Data modyfikacji:

Co to jest Gorilla Glass? Przed czym chroni telefon?

Najnowsze smartfony, mimo że charakteryzują się świetnymi podzespołami, jak i wzornictwem, wciąż nie są w pełni odporne na uszkodzenia. Krokiem w stronę poprawy wytrzymałości ma być technologia Gorilla Glass. Co to jest jest i przed czym chroni telefon? O tym opowiadamy w naszym artykule.

gorilla glass

Gorilla Glass: co to takiego?

Gorilla Glass jest specjalnym szkłem stosowanym w urządzeniach elektronicznych. Wzmocnione w procesie chemicznym ma zapewnić odporność na zarysowania, a także rozbicia, tym samym redukując problem pod tytułem pęknięty ekran. Marką, która wprowadziła to rozwiązanie na rynek, jest Corning.

Najpopularniejsze i najbardziej znane są telefony z Gorilla Glass. Jednak zabezpieczane w ten sposób są również inteligentne zegarki, tablety czy komputery przenośne.

Pierwsze eksperymenty z Gorilla Glass miały miejsce już w 1960 roku. Jednak dopiero w 2005 roku rozpoczęto testy Gorilla Glass. W jakich telefonach jest stosowana ta technologia? Z usług firmy Corning korzystają takie marki jak Samsung, Xiaomi czy Garmin. Warto wspomnieć, że Apple od 2007 roku zamawia do swoich iPhone’ów specjalne wersje szkieł od firmy Corning.

Czy Gorilla Glass rzeczywiście chroni telefon przed uszkodzeniem?

Każda generacja szkła Gorilla Glass, zanim wejdzie na rynek, jest poddawana szczegółowym testom, które mają potwierdzić ich wysoką wytrzymałość. Firma Corning chwali się, że szósta generacja szkła była w stanie wytrzymać 15 kolejnych upadków z wysokości 1 metra.

Tym samym jest to wynik dwukrotnie lepszy od piątej generacji Gorilla Glass. Na pęknięcie szkła wpływ ma wiele czynników, dlatego nie ma gwarancji, że telefon przetrwa przypadkowy upadek nawet z małej wysokości.

Jak zabezpieczyć się przed uszkodzeniami ekranu?

Szkło Gorilla Glass z każdą kolejną generacją jest coraz bardziej odporne na zarysowania, jak i rozbicia. Aby mieć pewność, że smartfon zostanie odpowiednio zabezpieczony, warto sięgnąć po szkło hartowane. Jego koszt wynosi kilkadziesiąt złotych.

Jeśli telefon upadnie, w pierwszej kolejności to szkło ochronne zostanie uszkodzone. Podwójne zabezpieczenie sprawia, że nie ma konieczności wymiany szybki czy wyświetlacza na nowy. Tym samym można zaoszczędzić sporo pieniędzy na wizycie w serwisie.

Polecane telefony z Gorilla Glass 6

Wiesz juz, czym jest gorilla glass. W jakich telefonach jest wykorzystywane? Poniżej przedstawiamy kilka polecanych smartfonów z Gorilla Glass.

Samsung Galaxy S10

Najnowsze Samsungi Galaxy S10 są wyposażone w nową generację szkła Gorilla Glass. Lekko zaokrąglone brzegi wokół ramek są dodatkowo wzmocnione. Smartfony z 6,1-calowym i 6,4-calowym wyświetlaczem cieszą się dużą popularnością.

Asus ZenFone Max M2

Szkło Gorilla Glass nowej generacji jest obecne również w nieco tańszych telefonach. Asus ZenFone Max Pro M2 z 6,4-calowym ekranem jest zabezpieczony przed upadkami i zarysowaniami. To znakomity model z dobrymi podzespołami i eleganckim wyglądem.

Sony Xperia 1

Flagowy smartfon Sony ma 6,5-calowy wyświetlacz 4K ze szkłem Gorilla Glass 6. Nowy model wyróżnia się na tle konkurencji bardzo dobrym aparatem fotograficznym i całkowicie odświeżonym wyglądem.

Xiaomi Mi 9

Na liście telefonów, które mają szkło Gorilla Glass, znajduje się Xiaomi Mi 9. Ten flagowy model chińskiego producenta cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Świetny stosunek jakości do ceny sprawia, że obok Xiaomi Mi 9 nie można przejść obojętnie.