochę inny. Znajdziemy na nim przycisk do aplikacji YouTube, natomiast oprócz standardowych klawiszy nawigacji pojawiła się opcja wejścia w ustawienia, przewijania filmów bądź utworów muzycznych, a także dedykowany klawisz do regulacji zniekształcenia trapezowego. Oba piloty są funkcjonalne i poręczne. W razie potrzeby możemy skorzystać z 10 przycisków funkcyjnych znajdujących się na górnej pokrywie. Dodatkowo umieszczono tam diody LED informujące o pracy projektora.

Jakość obrazu jest rewelacyjna! 

Epson EH-TW5700 wykorzystuje technologię 3LCD, która zawiera 3-układowe systemy LCD wykonane z wysokotemperaturowego polikrzemu (HTPS). To przekłada się na jasny, naturalny i przepełniony szczegółami obraz. Sekretem tego rozwiązania jest kombinacja lusterek dichronicznych, rozdzielających białe światło lampy na składową: czerwoną, zieloną i niebieską. Każdy z kolorów przechodzi przez własny panel LCD. Następnie wszystkie kolory są łączone przez pryzmat i rzutowane na ekran. Każdy piksel jest wyświetlany cały czas z użyciem trzech podstawowych kolorów, co wpływa zdecydowanie lepiej na wyświetlany obraz.

Kadr z filmu Mroczny Rycerz, reż. C.Nolan
mroczny rycerz
Na zdjęciach widać kadry z filmu "Mroczny Rycerz" (2008) w reżyserii Christophera Nolana.

Testowany przez nas projektor oferuje rozdzielczość Full HD i format obrazu 16:9. Lampa ma maksymalną jasność 2700 lm oraz kontrast 35 000:1. Żywotność lampy przy normalnym użytkowaniu jest określana na 4500 godzin. W trybie SmartEco jest to 7500 godzin. Zakładając, że będziemy oglądać jeden film dziennie, lampa wytrzyma 11 lat! To świetne wyniki, dlatego nie musisz martwić się, że w krótkim czasie będzie wymagała wymiany. A gdyby nawet po tym czasie było to konieczne… jej cena na poziomie 360 zł to naprawdę niewiele w porównaniu z niektórymi modelami DLP, w wypadku których za jej wymianę trzeba zapłacić niemal połowę ceny nowego urządzenia.

Tyle w teorii. Teraz czas opowiedzieć o tym, jak obraz wypada w praktyce. Muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Jakość przerosła moje oczekiwania: filmy i gry wyświetlane w Full HD wyglądają po prostu rewelacyjnie. Na uwagę zasługuje przede wszystkim doskonały kontrast. Czernie są naprawdę głębokie nawet wtedy, gdy uruchomimy urządzenie w środku dnia.

Jasność 2700 lumenów powoduje, że z projektora można korzystać niezależnie od pory dnia. Technologia 3LCD rzeczywiście bardzo dobrze wpływa na kolory, czyniąc je nasyconymi i realistycznie odwzorowując, także w gradientach. Oczywiście znajdziemy trochę ustawień obrazu, dlatego każdy może dopasować go do swoich potrzeb.

Producent zapewnia, że projektor świetnie sprawdzi się podczas grania. W trybie gry podnoszona jest gamma czerni oraz rozszerzana rozdzielczość do formatu 21:9. Po podłączeniu do konsoli różnicę widać już na pierwszy rzut oka. Obraz możemy wyświetlać w rozmiarze od 34 cali do 332 cali. Takich wrażeń nie zapewni żaden telewizor! Epson EH-TW5700 doskonale współpracuje z konsolą. Nawet podczas bardzo dynamicznych scen walki nie widać rozmycia obrazu.

Warto również wspomnieć, że projektor ma możliwość przybliżenia 1,2-krotnego oraz korekcję geometrii obrazu, zarówno w pionie, jak i w poziomie. Za pomocą dedykowanych przycisków można to zrobić dosłownie w kilka chwil.

Wbudowany głośnik ma moc 10 W. Dźwięk jest czysty i pozbawiony zniekształceń. Jeszcze większe możliwości otwiera nam Bluetooth AptX, pozwalający na podłączenie zewnętrznego głośnika lub słuchawek. Nie potrzeba drogiego kina domowego, żeby cieszyć się doskonałą jakością.

Android TV otwiera przed użytkownikiem zupełnie nowe możliwości! 

Można powiedzieć, że funkcjonalność Android TV idealnie dopełnia ten projektor, sprawiając, że może on stanąć w szranki z drogim telewizorem. System działa naprawdę płynnie i pozwala na instalowanie wielu przydatnych aplikacji takich, jak chociażby: Netflix, YouTube, Facebook Watch, Google Play Games, Amazon Prime, Tune IN i wielu, wielu innych.

Wszystkie aplikacje uruchamiają się w mgnieniu oka, a sam projektor nie działa przez to głośniej. Asystent Google pomaga nam nie tylko w konfiguracji, ale również w wyszukiwaniu rozmaitych materiałów. To jedna z najmocniejszych stron tego modelu. Posiadacze smartfonów z Androidem docenią świetną integrację!

Czy warto kupić projektor Epson TW5700? 

Epson EH-TW5700 to prawdziwy multimedialny kombajn dodatkowo wyposażony w system Android TV. Czy można oczekiwać od niego więcej? Nie! Ponieważ producent zapewnił nam wszystko, czego potrzebujemy. Oglądanie ulubionych filmów, rozgrywek sportowych czy granie na konsoli to dla tego modelu absolutna codzienność. Technologia 3LCD i nowe bezprzewodowe rozwiązania są doskonałe! Wszystkie materiały można wyświetlać na ogromnym ekranie, co dodatkowo podnosi jakość rozrywki.

Epson EH-TW5700 kosztuje niespełna 4 tys. złotych, co z pewnością dla wielu osób nie jest małą kwotą. Ale w tej cenie nie znajdziemy konkurencyjnego telewizora, który oferowałby tak duży i doskonały obraz! Projektor firmy Epson jest znakomity i nie mam wątpliwości, że znajdzie miejsce w niejednym domu.

Zdjęcia i tekst Bartłomiej Mazurek