Data publikacji:

Jaki monitor 240 Hz warto wybrać? 

Wybór odpowiedniego monitora ma istotne znacznie dla każdego użytkownika komputera, zwłaszcza dla miłośników elektronicznej rozrywki, którzy zwracają szczególną uwagę na bardziej specyficzne techniczne możliwości sprzętu. Jednym z najważniejszych parametrów monitora, który interesuje graczy, jest jego maksymalna obsługiwana częstotliwość pracy, pozwalająca na płynniejszą rozgrywkę. Tłumaczymy, czemu częstotliwość ma takie znaczenie podczas zabawy, a także jak wybrać monitory 240 Hz i na co zwracać uwagę. 
Smiling e-sport gamer girl vlogging and plays online video game on PC

Monitor 240 Hz – czym jest częstotliwość odświeżania ekranu?

Częstotliwość odświeżania ekranu jest tradycyjnie przedstawiana w formie liczbowej, korzystającej z jednostek, którymi są herce (Hz). W uproszczeniu wartość podawana przez producenta informuje nas o tym, ile razy w ciągu jednej sekundy panel monitora odświeża wyświetlany obraz. W przypadku urządzeń 240 Hz ma to miejsce aż 240 razy. 
Większość standardowych paneli TV oraz monitorów pracuje wciąż wyłącznie w częstotliwości 60 Hz, co oznacza, że w jedną sekundę ekran wyświetla w sumie 60 statycznych obrazów. Zmiana ta jest całkowicie nierejestrowana przez ludzkie oko, choć mogą uchwycić ją np. kamery skierowane w stronę wyświetlacza, co objawia się pod postacią charakterystycznego mrugania.
Przez długi czas monitory 60 Hz stanowiły standard na rynku i dopiero od kilku lat są wypierane przez sprzęt pracujący w wyższej częstotliwości. Podkreślmy, że dla przeciętnego użytkownika peceta 60 Hz w zupełności wystarcza do codziennego użytku, pracy, korzystania z multimediów oraz gier. 
Z monitorów pracujących w częstotliwości 240 Hz skorzystają w pełni wyłącznie gracze, są one bowiem w stanie obsłużyć rozgrywkę w bardzo wysokiej liczbie klatek na sekundę (FPS), która przekłada się na większą responsywność gry. Ma to szczególnie znaczenie dla produkcji akcji, takich jak sieciowe strzelanki FPS, gdzie każda dodatkowa klatka obrazu może dać przewagę na polu walki. O ile standardowy panel 60 Hz może wyświetlać obraz w maksymalnie 60 klatkach na sekundę, urządzenia 240 Hz zwiększają tę liczbę czterokrotnie. 
Warto jednak pamiętać, że tylko ograniczona liczba tytułów na rynku pozwala na zabawę przy tak wysokim poziomie FPS. Często musimy też wtedy dysponować bardzo mocną kartą graficzną i procesorem. Obecnie z reguły gracze nie są więc w stanie wykorzystać w pełni potencjału 240 Hz, co nie oznacza, że inwestycja w monitory tego typu nie ma sensu. Monitory 240 Hz pracują bowiem w pełnym zakresie od 60 Hz do 240 Hz, tak więc parametr ten dopasujemy do naszych potrzeb, w zależności od uruchomionej gry. 
Co ważne, monitory 240 Hz oferują też najnowsze standardy technologii FreeSync i G-Sync, które sprawiają, że częstotliwość pracy wyświetlacza dopasowuje się dynamicznie do zmieniającej się liczby generowanych klatek obrazu. Oznacza to, że nie musimy ręcznie zmieniać częstotliwości pracy urządzenia, a podczas rozgrywki nie będą nam przeszkadzały charakterystyczne zakłócenia (tzw. rwanie się obrazu), które wynikają z niedopasowania się częstotliwości do niestabilnej wydajności gry. 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając monitor 240 Hz?

Przekątna i rozdzielczość ekranu

Monitory 240 Hz dostępne są w szerokiej gamie przekątnych. Ponieważ zazwyczaj są to modele projektowane z myślą o graczach, w ofercie dominują przede wszystkim większe ekrany, w przedziale od 27 do 32 cali. Modele tego typu sprawdzają się dobrze na większych biurkach i dedykowanych stanowiskach gamingowych. 
Urządzenia pracują przede wszystkim w rozdzielczości 1080p, 1440p lub bardziej niestandardowych zależnych od proporcji ekranu. W ofercie znajdziemy tego dużo modeli wspierających rozdzielczość 4K, która sprawdza się szczególnie w panelach o przekątnych ponad 30 cali. Pamiętajmy, że korzystanie z najwyższych rozdzielczości ekranu w grach wymaga od nas posiadania dobrej klasy komputera, z wydajną kartą graficzną, często z najwyższej półki cenowej. Duże monitory obsługujące wysokie rozdzielczości ekranu przydają się nie tylko w trakcie zabawy. Są także niezastąpione podczas pracy z aplikacjami biurowymi i użytkowymi.

Proporcje ekranu

Monitory 240 Hz kupimy zarówno w standardowych proporcjach ekranu 16:9, jak również w wersji ultrapanoramicznej 21:9 czy 32:9 – oferują one znacznie szersze wyświetlacze, teoretycznie zapewniające większy obszar roboczy. Ultrapanoramiczne monitory cenione są przez wielu graczy, zwłaszcza miłośników symulatorów (samochodowych, lotniczych lub kosmicznych) oraz strzelanek FPS i TPS. Nie wszystkie tytuły zapewniają jednak wsparcie dla szerokich ekranów – wówczas bawimy z się szerokimi czarnymi paskami po boku monitora. To samo dotyczy np. oglądania filmów lub korzystania z wielu aplikacji użytkowych. 

Rodzaj matrycy

Matryca w monitorze 240 Hz wpływa na kontrast, odwzorowanie kolorów oraz ogólną jakość obrazu. W sklepach znajdziemy przeważnie urządzenia z matrycami VA oraz IPS, choć niektórzy producenci oferują także monitory OLED, które pod względem parametrów są zawsze najlepszym wyborem. Z reguły sięgamy jednak po modele IPS i VA – większość specjalistów poleca te pierwsze, jednak ich wadą jest stosunkowo wyższa cena. 

Czas reakcji

Czas reakcji to ostatni istotny parametr, na który warto zwrócić uwagę, kupując monitor 240 Hz. Informuje nas o tym, ile milisekund potrzebuje pojedynczy piksel na zmianę jasności od wartości bliskiej zeru do maksymalnej. Najlepszym wyborem są monitory 240 Hz z czasem reakcji na poziomie 1 ms, które sprawdzają się nawet w najbardziej intensywnych grach.
Zdjęcie: Envato Elements