Data modyfikacji:

Gdzie stosuje się filtry węglowe?

Obecny postęp techniki spowodował, że filtry węglowe są jednym z najskuteczniejszych sposobów na oczyszczanie powietrza. Nie jest to jednak ich jedyna funkcja. Świetnie sprawdzą się też w neutralizacji nieprzyjemnych zapachów, usuwania substancji chemicznych czy filtracji wody. Spora część osób nawet nie wie, że prawie codziennie spotyka się z ich zastosowaniem w różnego rodzaju urządzeniach AGD dostępnych w każdym domu czy pracy. Czym tak właściwie jest filtr węglowy i gdzie się go stosuje?

Filtr węglowy – co to?

Filtr węglowy to nic innego jak zamknięte w specjalnej obudowie, wcześnie odpowiednio przygotowane granulki czy substancję z węgla aktywnego. Węgiel ten pozyskuje  się z materiałów organicznych takich jak węgiel kamienny, torf czy drewno. Z węgla kopalnego pozyskuje się go po przeprowadzeniu specjalnych zabiegów chemicznych, takich jak karbonizacja i zgazowanie. Węgiel aktywny spotkać można najczęściej w trzech formach:
- w postaci granulek
- sproszkowany
- specjalna formowana masa
Aby uzyskać filtr węglowy, węgiel aktywny należy poddać wspomnianym wyżej zabiegom. Karbonizacja jest procesem, gdzie węgiel nabiera pierwszych funkcji wchłanialności, nabiera odpowiedniej porowatej struktury i przygotowuje się do stanu zagazowania, czyli aktywacji. Ten proces odbywa się przy pomocy pary wodnej lub dwutlenku węgla. Zagazowywanie węgla aktywnego tymi związkami nadaje mu odpowiednich właściwości i zwiększa zdolność do filtracji, czyli adsorbcji.
Niewątpliwymi zaletami węgla aktywnego są przede wszystkim duża zdolność filtracji i stosunkowo niskie koszty wytworzenia.

Filtr węglowy – co usuwa i jak działa?

Jak działa filtr węglowy? Cząsteczki które chcemy usunąć, czy zabrudzenia po prostu przyklejają się do jego struktury i zostają zamknięte w specjalnych kanałach filtracyjnych. Za sprawą jego porowatej powierzchni, kanaliki te transportują szkodliwe związki wewnątrz filtra, przez co czynią go bardzo wydajnym i zdolnym do ciągłej pracy. Związane zanieczyszczenia nie przedostają się przez filtr i w ten właśnie sposób oczyszcza się powietrze i wodę.
Filtr węglowy najlepiej radzi sobie z zanieczyszczeniami takimi jak pestycydy, węglowodory, związki rakotwórcze i rozpuszczalniki. Skutecznie usuwa też nieprzyjemne zapachy i filtruje zapach i szkodliwe substancje z dymu papierosowego. Filtr taki można poddać dalszemu udoskonaleniu, przez co usuwać może również wybraną grupę szkodliwych metali ciężkich.

Gdzie stosuje się filtry węglowe?

Filtry węglowe stosowane są praktycznie w każdej dziedzinie życia tam, gdzie potrzebne jest oczyszczanie powietrza i wody. Na co dzień spotkać go można w różnego rodzaju urządzeniach AGD, dzbankach filtrujących wodę czy w akwariach. W urządzeniach domowych są to na przykład lodówki, okapy czy odkurzacze, gdzie oczyszczenie powietrza ze szkodliwych związków jest niezbędne lub gdzie wymaga się filtracji powietrza z substancji o nieprzyjemnym zapachu.
Sam węgiel aktywny ma bardzo szerokie zastosowanie i oprócz oczyszczaczy powietrza czy akcesoriów AGD spotkać go można w lekach, jako środek na niestrawności czy wzdęcia. Stosowany jest również do wytwarzania kosmetyków czy past do zębów. W przypadku urządzeń AGD czy innych filtrów, jak wspomniany wcześniej dzbanek filtrujący, ważne jest, aby dokonywać regularnej wymiany filtrów węglowych. Bez tego nasze urządzenia nie spełnią swojej filtracyjnej roli, a samo powietrze czy woda nie będą dostatecznie dobrze oczyszczone.
Zdjęcie: duallogic / Envato Elements