Data publikacji:

Jakie głośniki do gramofonu wybrać?

Gramofony stały się ponownie jednymi ze stałych elementów zestawu muzycznego większości audiofilów, a także kolekcjonerów nagrań na płytach winylowych. W sklepach znajdziemy coraz szerszy wybór urządzeń tego typu, począwszy od tanich modeli za kilkaset złotych, a skończywszy na sprzęcie najwyższej klasy od renomowanych producentów. Coraz więcej osób zastanawia się więc, jakie głośniki do gramofonu wybrać. W artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Jakie głośniki do gramofonu wybrać
Płyty winylowe powracają stopniowo do łask już od kilkunastu lat, a ich sprzedaż rośnie z roku na rok. Co więcej, nie są one domeną niszowych gatunków muzyki oraz klasyków – obecnie nawet najwięksi artyści wydają swoje nowe nagrania w tym formacie. Z tego też powodu obserwujemy bardzo intensywny wzrost zainteresowania gramofonami. Solidne modele, które zadowolą nawet ciut bardziej wymagających użytkowników, możemy kupić w cenie 600–1500 złotych. Na czym jednak słuchać odtwarzanych na nich utworów? Opcji jest bardzo wiele, co może onieśmielać osoby budujące swój pierwszy zestaw muzyczny.

Czy do gramofonu potrzebne są głośniki?

Pamiętajmy, że głośniki nie są niezbędne do tego, by cieszyć się muzyką z płyt winylowych. Sporo modeli ma własne wbudowane głośniczki. Co prawda, ich moc nie jest zazwyczaj zachwycająca, ale wystarczy do okazjonalnego użytku. Wielu melomanów preferuje też słuchawki, pozwalające skuteczniej „zanurzyć się” w melodii ulubionych piosenek i odnaleźć w nich wcześniej niesłyszane detale.

Jak podłączyć gramofon do głośników?

Zanim zdecydujemy się na głośniki, musimy najpierw sprawdzić, czy posiadany gramofon można podłączyć do systemu nagłośnieniowego bez dodatkowych urządzeń. Sprzęt musi posiadać na pokładzie tzw. przedwzmacniacz, który zwiększa silę dźwięku przesyłanego za pośrednictwem kabla audio. Jego obecność będzie zawsze wyraźnie zaznaczona w specyfikacji technicznej. Jeżeli gramofon jest modelem z wyższej półki bardzo często będzie pozbawiony takiego układu i wymagał będzie dokupienia specjalnego wzmacniacza, który jest pośrednikiem w komunikacji z głośnikami.
Nowoczesne gramofony pozwalają coraz częściej przesyłać dźwięk metodą bezprzewodową opartą o technologię Bluetooth albo domową sieć Wi-Fi. Jest to świetne rozwiązanie, które uwalnia nas od kabli i pozwala np. słuchać muzyki na głośniku w dowolnym miejscu domu.

Wybieramy głośniki do gramofonu

Wybór głośników do gramofonu jest uzależniony od kilku podstawowych kwestii. Pierwszą z nich jest niewątpliwie ilość miejsca, jaką mogą zajmować. W małych mieszkaniach lub pokojach zazwyczaj nie będzie miejsca na duże głośniki wolnostojące, akustyka pomieszczenia w połączeniu z dużą mocą sprzętu przeniesie katastrofalne skutki. Z drugiej strony, w przestronnym salonie słuchanie muzyki z malutkich kolumienek mija się z celem. Na decyzję o zakupie wypłynie z pewnością to, czy do systemu nagłośnieniowego będzie podłączony jedynie gramofon, czy też inne urządzenia audio-wideo, takie jak odtwarzacze CD lub telewizory i konsole do gier. Gramofon możemy bowiem z powodzeniem połączyć z zestawem kina domowego.
Dużym czynnikiem ograniczającym wybór głośników jest tez budżet, jakim dysponujemy. W przypadku urządzeń nagłośnieniowych trudno mówić bowiem o jakiekolwiek górnej granicy cen. Audiofilskie kolumny wykonane z najwyższej jakości komponentów mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, z drugiej strony, najtańsze głośniki kupimy już za stukrotnie niższą kwotę. Oczywiście warto parować ze sobą sprzęt podobnej klasy – świetny gramofon w zestawieniu ze skrzeczącymi i słabymi głośnikami jest naturalnie fatalnym rozwiązaniem.

Typy głośników do gramofonu

Klasyczne podstawkowe lub komputerowe głośniki stereo – kiedy w domu dysponujemy niewielką przestrzenią, stawiamy na względnie małe głośniki podstawkowe mierzące maksymalnie kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Modele te składają się z dwóch kolumn, które możemy ustawić z łatwością na regale, szafce lub półce tuż obok gramofonu. Wybór urządzeń w tej kategorii jest całkiem spory i znajdziemy tutaj zarówno tanie głośniczki Bluetooth, jak również wysokiej klasy zestawy za ponad 1000 złotych. Wiele osób preferuje aktywne głośniki stereo przeznaczone dla komputerów PC, odznaczają się one bowiem dobrym stosunkiem ceny do jakości dźwięku.
Kolumny stereo – klasyczne wolnostojące kolumny stereo, które ustawiamy bezpośrednio na podłodze. Sprzęt tego typu jest wybierany przez największych melomanów i fanów zestawów audio. Ceny głośników tego typu zaczynają się od kilkuset złotych, niektóre modele osiągają naprawdę imponujące rozmiary i olśniewają swoim interesującym designem. Głośniki wolnostojące sprawdzą się świetnie w dużych salonach czy pokojach muzycznych.
Soundbary i zestawy kina domowego – gramofon łączymy z soundbarem lub z kinem domowym w sytuacji, gdy urządzenie znajduje się w tym samym pomieszczeniu co telewizor. Tego typu ustawienie pozwala nam cieszyć się muzyką na kanapie lub w wygodnym fotelu przed ekranem telewizora.
Zdjęcie: twenty20photos / Enavato Elements