Data publikacji:

Gadżety, które ułatwią życie każdemu miłośnikowi książek

Mimo wieszczonego od lat upadku czytelnictwa, fanów książek nie ubywa, bowiem wciąż ogromna rzesza ludzi nie wyobraża sobie życia bez regularnego obcowania z literaturą. Przedstawiamy listę kilku przydatnych gadżetów, które ułatwią lub uprzyjemnią kontakt z książką. 
Litttle girl reads the book

Polecane gadżety dla miłośników książęk

Bezprzewodowe słuchawki z systemem redukcji szumów ANC

Zagłębiając się w ulubionych lekturach, często chcemy w jak największym stopniu odciąć się od świata zewnętrznego. Dla niektórych świetnym sposobem na osiągnięcie tego celu jest włączenie muzyki, nieraz tematycznie związanej z rodzajem czytanej książki. Najlepsze efekty osiągamy, korzystając ze słuchawek dokanałowych lub nausznych, które szczelnie chronią przed uciążliwym hałasem. Mole książkowe, którym zależy na spokoju, wybierają modele wzbogacone o tzw. aktywny system redukcji szumów (ANC). Za sprawą wbudowanych w urządzenie mikrofonów monitorujących dźwięki z otoczenia użytkownika sprzęt jest w stanie w czasie rzeczywistym zminimalizować ich siłę, dzięki temu dźwięki stają się one wyłącznie słabo słyszalnym szumem. Ze słuchawkami tego typu da się komfortowo czytać w dowolnym miejscu, zarówno w środkach transportu publicznego, jak tuż przy głośnej ulicy lub w zatłoczonym parku. 
W sprzedaży znajdziemy wiele modeli słuchawek z ANC. Są to przede wszystkim modele bezprzewodowe, dlatego do lektury poleca się przede wszystkim modele nauszne, które mogą pracować na jednym ładowaniu nawet przez kilkadziesiąt godzin. Co ciekawe, słuchawki z ANC nie muszą odtwarzać żadnych treści audio, abyśmy mogli korzystać z tej funkcji. Z urządzenia można korzystać jak z zaawansowanych stoperów do uszu.

Stojak/podstawka na książkę

Jeżeli czytamy przy stole lub biurku, podstawka na książkę ułatwi nam życie i zwolni ręce. Wiele osób równocześnie czyta i wykonuje inne drobne czynności, tak jak np. wyszywanie, które pozwalają się dodatkowo odprężyć i skupić na przyswajanej treści. Na podstawce powinniśmy bez problemu rozłożyć większość książek. Gadżet powinien zapobiegać składaniu się tomu, a także przypadkowemu przewracaniu stron. 
W sklepach znajdziemy całkiem spory wybór podstawek, wykonanych najczęściej z metalu, plastiku lub drewna. Ceny wahają się tutaj od kilku złotych do nawet ponad sto złotych. Warto dodać, że niektóre podstawki równie dobrze sprawdzą się też, gdy czytamy na tablecie lub czytniku e-booków. Są one również świetną pomocą w trakcie nauki i robienia notatek z podręczników. 

Lampka LED do czytania

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać o przydatności lampek do czytania. Jeżeli książki pochłaniamy głównie wieczorami lub nocami, są one niezbędnym gadżetem, ponieważ główne światło w pokoju na dłuższą metę działa drażniąco i męczy oczy, zwłaszcza gdy z ulubioną pozycją siedzimy nieraz kilka godzin pod rząd. Co więcej, korzystając z niewielkiej lampki, nie budzimy innych domowników i nie przeszkadzamy im.
Obecnie prawdziwym przebojem są biurkowe lampki do czytania z diodami LED, pozwalające regulować nie tylko intensywność światła, ale również jego barwę, łatwo dostosowując ją do indywidualnych preferencji. Ceny urządzeń tego typu zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Równie sporym zainteresowaniem cieszą się miniaturowe lampki na klipsach, które można przyczepić do książki albo np. do półki nad łóżkiem. Wiele modeli tego typu ma wbudowaną ładowalną baterię, więc do działania nie potrzebują stałego źródła zasilania. Możemy je zabrać na taras, do ogrodu lub pod namiot.

Czytnik e-booków

Choć e-booki nie zastąpiły tradycyjnych książek, i te mają się bardzo dobrze, stanowią one obecnie spory procent sprzedawanych pozycji. Ich czytniki, korzystające z technologii e-papieru, są dostępne w sklepach od kilkunastu lat. Zaletą urządzeń jest niskie zużycie energii oraz to, że nie męczą oczu, tak jak zwykły ekran. W razie potrzeby wiele czytników oferuje także możliwość włączenia podświetlenia wyświetlacza.
Czytaj również: Kindle czy PocketBook?
Dzięki temu, że ekran ma teksturę zbliżoną do zwykłego papieru i nieraz daje możliwości „przewracania stron” za pomocą gestów wykonywanych palcami, otrzymujemy namiastkę obcowania z fizyczną książką. Przeciętny czytnik e-booków przechowa bez problemów tysiące pozycji, a dzięki możliwości połączenia z Wi-Fi wiele modeli może pobierać je również szybko z sieci, albo z innych urządzeń w domu. Ceny sprzętu zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na ponad tysiącu złotych. Najdroższe modele mają kolorowe wyświetlacze.

Tablet

Alternatywa dla czytników e-booków. Poza możliwością korzystania z książek elektronicznych mamy urządzenie o funkcjonalności smartfona, na którym można pracować, surfować w sieci, rysować lub robić notatki i bawić się z grami. Ceny solidnych tabletów zaczynają się w okolicach tysiąca złotych, jednak jeżeli chcemy korzystać z nich wyłącznie do czytania, możemy postawić na tańsze i mniej wydajne modele. 
Niewątpliwą wadą tabletów jest to, że znacznie szybciej zużywają energię, wyświetlacze, np. po włączeniu funkcji redukcji niebieskiego światła, będą męczyły oczy i utrudniały wieczorami zaśnięcie. Dla wielu korzystanie z urządzenia jest też bardzo rozpraszające, zwłaszcza jeżeli jest połączone z internetem. Dlatego osoby z problemami z koncentracją powinny postawić na czytniki e-booków. 
Zdjęcie: Envato Elements