Data publikacji:

Exynos 2200 vs Snapdragon 8 Gen 1. Który procesor lepszy?

Co roku najmocniejsze procesory dla smartfonów toczą ze sobą batalię o tytuł najlepszego chipsetu. W 2022 r. do boju stanęły dwa układy - Snapdragon 8 Gen 1 i Exynos 2022, który pojawił się w ostatnio debiutującym Samsungu Galaxy S22. We wcześniejszych latach procesor Samsunga zawiódł oczekiwania, jednak tym razem jest zdecydowanie inaczej. Ulepszony i zmodyfikowany chipset może rywalizować z najnowszym układem amerykańskiej firmy Qualcomm. Kto jednak wygrywa tę batalię?   

motorola frontier 22

Exynos 2200 vs Snapdragon 8 Gen 1 – podobieństwa

Exynos 2200 i Snapdragon 8 Gen 1 są bardzo podobne, jeśli chodzi o architekturę procesora. Zarówno jeden, jak i drugi charakteryzuje się ośmiordzeniową konstrukcją z trójklastrowym układem 1+3+4. W obu wykorzystane zostały: ARM Cortex-X2 jako rdzeń główny, trzy rdzenie Cortex-A710 do zadań o średnich wymaganiach energetycznych oraz cztery energooszczędne   rdzenie Cortex-A510. Pod względem częstotliwości rdzenia występują niewielkie różnice i prezentują się one następująco: 

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 

  • 1 x ARM Cortex-X2 - 3,00 GHz 
  • 3 x Cortex-A710 - 2,5 GHz 
  • 4 x Cortex-A510 - 1,8 GHz 

Samsung Exynos 2200  

  • 1 x ARM Cortex-X2 - 2,82 GHz 
  • 3 x Cortex-A710 - 2,52 GHz 
  • 4 x Cortex-A510 - 1,82 GHz 

Dzięki wyższym częstotliwościom rdzenia Snapdragon 8 Gen 1 obejmuje prowadzenie w wydajności procesora. Ma to jednak swoje wady, gdyż grozi przegrzaniem chipsetu, co może prowadzić do tzw. dławienia termicznego. Z tego typu problemami zetknęły się poprzednie wersje Exynosa, ograniczenie częstotliwości rdzeni może zatem okazać się rozsądnym krokiem ze strony Samsunga. Oprócz wyżej wskazanych podobieństwa występują również na poziomie produkcji chipsetów. Oba procesory tworzone są przy użyciu procesu EUV (ekstremalnej litografii ultrafioletowej) na węźle 4 nanometrów.   

Exynos 2200 kontra Snapdragon 8 Gen 1. Który procesor lepszy?  

Nie tak dawno w bazie benchmarku Geekbench 5 pojawiły się wyniki testu porównawczego Exynos 2200 vs Snapdragon 8 Gen 1. Chipset Samsunga może się pochwalić wynikiem 1168 i 1151 punktów w teście pracy jednordzeniowej, a także 3508 i 3205 w opcji wielordzeniowej. Z kolei układ firmy Qualcomm zdobył 1220 i 1228 punktów w teście jednego rdzenia oraz 3245 i 3306 w przypadku pracy wielu rdzeni. Jak widzimy, rozbieżności są nieznaczne, zatem ostateczna różnica w wydajności urządzeń może zależeć od innych czynników, np. optymalizacji. Tak naprawdę podstawą porównania między dwoma chipsetami jest procesor graficzny

Exynos 2200 to pierwszy mobilny SoC Samsunga, którego układ graficzny (Xclipse 920) przygotowany został we współpracy z doświadczoną i cenioną firmą AMD. Długo wyczekiwany Xclipse 920 wykorzystuje technologię RDNA2, która zdążyła już być zastosowana m.in. w laptopach, konsolach czy desktopach. To właśnie innowacyjny układ graficzny stanowi największy atut nowego procesora Samsunga. Daje bowiem rozwiązania, jakich do tej pory w smartfonach nie było.  

Technologia AMD RDNA 2 ma umożliwiać np. śledzenie promieni RT (ray tracing), czyli technikę generowania realistycznych obrazów trójwymiarowych, która opiera się na symulacji zachowania światła w rzeczywistym świecie. Jest to informacja ważna szczególnie dla twórców oraz miłośników mobilnych gier internetowych. Ray tracing pozwoli bowiem na znaczne podniesienie poziomu realistyczności grafiki w grach, co sprawi, że będą one bardziej atrakcyjne. Biorąc pod uwagę tę, a także inne innowacje, jakie wprowadza układ graficzny Xclipse 920 (np. cieniowanie o zmiennej szybkości), Snapdragon 8 Gen 1 może pozostać nieco w tyle.  

Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!