Data publikacji:

Czym jest i do czego służy proxy?

Choć na co dzień korzystamy intensywnie z sieci, zarówno w pracy, jak i dla rozrywki, nie wyobrażając sobie bez niej życia, większość z nas nie orientuje się nawet w drobnej części, w jaki sposób ona działa. Dlatego tak często nie rozumiemy wielu technicznych pojęć i nazw związanych z internetem oraz infrastrukturą sieciową. W artykule pokrótce tłumaczymy, czym jest i do czego służy tzw. proxy. 
Using Wi-Fi Router

Proxy – czy jest?

Proxy w języku angielskim oznacza „pośrednika”, a w kontekście technologii teleinformatycznych i infrastruktury sieciowej nazwa odnosi się do tzw. serwera pośredniczącego. Użytkownik proxy wysyła do niego żądania treści z internetu, a ten przekazuje je dalej i następnie prezentuje mu otrzymane informacje. Oznacza to, że komputer użytkownika nie pobiera danych bezpośrednio z sieci, ale ze sprawdzonego serwera. 
Czytaj również: Jak podłączyć router?

Proxy a VPN

Przedstawiona tutaj krótka definicja proxy przywodzi na myśl usługę VPN, która również oferuje serwery pośredniczące w ruchu w sieci. Jaka jest więc różnica pomiędzy oboma rozwiązaniami? Technologia proxy działa na poziomie poszczególnych aplikacji, może też pozwolić nam na ukrycie lub użycie fałszywego adresu IP, zapewniając większą anonimowość, ale nie zabezpiecza i nie szyfruje wszystkich danych przesyłanych pomiędzy naszym komputerem a siecią. Proxy ustawiamy zazwyczaj w przeglądarce internetowej lub z poziomu dedykowanego mu klienta. Dostęp do serwera proxy może być zarówno płatny, jak i darmowy, jednak bezpłatne wersje oferują ograniczone możliwości. 
Korzystając z usługi VPN, całe nasz ruch w sieci jest przeprowadzony przez serwer dostawcy i odpowiednio zaszyfrowany, co gwarantuje maksymalną ochronę prywatności oraz pozwala na realną zmianę naszego adresu IP, którą widzą inni użytkownicy sieci oraz cyberprzestępcy. 

Jakie zastosowanie ma proxy?

Z serwerów proxy korzystają duże instytucje i firmy, a także użytkownicy indywidualni. Odpowiednio skonfigurowane proxy pozwala skutecznie ukryć naszą aktywność w sieci lub ukryć wspominany już adres IP. Jest też jedną z metod ochrony komputera przed cyberwłamaniem oraz środkiem minimalizującym skutki ataków hakerskich. Bardzo często proxy optymalizuje też proces pobierania danych, zwłaszcza pomiędzy oddalonymi serwerami. Przyspiesza w ten sposób ładowanie się strony internetowych, poprawia jakość wideokonferencji oraz wysyłania i ściągania plików. Ogranicza też dostęp komputera do konkretnych domen, serwisów i stron, co ma znaczenie np. w biurach i organizacjach, zwiększa też przy tym bezpieczeństwo. 

Typy serwerów proxy

Wyróżniamy dwa typy serwerów pośredniczących. Pierwszy z nich to open proxy, przeznaczony do zwiększenia anonimowości użytkownika w sieci oraz przyspieszenia ruchu internetowego. Serwery reverse proxy działają na nieco innej zasadzie – stanowią one pośrednika pomiędzy użytkownikiem sieci a docelowym serwerem hostującym np. stronę internetową. Są one stosowane przez firmy do ochrony przed atakami i w celu odciążenia głównych serwerów, gdy te zmagają się z dużą liczbą zapytań. Proxy tego typu ustawia się w tej samej serwerowni, co główne serwery, albo wynajmuje się je w razie potrzeby od różnych dostawców, często mających fizyczną infrastrukturę po drugiej stronie globu. 
Zdjęcie: Envato Elements