Data publikacji:

Gotowanie sous vide. Co to jest?

Określenie sous vide brzmi elegancko i nieco tajemniczo, a kryje się za nim metoda oparta na gotowaniu próżniowym w niskich temperaturach. Ten wywodzący się z Francji sposób przygotowywania potraw cieszy się coraz większą popularnością szefów kuchni, ale też amatorów gotujących w domowych warunkach, choć sama metoda znana jest już od lat. Na czym dokładnie polega gotowanie sous vide, jakie urządzenia są potrzebne i jak robić to w domu?
gotowanie sous vide
Metoda sous vide (wymawiaj: su wid) wywodzi się z Francji, gdzie powstała w latach 70. XX wieku. Za jej twórcę uważa się kucharza Georgesa Pralusa, który odkrył, że zapakowane próżniowo gęsie wątróbki mają lepszy smak i konsystencję niż w tradycyjnych przepisach, które do tej pory stosował. Choć gotowanie metodą sous vide nie jest żadną nowością, to w świecie kulinarnym wciąż uważane jest za pewną innowację. W ostatnich latach zyskuje na popularności, być może za sprawą postępów technologicznych, które pozwalają na wygodne gotowanie sous vide zarówno w warunkach restauracyjnych, jak i domowych.
Sama nazwa gotowania sous vide oznacza z francuskiego dosłownie „w próżni” i nawiązuje do sposobu pakowania żywności przed jej przyrządzeniem. Mięsa czy warzywa umieszcza się w specjalnych, hermetycznych opakowaniach, z których usuwane jest powietrze, tworząc w środku próżnię. Przygotowany w ten sposób „pakunek” należy umieścić w wodzie i podgrzać do ściśle określonej dla danego składnika temperatury:
  • cielęcina – od 65 do 68°C;
  • wołowina – od 58 do 60°C
  • wieprzowina – od 65 do 66°C;
  • ryby – od 58 do 60°C;
  • drób – od 65 do 71°C;
  • warzywa – od 80 do 85°C.
Gotowanie próżniowe i tajemnicza nazwa metody sous vide mogą niektórym wydawać się trudne, w rzeczywistości jednak ten sposób przyrządzania dań jest niezwykle prosty. Co ważne, regularne gotowanie sous vide w domu przynosi wiele korzyści dla zdrowia, a także cieszy kubki smakowe pełnią smaku i licznych aromatów.

Gotowanie sous vide – urządzenie, które musisz mieć

Chcąc gotować sous vide w domu, potrzebujesz zaopatrzyć swoją kuchnię w specjalne urządzenie do pakowania próżniowego. Zgrzewarka próżniowa pozwoli Ci hermetycznie zamknąć przygotowaną żywność. Urządzenia tego typu są zazwyczaj bardzo intuicyjne i proste w obsłudze, a do zestawu dołączony jest często spory komplet foliowych woreczków do pakowania, które starczają na długi czas (można je oczywiście osobno dokupić).
Drugim istotnym urządzeniem do sous vide jest specjalny cyrkulator lub tak zwana wanienka. Ich zadaniem jest pomoc kucharzowi w utrzymaniu odpowiedniej temperatury gotującego się dania – jest to istota kuchni sous vide i nie można tego pominąć czy wykonywać coś „na oko”.
Cyrkulator utrzymuje stałą temperaturę wody i pilnuje czasu gotowania, pozwalając na działanie we własnym garnku. Jest to niewielkie urządzenie, które przyczepia się do ścianki naczynia i zanurza w wodzie razem z zapakowanym hermetycznie jedzeniem. Wspomniane wanienki to urządzenia typu multicooker, posiadające specjalną komorę, w której się gotuje. Mają większe rozmiary niż cyrkulatory, jednak ich plusem jest właściwie natychmiastowa gotowość do działania i duża dokładność w pomiarze temperatury wody.

Zalety gotowania sous vide

Do głównych plusów metody sous vide można zaliczyć:
  • przedłużenie trwałości potraw;
  • walory smakowe i zapachowe;
  • w tym samym naczyniu bądź garnku można gotować różne rodzaje żywności, bez ryzyka przechodzenia smaków;
  • właściwości zdrowotne (niższa temperatura gotowania pozwala zachować więcej składników odżywczych);
  • jedzenie nie traci objętości jak podczas smażenia czy pieczenia.
Zdjęcie: boomeart/Envato Elements
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!