Data publikacji:

Jakie są formaty zdjęć? Jaki format zdjęć jest najbardziej popularny? 

Planujesz wydrukować swoje zdjęcia i zastanawiasz się, jakie formaty zdjęć są dostępne? W tym poradniku pomożemy Ci wybrać odpowiedni format dla Twoich fotografii, a także podpowiemy, jak przygotować ujęcia do wydruku na papierze. 
formaty zdjęć

Dlaczego warto wywoływać zdjęcia? 

Zanim fotografia cyfrowa stała się powszechna, aby zobaczyć zrobione ujęcia, trzeba było zarejestrować je na kliszy, a następnie w skomplikowanym procesie chemicznym wywołać na papier. Ta metoda jest bez wątpienia niepowtarzalna i ma swój urok, ale dla większości amatorów fotografii będzie to zbyt skomplikowane, aby uzyskać wymarzone kadry na papierze. 
Niezależnie od tego, czy fotografujesz smartfonem, kompaktem, lustrzanką, czy bezlusterkowcem, drukowanie zdjęć jest bardzo dobrym pomysłem. Gotowe pliki są zapisywane na dysku komputera, pamięci telefonu, zewnętrznych nośnikach lub w chmurze. To dobry sposób na przechowywanie fotografii, ale co w przypadku, gdy nośnik ulegnie uszkodzeniu? Odzyskiwanie danych z telefonu czy laptopa to temat na zupełnie inny poradnik, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że odzyskanie plików jest momentami bardzo trudne. 
Utrwalenie kadrów na papierze jest dodatkowym sposobem na backup materiału. Fotografie na papierze możesz także pokazać swoim bliskim, oprawić w ramkę, a także stworzyć swój unikalny album.
Wydruk zdjęć można zrealizować na dwa sposoby. Pierwszy to wysłanie zlecenia do labu fotograficznego, gdzie wykorzystywany jest profesjonalny sprzęt. To bardzo dobry wybór w przypadku gdy mamy naprawdę dużo ujęć do wydrukowania, a także chcesz mieć zdjęcia w dużym formacie. Drukowanie zdjęć na własną rękę sprawdzi się, gdy robisz to raczej okazyjnie, a liczba odbitek, które chcesz mieć, nie przekracza kilkuset. Więcej na temat drukowania opowiemy w dalszej części artykułu. 

Jakie są popularne formaty zdjęć do wywołania? 

Wybór poszczególnych formatów do drukowania zdjęć jest naprawdę spory. Najmniejszym jest 9 × 13 cm, który bez problemu zmieści się w albumie. Przygotowanie takiego ujęcia jest łatwe, ponieważ wykonanie ujęcia 2-megapikselowym aparatem spokojnie wystarczy, aby osiągnąć zadowalająca jakość. Takie ujęcia warto drukować, jeśli widzisz, że są na nich szumy bądź nieostre elementy. Dostrzeżenie takich szczegółów gołym okiem jest bardzo trudne.
Kolejny popularny format zdjęć stosowany szczególnie w ramkach to 10 × 15 cm. Do druku nie potrzebujesz bardzo wysokiej rozdzielczości. Dostępność albumów i innych materiałów jest ogromna, dlatego tanim kosztem możesz oprawić fotografie. 
Jeśli planujesz zdjęcia powiesić na ścianie lub oprawić w ramkę i postawić na biurku czy szafce, to format 15 × 21 cm lub 15 × 23 cm będzie jeszcze lepszy. Tutaj widać już więcej szczegółów, dlatego dobrym pomysłem jest przygotowanie ujęć odpowiadających rozdzielczości 5 Mpix. Większość smartfonów ma matryce 12-megapikselowe lub większe, dlatego z drukiem w dobrej jakości nie będzie najmniejszych kłopotów. 
Większe formaty zdjęć zalecamy do drukowania fotografom, którzy korzystają z lustrzanek, bezlusterkowych lub kompaktów. Wyższa rozdzielczość i lepsza jakość obrazu sprawiają, że zdjęcia będą wyglądały bardzo dobrze. 
Popularne formaty zdjęć do wywołania: 
  • 9 × 13 cm,
  • 10 ×15 cm,
  • 13 × 13 cm,
  • 13 × 18 cm,
  • 13 × 19 cm,
  • 15 × 15 cm,
  • 15 × 21 cm,
  • 15 × 23 cm,
  • 18 ×24 cm,
  • 20 × 20 cm,
  • 20 × 30 cm,
  • 30 × 30 cm,
  • 30 × 40 cm,
  • 30 × 45 cm,
  • 30 × 60 cm,
  • 30 × 90 cm. 

Na jakim papierze wywoływać zdjęcia? 

Wybór odpowiedniego papieru do druku również ma ogromny wpływ na ostateczną jakość zdjęcia. Papier błyszczący charakteryzuje się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów, ale również kontrastem. Odbijanie promieni słonecznych może skutecznie zaburzyć odbiór zdjęcia, ponieważ będą pojawiały się na nim drobne refleksy. Papier błyszczący najlepiej sprawdza się przy mniejszych formatach zdjęć, które będą świetnie się prezentować przez dłuższy czas. 
Z drugiej strony mamy papiery matowy, na którym nie ma mowy, aby pojawiały się refleksy, nawet gdy oglądamy ujęcia w pełnym słońcu. Matowy papier nie ma aż tak nasyconych kolorów, a jego faktura powoduje, że kontrast jest nieco mniejszy. Przy ciemnych ujęciach efekt jest świetny i jeśli jesteś fanem raczej przygaszonych kolorów, to wybierz papier matowy. 

Jak przygotować zdjęcia do wywołania? 

Przygotowanie zdjęć do wywołania nie jest skomplikowane. W pierwszej kolejności musisz się zastanowić, czy chcesz poprawić wygląd swoich kadrów, czy wydrukujesz je w surowej formie. Do obróbki można wykorzystać program Adobe Lightroom, Photoshop czy Capture One. Jeśli nie chcesz płacić za wersje premium, to alternatywą może być Gimp czy Snapseed (dostępny na telefonach). 
Podstawowa korekcja cieni, świateł, kontrastu i ekspozycji nada Twoim fotografiom jeszcze lepszy wygląd. Bardzo ważne jest, aby eksportować zdjęcia w jakości spełniającej warunki dla danego formatu. Zdjęcie słabej jakości nie będzie wyglądać korzystnie. Pamiętaj również, aby zadbać o odpowiednie kadrowanie i sprawdzić, czy aby fotografia nie będzie ucięta. 
Wyeksportowane zdjęcie w odpowiedniej rozdzielczości możesz wydrukować. Jaka drukarka będzie do tego odpowiednia? Modele atramentowe sprawdzają się bardzo dobrze, ponieważ gwarantują świetne odwzorowanie kolorów, a także bardzo dobry kontrast. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.