Data publikacji:

Jakie głośniki do laptopa wybrać?

Właściciele laptopów bardzo często sięgają po zewnętrzne głośniki, przydają się one w najróżniejszych sytuacjach, podczas wspólnego oglądania filmów z inna osobą, albo przeprowadzania różnego rodzaju prezentacji w szkole, pracy lub na uczelni. Głośniki do laptopa muszą jednak spełniać kilka podstawowych cech, które sprawią, że korzystanie z nich będzie komfortowe i nie staną się one ciężarem (dosłownie i w przenośni), podczas transportu komputera. Radzimy zatem na jakie modele zwracać szczególną uwagę.
Work table after taking an online saxophone course.
Nie jest specjalną tajemnicą to, że większość producentów laptopów nie przykłada większej wagi do jakości lub mocy wbudowanych głośników. Dotyczy to zwłaszcza modeli z niższej i średniej półki cenowej. Co prawda, w niektórych gamingowych lub multimedialnych modelach znajdziemy wyższej klasy dźwięk, ale jest to tylko wyjątek od reguły.
Istotną kwestią jest też zużycie energii, mocne głośniki z donośnymi basami mocno obciążają baterie peceta, tak więc ich obecność w laptopach jest niewskazana. Zazwyczaj wytwórcy, bardzo słusznie zresztą, zakładają, że użytkownik laptopa będzie korzystał w większości przypadków ze słuchawek.
Na ratunek przychodzą więc tutaj zewnętrzne głośniki, które pozwolą cieszyć się znacznie pełniej ulubioną muzyką, filmami, serialami oraz grami. Okażą się one też niezbędne we wspomnianych już bardziej profesjonalnych sytuacjach. Nawet po podłączeniu niewielkich kolumienek możemy usłyszeć znaczącą poprawę jakości i siły dźwięku.

Wybieramy głośniki do laptopa – na co zwracamy szczególną uwagę?

To jakie głośniki do laptopa wybierzemy zależy od wielu czynników. Poszukiwania z pewnością ułatwi nam określenie kilku kluczowych kwestii. Najpierw zastanówmy się, gdzie planujemy korzystać z urządzenia. Jeżeli podłączać będziemy je wyłącznie w domu, nie trzeba specjalnie przejmować się w takich przypadkach kwestią wielkości urządzenia. Tym bardziej jeżeli z komputerem pracujemy i bawimy się w jednym miejscu. Oznacza to, że możemy kupić naprawdę mocne modele, nie tylko w standardowe kolumny stereo, ale również zestawy które dodatkowo posiadają dedykowany niskotonowy (basy).
Gdy mowa już o liczbie głośników, nie możemy zapomnieć o względnej nowości na rynku, a więc pojedynczych głośnikach przenośnych, które symulują dźwięk stereofoniczny. Ustawiamy je bezpośrednio za lub obok laptopa. Nieraz sprzęt ma wbudowany również dobrej klasy mikrofon, dzięki czemu może np. podczas rozmów wideo odgrywać rolę jaką normalnie spełnia headset.
Jeżeli zależy nam na dwóch kolumienkach, możemy wybrać też głośniczki multimedialne do komputerów przenośnych, modele tego typu rozpoznamy po bardzo niewielkich rozmiarach. Nie dajmy się jednak zwieść niepozornym wymiarom tego sprzętu, markowe modele zapewnią bowiem znacznie lepszy dźwięk niż nasz laptop.
Dodatkową zaletą tego rodzaju urządzeń jest mała przestrzeń, jaką zajmują, oraz łatwość ich przechowywania. Dla osób pracujących z laptopem na kanapie lub w łóżku interesującym pomysłem będą podkładki pod komputer z wbudowanymi głośniczkami. Pełnią one podwójną rolę, bowiem dodatkowo chłodzą również laptopa za pomocą wbudowanych wentylatorów.
Idąc jednak w drugą stronę, dla bardziej wymagających melomanów i kinomanów opcją jest zakup pełnowymiarowych głośników komputerowych lub klasycznych kolumn stereo, przeznaczonych do zestawów Hi-Fi. W tym drugim przypadku ceny zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą nawet na kilku tysiącach. W zamian otrzymujemy jednak sprzęt wysokiej klasy, często sprzedawany w zestawie z dedykowanym pilotem. Istnieje też możliwość podłączenia komputera do telewizyjnego soundbara lub zestawu kina domowego, jeżeli chcemy przebywać w salonie.
Kolejną kluczową kwestią, na jaką zwracamy uwagę podczas zakupu głośników, jest sposób, w jaki będą one komunikować się z laptopem. Duża część urządzeń wspiera co najmniej dwie lub trzy metody. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest bezprzewodowe połączenie Bluetooth. Uwalnia ono użytkownika od każdorazowego wpinania do komputera kabli audio lub USB.
Głośniki parujemy w identyczny sposób jak inne urządzenia Bluetooth, komputer automatycznie wykryje je i skonfiguruje i możemy od razu z nich korzystać. Bezprzewodowe głośniki połączymy też chociażby z telefonem lub tabletem. Jednym minusem komunikacji bezprzewodowość jest tutaj konieczność ładowania akumulatorów głośników, albo podłączania ich do zasilania. Obecnie nawet tanie modele głośniczków w dużej mierze wspierają standard Bluetooth.
Alternatywą, która sprawdza się wówczas, gdy głośniki ustawiamy na stałe na biurku lub stole, jest skorzystanie z połączenia kablowego. W przypadku laptopów najlepiej postawić na łączność USB, która równocześnie zasila głośniki w energię, opcja taka dostępna jest jest jedynie dla modeli o dość niskiej mocy.
Jeżeli obawiamy się, że zajmiemy jedyny port USB w komputerze, zawsze możemy skorzystać z huba USB, nie będzie on miał wpływu na jakość odtwarzanego dźwięku. Pamiętajmy, że klasyczne głośniki komputerowe z subwooferami oraz większe kolumny stereo wymagają zewnętrznego zasilania z sieci, a także obecności wejścia audio. Jeżeli komputer nie ma takowego musimy zakupić odpowiednią przejściówkę na USB lub zewnętrzną kartę muzyczną.
Zdjęcie: Envato Elements