Data publikacji:

Jak technologia noszona zmienia monitorowanie zdrowia?  

Wearables, czyli inteligentne zegarki oraz opaski, są doskonałym wyborem nie tylko dla osób aktywnych, ale również użytkowników, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie. Przyglądamy się popularnym technologiom i podpowiadamy, na jakie urządzenia warto zwrócić uwagę.
monitorowanie zdrowia

Smartwatch czy smartband – co lepsze do monitorowania zdrowia?  

To pytanie bardzo często jest zadawane przez osoby, które chcą mieć wgląd w dane dotyczące zdrowia. Smartbandy czyli opaski fitness charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i mają na wyposażeniu podstawowe czujniki - zwykle jest to czujnik tętna oraz czujnik SpO2.
Jeśli zależy Ci na szczegółowych danych, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie smartwatch, który może zawierać czujnik ekg, temperatury, przewodności skóry, ale również zaawansowany pomiar stresu czy snu. Wymagający użytkownicy będą mogli podejrzeć na ekranie najważniejsze dane, a w razie potrzeby skorzystać z dedykowanej aplikacji, która zaprezentuje dane na czytelnych wykresach.  

Jakiej marki zegarek będzie najlepszy do monitorowania zdrowia?  

Jaki będzie najlepszy smartwatch do monitorowania zdrowia? Na rynku znajdziemy wiele modeli. Wśród najpopularniejszych producentów możemy wymienić Samsunga, Apple, Huawei, Garmina, czy Suunto. Każdy znajdzie coś dla siebie w różnych wariantach cenowych.  

Funkcje smartwatchy pomocne w monitorowaniu zdrowia  

Czujnik tętna  

To zdecydowanie najpopularniejszy sensor, który jest dostępny w praktycznie każdym urządzeniu typu wearables. Czujnik wysyła wiązkę światła na skórę i przy pomocy fotodiod wykrywa ilość odbitego światła. To w połączeniu z inteligentnymi algorytmami pozwala na sprawdzeniu zmian w odbiciu światła, które pozwalają na określenie aktualnego tętna.
Optyczne czujniki tętna stosowane w smartwatchach są niezwykle dokładne, dlatego dane są wiarygodne. Producenci informacje zebrane przez czujnik wykorzystują do monitorowania intensywności treningu, śledzenia snu czy stresu. Tętno pomaga również w określeniu, jak dużo kalorii użytkownik spalił w ciągu dnia. Oczywiście należy pamiętać, że smartwatche nie dokonują tak dokładnych pomiarów jak typowo medyczne urządzenia, ale nadal są to gadżety, które dbają o nasze zdrowie.

Czujnik SpO2  

Czujnik SpO2 inaczej jest nazywany pulsoksymetrem i jego głównym zadaniem jest sprawdzenie poziomu natlenienia krwi. Można to zrobić poprzez przepuszczenie przez skórę światła i zmierzenie ilości światła pochłoniętego przez krew. Warto dodać, że ten czujnik ściśle współpracuje z sensorem tętna. Największą różnicą są zastosowane algorytmy. Zebrane informacje pozwalają określić czy płuca pracują w sposób prawidłowy.  

Czujnik EKG  

Dzięki temu, że czujnik EKG jest dostępny w smartwatchach wiele osób było w stanie w porę zdiagnozować problemy z pracą serca. Elektrokardiogram rejestruje drobne sygnały elektryczne wykonywane przez bicie serca. W połączeniu z innymi czujnikami jest on w stanie wykrywać i śledzić zmiany rytmu serca. W ten sposób możliwe jest wykrycie migotania przedsionków, czy innych nieprawidłowości.
Ta technologia działa coraz lepiej, dlatego do monitorowania zdrowia warto wybrać smartwatch z EKG. Jednocześnie należy wspomnieć, że czujnik EKG w zegarku nie zastąpi badania EKG u lekarza, które jest o wiele dokładniejsze. Noszenie zegarka pozwoli jednak wykryć pewne nieprawidłowości i w porę zareagować.  

Czujnik przewodności skóry  

Na przewodnictwo skóry wpływa aktywność gruczołów potowych, których poziom ma wpływ na stres i stany emocjonalne. Dzięki takiemu czujnikowi można dokładniej sprawdzić poziom stresu poprzez zmierzenie przewodności elektrycznej skóry. To rozwiązanie jest obecne tylko w niektórych zegarkach inteligentnych, a dokładność pomiarów nie zawsze jest idealna, dlatego warto te dane traktować bardziej jako ciekawostkę.  

Czujnik temperatury 

Czujnik temperatury na podczerwień sprawdza jak zmieniają się wartości zarówno podczas treningu, jak i standardowej codziennej aktywności. To kolejna informacja, która jest bardzo przydatna. Niestety czujniki nadal nie gwarantują idealnych pomiarów, dlatego tutaj również należy wyniki traktować z lekką rezerwą.  

Śledzenie cyklu snu  

Pomiar snu to jedna z najważniejszych funkcji inteligentnych zegarków. Urządzenie wykrywa ruchy nadgarstka i wykrywa ruch przy pomocy akcelerometru i żyroskopu. Dodatkowo wykorzystywany jest czujnik tętna, który monitoruje zmiany tętna na różnych etapach snu. Urządzenie jest tym samym w stanie dokładnie przeanalizować to jak długo trwała poszczególna faza snu, a także kiedy użytkownik był w śnie REM lub wybudzał się.
To wszystko pozwala na stworzenie porad i wskazówek, które mają poprawić jakość snu. Dobry sen ma ogromny wpływ na zdrowie, dlatego taki zegarek może okazać się niezwykle pomocny.

Mierzenie poziomu stresu  

Stres to inaczej podwyższony stan fizjologiczny, który ma przygotować organizm do szybkiej reakcji na to co nastąpi. W wielu zegarkach do monitorowania stresu wykorzystuje się praktycznie wszystkie dostępne czujniki. Opracowany algorytm pozwala na ocenę poziomu stresu. Zegarek przez cały dzień mierzy stres i pokazuje dokładnie w których momentach dnia dopuszczalna norma stresu została przekroczona.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.