Data publikacji:

Fundamenty z bloczków: poradnik

Bloczki betonowe to szybki sposób na fundamenty. Mur rośnie szybko, a praca jest dość prosta. Czym są bloczki fundamentowe? Interesuje cię murowanie fundamentów z bloczków? Cena może cię pozytywnie zaskoczyć. 
fundamenty z bloczków

Czym są bloczki fundamentowe?

Bloczki fundamentowe to mocne, trwałe i wytrzymałe na ściskanie bloczki z betonu, które służą do wznoszenia ścian fundamentowych i piwnicznych oraz części przyziemnej ścian nośnych. Używa się ich również do budowy słupów, podmurówek pod ogrodzenie, murków, ścian działowych. Bloczki są niepalne. Posiadają klasę reakcji na ogień A1. 
Beton, z którego powstają, jest odporny na wszelkie czynniki atmosferyczne (słońce, deszcz, śnieg) oraz na wpływ wody zalegającej w gruncie, która będzie zamarzała i rozmarzała. Bloczki fundamentowe są produkowane w wielu rozmiarach dostosowanych do popularnej grubości ścian konstrukcyjnych.
Główną zaletą, jeśli stawiasz fundamenty z bloczków, jest skrócenie czasu wykonania prac fundamentowych oraz zwiększony komfort pracy. Nieliczni producenci posiadają w swojej ofercie bloczki fundamentowe z keramzytobetonu.
Nowości w bloczkach fundamentowych nie pojawiają się często. Ostatnie lata przynoszą jednak zmianę w sposobie ich produkcji, a nowsze metody dają szybsze dojrzewanie i stabilną wytrzymałość tego materiału budowlanego. 

Fundament z bloczków betonowych – jakie wymiary mają bloczki fundamentowe? 

Wymiary bloczków fundamentowych to:
  • 38 × 24 × 12 cm – popularnie nazywane bloczkiem betonowym M6-12;
  • 49 × 24 × 12 cm;
  • 38 × 24 × 14 cm – popularnie nazywane bloczkiem betonowym M6-14;
  • 38 × 24 × 24 cm – popularnie nazywane bloczkiem betonowym pełnym 24-10 MPa.
Są dość ciężkie. Nie mogą być więc duże, by łatwo było je nosić na budowie. Wytrzymałość bloczków dobiera się do obciążenia całości budynku. Ale są i bloczki krótsze niż te, które podajemy powyżej, czyli na przykład o wymiarach 30 × 24 × 12 cm lub 30 × 19 × 19 cm.
  • Długość 38 lub 49 cm zapewnia szybkie budowanie oraz umożliwia murowanie grubszych ścian fundamentowych.
  • Środkowy wymiar to najczęściej występująca szerokoś ścian fundamentowych i nośnych.
  • Wysokość 12 cm jest modułem najpopularniejszej wysokości materiałów murowych, która wynosi 24 cm. 

Ile warstw bloczków na fundament?

Przygotowaliśmy mały poradnik o fundamentach z bloczków. Mamy nadzieję, że będzie on dla ciebie pomocny i pozwoli ci zbudować dom swoich marzeń albo nauczyć się fachu. 
Bloczki można murować, układając dłuższym bokiem wzdłuż lub w poprzek muru. Ich ustawienie uzależnia się od tego, jak gruba ma być ściana fundamentowa. Czyli na przykład, czy ma być to mur o grubości 24 cm pod ścianę nośną w konstrukcji dwuwarstwowej, czy też mur o grubości 38 cm pod ścianę trójwarstwową, czy mur o grubości 49 cm pod ścianę jednowarstwową. 
Ile potrzeba bloczków betonowych na fundament? Ile sztuk bloczków potrzeba na 1 metr kwadratowy muru?
  • Bloczek 38 × 24 × 12 cm – mur 24 cm – około 22 bloczki.
  • Bloczek 38 × 24 × 12 cm – mur 38 cm – około 35 bloczków.
  • Bloczek 38 × 24 × 12 cm – mur 12 cm – około 11 bloczków.
  • Bloczek 30 × 24 × 12 cm – mur 24 cm – około 25 bloczków.
  • Bloczek 30 × 24 × 12 cm – mur 30 cm – około 35 bloczków.
  • Bloczek 30 × 24 × 12 cm – mur 12 cm – około 15 bloczków.

Jak się robi fundament z bloczków? 

  • Po wylaniu ławy fundamentowej przechodzi się do wznoszenia fundamentów (fundament z bloczków betonowych), które najlepiej jest wykonać właśnie z bloczków fundamentowych, produkowanych w zakładach produkcyjnych posiadających ZKP (kontrola produkcji zapewni odpowiednią wytrzymałość i jakość bloczka).
  • Przed rozpoczęciem murowania bloczków fundamentowych na ławie fundamentowej zastosuj izolację poziomą, aby wilgoć nie przechodziła kapilarnie w górę fundamentów.
  • Pierwsza warstwa jest kluczowa, ponieważ pierwszą warstwą zaprawy wyrównuje się ewentualne nierówności ławy fundamentowej.
  • Do murowania bloczków betonowych najlepiej zastosować gotową zaprawę murarską cementowo-wapienną M8.
  • Spoiny między bloczkami powinny być pełne i wynosić około 15 mm. Spoina pionowa może mieć 10–20 mm, a spoiny poziome – 10–15 mm. 

Jakie fundamenty: lane czy z bloczków?

W typowych warunkach gruntowych nie ma większego znaczenia, czy fundamenty zostaną wykonane z bloczków, czy też wylewane w deskowaniu. Co decyduje o wyborze? Koszty oraz ewentualnie dostępność szalunków wielokrotnego użytku (systemowych), które znacząco ułatwiają pracę.
Interesuje cię murowanie fundamentów z bloczków? Cena materiału wynosi 55–65 zł/m2, a wymurowanie ścian – 20–25 zł/m2

Kiedy wykonać fundament punktowy z bloczków?

Fundament punktowy z bloczków wykonuje się wtedy, kiedy występują niekorzystne warunki glebowo-wodne w planowanym miejscu wznoszenia konstrukcji. Powinien on (fundament punktowy z bloczków) być przemyślany nadzwyczaj precyzyjnie. Kluczem do sukcesu jest także sposób jego wykonania. Powinien być on zrobiony w sposób solidny i trwały.

Czy fundament pod ogrodzenie z bloczków betonowych to dobry pomysł?

Fundament pod ogrodzenie to jego najważniejsza część. Mimo że niewidoczna. Jaki fundament pod ogrodzenie z bloczków należy wykonać i ile to kosztuje? Fundament pod płot wykonany z lekkich materiałów nie musi być bardzo rozbudowany. Jeśli jednak do budowy ogrodzenia zdecydujesz się wykorzystać cięższe elementy, takie jak bloczki betonowe, konieczna jest budowa fundamentu pod ogrodzenie na całej jego długości. Cenę za materiały i robociznę, podaną łącznie, szacuje się na poziomie od około 50 do ponad 100 zł za metr bieżący. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.