Data publikacji:

Fundament pod bramę przesuwną: jaki wybrać?

Fundament pod bramę przesuwną: jaki wybrać? Jak to prawidłowo zrobić? Podajemy przykładowe wymiary fundamentu pod bramę przesuwną. Z tego artykułu poznasz m.in. odpowiedzi na pytania: jaki fundament pod bramę przesuwną 4 m oraz jaki fundament pod bramę przesuwną 5 m.
fundament pod bramę przesuwną

Fundament pod bramę przesuwną – jaki wybrać?

Jaki fundament pod bramę przesuwną? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy między innymi od czynników takich jak podłoże, ukształtowanie terenu, rodzaj pojazdów korzystających z bramy. Co ważne, dla bramy przesuwnej samonośnej wystarczy przygotować fundament pod samą przeciwwagę oraz przeciwstawny słupek.

Fundament pod bramę przesuwną – co jest ważne? Wielkość światła wjazdu

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy przygotowywaniu fundamentu dla bramy przesuwnej jest wielkość światła wjazdu. Fundament pod przeciwwagą powinien mieć 1/3 długości światła wjazdu. Taki układ sprawia, że brama suwa się lekko. Jaki fundament pod bramę przesuwną 4 m? 1/3 z 4 metrów to 134 cm. Jaki fundament pod bramę przesuwną 5 m? 1/3 z 5 metrów to 167 cm. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak to wygląda na rysunkach, wpisz w wyszukiwarkę internetowa hasło „fundament pod bramę przesuwną schemat”.
Co ważne, warto wziąć pod uwagę ciężar samego skrzydła bramy oraz pojazdów, które będą korzystały z przejazdu. Zbyt „słaby” fundament doprowadzi do pracy całej konstrukcji, co spowoduje problemy z użytkowaniem bramy.

Ważne parametry fundamentu pod bramę przesuwną

Inne ważne parametry, poza wymienionymi w poprzednim paragrafie, to:
  • Ukształtowanie terenu (czy działka jest pochyła).
  • Okoliczna roślinność (duże drzewa).
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Lawenda, makaron i wiatr. To moje „naj”, za którymi podążam, kosztując życie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.