Data modyfikacji:

Pasteryzacja w piekarniku – jak to się robi? 

Pasteryzowanie w piekarniku to proces, który pozwala na tworzenie pysznych przetworów na zimę. W tym poradniku podpowiemy Ci, jak przeprowadzić proces pasteryzacji, a także jaki piekarnik warto wybrać do tego zadania!
pasteryzacja w piekarniku

Na czym polega pasteryzacja i dlaczego warto z niej korzystać?

Jeżeli chcesz przygotować swoje zapasy do zimy, to pasteryzacja jest najlepszym sposobem na zachowanie niepowtarzalnego smaku letnich owoców i warzyw. Sam proces pasteryzacji jest dość prosty i po odpowiednim przygotowaniu słoiki będzie można włożyć do piekarnika, który zrobi za Ciebie całą resztę.
Przetwory poddane pasteryzacji zachowują swój smak, aromat, a co najważniejsze, również wartości odżywcze z uwzględnieniem witamin. Tak naprawdę pasteryzować możesz nie tylko warzywa i owoce. Wiele osób pasteryzuje kompletne dania, zupy czy sosy. To sprawia, że w swojej spiżarni będziesz mieć całą paletę pysznego jedzenia, które zimą będzie smakować jeszcze lepiej!

Jaki piekarnik będzie odpowiedni do pasteryzacji?

Tak naprawdę każdy piekarnik będzie dobrym wyborem do pasteryzacji słoików, ponieważ do tego zadania musimy ustawić temperaturę nieprzekraczającą 130 stopni. Nawet tani piekarnik z niższej półki cenowej poradzi sobie z tym zadaniem. Oczywiście są na rynku również modele, które pozwalają na jednoczesne przygotowywanie dań oraz pasteryzowanie. I to jest bardzo przydatna funkcjonalność, która oszczędza czas.

Jak przeprowadzić proces pasteryzacji w piekarniku?

W pierwszej kolejności musisz zadbać o odpowiednie słoiki. Do pasteryzacji na sucho warto wybierać słoiki typu twist-off. Mają one dobre właściwości ochronne przed wysoką temperaturą, czego nie można powiedzieć już o modelach z gumowymi uszczelkami. Pamiętaj o tym, że każdy słoik powinien być bardzo dokładnie umyty przez rozpoczęciem procesu wekowania. W ten sposób pozbędziesz się bakterii, wirusów oraz grzybów, które mogłyby mieć negatywny wpływ na jedzenie i Twoje zdrowie.   
Do suchych słoików przekładamy owoce, warzywa lub inne produkty, które chcemy poddać procesowi pasteryzacji. Staraj się, aby słoiki miały trochę wolnej przestrzeni, ponieważ podczas pasteryzacji niektóre produkty pęcznieją, a to może prowadzić do uszkodzenia słoika, jeśli jest zbyt mocno wypełniony. 
Do nagrzanego piekarnika na 120-130 stopni wkładamy blachę z wyłożonym papierem do pieczenia. Następnie równomiernie ustawiamy słoiki w taki sposób, aby nie przylegały do siebie, a co najważniejsze, również do ścian piekarnika. W nagrzanym piekarniku słoiki powinny spędzić nie więcej niż 30 minut. Następne 30 minut pozostawiamy je już w wyłączonym piekarniku.
Następnie czekamy do całkowitego ostygnięcia słoików i sprawdzamy, czy nakrętki są dobrze dokręcone. Na końcu ustawiamy słoiki do góry dnem i gotowe, przetwory można przenieść do piwnicy lub innego miejsca. Pamiętaj, że przetwory warto magazynować w suchym i chłodnym miejscu. Garaże, piwnice czy małe spiżarnie są do tego idealnym wyborem. Najważniejsze, aby w pobliżu słoików nie znajdował się grzejnik, bo może mieć to na przetwory negatywny wpływ.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.