Data publikacji:

Odzyskiwanie danych z telefonu. Jak odzyskać dane z telefonu?

Telefon służy nam również jako aparat cyfrowy, a także narzędzie pracy. To na nim przechowujemy całą masę ważnych plików, zdjęć z wakacji czy rodzinnych filmów. Utrata dostępu do tych plików dla niektórych mogłaby być katastrofą. Ratunkiem jest odzyskiwanie danych z telefonu. Zobacz, jak odzyskać dane z telefonu?

odzyskiwanie danych z telefonu

Kiedy przydaje się odzyskiwanie danych z telefonu?

Elektronika jest po to, żeby służyć człowiekowi. Niestety sprzęty czasami bywają zawodne, dlatego warto mieć to cały czas na uwadze. Przypadkowe usunięcie plików nie jest jedynym powodem utraty dostępu do danych. Smartfony są dosyć kruchymi urządzeniami, więc łatwo o ich zniszczenie. Wystarczy rozbić ekran, żeby stracić dostęp do telefonu.

Gorzej wygląda sprawa z zalaniem telefonu – w tym przypadku może dojść do całkowitego zniszczenia sprzętu (zobacz, jak uratować zalany telefon), bo jak wiadomo, elektronika nie lubi się zbytnio z wodą. Co więc robić, żeby w kryzysowych sytuacjach nie zostać z niczym?

Jak zapobiec utracie danych z telefonu?

Na początek polecałbym regularne robienie kopii zapasowych na chmurze. W ten sposób będziecie mieć dostęp do swoich plików bez względu na urządzenie, z jakiego korzystacie. Jest to jedno z bezpieczniejszych rozwiązań w kwestii backupu danych, a odzyskiwanie danych z uszkodzonego telefonu nie będzie problemem.

Przykładowo na Google Drive możecie przechowywać aż piętnaście gigabajtów danych bez ponoszenia żadnych kosztów. Za dziewięć złotych miesięcznie limit można podnieść do stu gigabajtów. Dobrą usługą na przechowywanie plików jest również microsoftowski One Drive, który także oferuje wersję darmową i płatną.

Drugim sposobem na bezpieczne przechowywanie plików jest robienie kopii zapasowych na komputerze lub zewnętrznym dysku twardym. Wystarczy przyjąć, że raz w miesiącu robicie backup wszystkich danych, a powinno wam to zaoszczędzić sporo nerwów. Jedynym minusem tego rozwiązania jest fakt, że taki dysk również może ulec uszkodzeniu.

Zaraz po kupnie nowego telefonu zachęcam do wyboru jak największej karty pamięci microSD. Zapisujcie na niej wszystkie dane, do których nie stracicie dostępu nawet po tym, jak wasz telefon ulegnie uszkodzeniu.

Oczywiście ta metoda nie dotyczy przypadkowego usunięcia plików, ale może być przydatna, gdy będziecie np. chcieli odzyskać dane z zalanego telefonu. Istnieje duża szansa, że karta nie ulegnie zniszczeniu.

Ostatnia moja propozycja dotyczy wyłącznie zdjęć. Z pewnością zdarza wam się sięgnąć po aparat w telefonie w chwilach, które niekoniecznie potrzebują być uwiecznione. Część zdjęć wychodzi z brzydką jakością, a część jest zwykłymi zapychaczami pamięci w smartfonie.

Polecam w takim przypadku robić regularną selekcję i wywoływać zdjęcia, które faktycznie wam się podobają i mają jakąś wartość. W takim przypadku, nawet po utracie plików, zawsze będziecie mogli przeglądać fotografie w fizycznej formie.

Jak odzyskać dane z telefonu?

Od razu zaznaczę, że nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Zazwyczaj odzyskanie danych z telefonu po przypadkowym ich usunięciu bywa niemożliwe.

Co prawda można skorzystać z wielu aplikacji typu Recovery Data, ale trzeba przy nich zachować ostrożność. Niektóre potrafią narobić jeszcze większego bałaganu w pamięci telefonu, a wybranie złych opcji może całkowicie zablokować dostęp do starych plików.

Trzeba też liczyć się z tym, że dobre programy przywracające usunięte pliki nie są darmowe. W bezpłatnych wersjach zazwyczaj możecie wyłącznie sprawdzić, jakie są szanse na odzyskanie danych z telefonu. Dopiero po wykupieniu dostępu do wersji Premium otrzymujecie możliwość pełnego przeskanowania pamięci smartfona w celu odnalezienia usuniętych plików.

Z takich aplikacji można skorzystać w dwojaki sposób – instalując je bezpośrednio na telefonie lub pobierając na komputer. Wtedy smartfona podłączamy za pomocą kabla USB, żeby otrzymać wgląd do jego plików.

Na rynku jest wiele firm, które zajmują się odzyskiwaniem danych z telefonu. Jeżeli straciliście bardzo ważne pliki (np. potrzebne do pracy), to polecałbym skorzystać z ich usług. Waszym smartfonem zajmą się wtedy specjaliści, którzy mają dostęp do specjalistycznych sprzętów oferujących znacznie więcej możliwości niż aplikacje z androidowego sklepu Play. Jest to kosztowne rozwiązanie, ale na pewno o wiele bardziej skuteczne.

Samodzielne odzyskiwanie danych z telefonu

Jeżeli jesteście na tyle zdeterminowani (lub szkoda wam pieniędzy), żeby samemu spróbować odzyskać utracone pliki, polecam skorzystać z programu Recuva opracowanego przez firmę Piriform. Przy okazji polecam ich CCleanera, dzięki któremu będziecie mieć porządek na dysku twardym komputera i pamięci smartfona.

Recuva jest z kolei oprogramowaniem dostępnym wyłącznie na pecety. Żeby z niego skorzystać, należy podłączyć telefon za pomocą kabla, a następnie postępować zgodnie ze wskazówkami prezentowanymi na ekranie. Program jest stosunkowo prosty w obsłudze, ale trzeba obchodzić się z nim z rozwagą, aby przypadkowo nie zaszkodzić bardziej już i tak uszkodzonym plikom.

Aplikacja jest darmowa, ale dla lepszych osiągnięć warto rozwinąć ją do wersji płatnej. Licencja Recuva Professional kosztuje około osiemdziesięciu złotych za rok. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż skorzystanie z usług firm zajmujących się odzyskiwaniem danych z telefonu.

Jeśli natomiast nie chcecie bawić się w podłączanie smartfona do PC lub nie macie dostępu do komputera, to powinniście zainteresować się aplikacją DiskDigger Photo Recovery. Oprogramowanie współpracuje ze wszystkimi telefonami opartymi na systemie operacyjnym Android. W darmowej wersji można przywracać takie formaty plików, jak JPG, PNG czy MP4. Do pozostałych konieczne jest wykupienie rozszerzenia do wersji PRO.

Przeczytaj także:

Autor: Łukasz Morawski