Data publikacji:

Odzyskiwanie danych z telefonu. Jak odzyskać dane z telefonu 

Utrata danych z telefonu oznacza brak dostępu do wiadomości, zdjęć, filmów, czy ważnych dokumentów. Czy jest w ogóle możliwe, aby odzyskać dane z mobilnego urządzenia? Sprawdzamy jak przywrócić utracone pliki, a także jak zapobiegać tego typu sytuacjom. 

Co zrobić, gdy utraciłeś dane ze swojego telefonu? 

Utrata danych z telefonu dla nikogo nie jest przyjemnym doświadczeniem. Jednak już na początku nie warto się poddawać, ponieważ istnieje kilka metod, które mogą przynieść bardzo dobre efekty. Do utraty danych może dojść w wyniku uszkodzenia smartfona, najczęstszą przyczyną jest upadek, bądź zalanie. Zdarza się, że ważne pliki zostaną skasowane przez przypadek. Niezależnie od sytuacji musisz jak najszybciej przestać korzystać z urządzenia. Jeśli będziesz normalnie użytkował telefon, to po pewnym czasie utracone pliki zostaną nadpisane, co sprawi, że dane przepadną bezpowrotnie. Dobrym pomysłem jest przełączenie smartfona w tryb samolotowy, aby nie było możliwości pobierania aktualizacji. 
Na Androidzie wiele aplikacji na Androida ma coś w rodzaju kosza znanego z komputerów PC. Dane nie są usuwane od razu, lecz po kilku, bądź kilkunastu dniach. Przykładowo w galerii zdjęć znajduje się specjalny folder z usuniętymi elementami. Dopiero po 7 lub 30 dniach pliki zostaną całkowicie usunięte. To może uratować Cię przed utratą zdjęć i filmów! 
Zarówno na telefonach z iOS oraz Androidem jest możliwość tworzenia kopii zapasowych danych w chmurze. Jeśli miałeś wcześniej uruchomioną tą funkcję, to odzyskiwanie danych będzie dużo łatwiejsze. Wystarczy wejść do ustawień smartfona i wybrać odtwarzanie kopii zapasowej. Po chwili wszystkie utracone pliki wrócą na swoje miejsce. Możesz także zalogować się za pośrednictwem przeglądarki do zdjęć Google. Jeśli miałeś włączoną wcześniej synchronizację, to fotografie oraz nagrania będą tam bezpiecznie przechowywane. 

Czy można odzyskać dane po wykonaniu twardego resetu smartfona? 

Wykonanie twardego resetu telefonu nie musi oznaczać, że utraciłeś swoje pliki na zawsze. Dane ukryto w przestrzeni dyskowej smartfona i dopiero instalowanie nowych aplikacji rozpocznie proces nadpisywania danych. Dlatego tak ważne jest wstrzymanie się z użytkowaniem urządzenia. Aby odzyskać dane, trzeba zainstalować dedykowany program i podłączyć smartfon do komputera. W dalszej części artykułu podpowiemy z jakich tytułów warto korzystać, aby odzyskać utracone pliki. 
Program do odzyskiwania danych skanuje urządzenie i pokazuje, które pliki udało mu się przywrócić. Zasada działania jest bardzo podobna do procedury odzyskiwania danych w dyskach twardych. 

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego telefonu 

Gdy telefon ulegnie zalaniu, bądź upadkowi odzyskanie danych jest dużo trudniejsze. Jeśli uszkodzony został jedynie ekran, to prawdopodobnie pamięć telefonu jest cała. Uruchomiony smartfon z Androidem można podłączyć do zewnętrznego ekranu za pomocą przejściówki USB-C - HDMI.
Gdy telefon jest uszkodzony w sposób bardziej złożony, to najlepszym pomysłem jest oddanie urządzenia do profesjonalnego serwisu. Pracownicy mają specjalistyczne oprogramowanie do odzyskiwania danych z urządzenia. Dodatkowo jest szansa, że smartfon zostanie przywrócony do działania. Jeśli w smartfonie znajdowała się karta SD, to wyciągnij ją i spróbuj uruchomić na komputerze. Można do tego zastosować przejściówkę z karty microSD na SD. 

Czy można odzyskać dane z iPhone’a? 

System iOS jest dużo bardziej zamknięty niż Android, dlatego większość aplikacji do odzyskiwania danych nie będzie działała w sposób prawidłowy. Każdy posiadacz telefonu Apple musi mieć Apple ID i być zalogowany do iCloud. To powoduje, że odzyskanie danych jest dużo łatwiejsze.
Aplikacje takie jak Kalendarz, Kontakty, Zdjęcia, Mail, Notatki, Przypomnienia, Safari, Pages, Number, czy Keynote mają opcję odzyskiwania danych. Wystarczy przejść do zakładki „Ostatnio usunięte” i wybrać pliki, które chcemy, aby ponownie pojawiły się na dysku. Jeśli chcesz odzyskać wszystkie dane swojego iPhone’a, to dobrym pomysłem jest odtworzenie kopii zapasowej. Można to zrobić bezpośrednio z poziomu telefonu lub po podłączeniu iPhone’a do komputera za pośrednictwem przewodu USB. 

Aplikacje, które mogą okazać się pomocne do odzyskania danych z telefonu 

Jeśli chcesz spróbować na własną rękę odzyskać dane ze swojego telefonu z Androidem, to przygotowaliśmy listę kilku przydatnych aplikacji, które powinny pomóc w odzyskaniu utraconych plików. Oczywiście nie ma gwarancji, że ta procedura zakończy się sukcesem, ale warto podjąć próbę! 

Disk Drill 

To jedna z lepszych aplikacji do odzyskiwania danych z telefonu. Program korzysta z zaawansowanej technologii, która jest w stanie wyciągnąć pliki muzyczne, filmy, bazy danych, wiadomości e-mail oraz wiele innych. Do obsługi konieczne jest podłączenie smartfona do komputera i przełączenie go w tryb pamięci masowej. 

Tenorshare UltData 

Przydatny program do odzyskiwania danych jest kompatybilny z popularnymi markami smartfonów. Tenoshare UltData  najlepiej sprawdza się do odzyskiwania wiadomości, zdjęć, kopii zapasowych, czy dokumentów. Dużym plusem jest to, że telefon z Androidem nie musi mieć Roota. 

Phone Rescue

W sieci znajdziemy niewiele programów, które nie tylko odzyskują dane, ale odkładają je na wcześniejsze miejsce. Taki właśnie jest Phone Rescue i to jego ogromna zaleta! Program poradzi sobie z odzyskaniem rozmaitych plików. Szybkie i bezproblemowe działanie to jego znak rozpoznawczy! 
Zdjęcie: stevanovicigor / Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.