Data modyfikacji:

Gruntowanie przed malowaniem. Jak je wykonać?

Malowanie ścian należy do czynności, które z łatwością można wykonać samodzielnie. Przed przystąpieniem do tego zadania należy zadbać jednak o właściwie przygotowane podłoże, ponieważ bez tego czynność ta może okazać się nie tylko trudna, ale w wielu przypadkach nawet niemożliwa. Jednak bardzo często pojawia się więc pytanie, czy gruntowanie przed malowaniem jest konieczne? Kiedy i jak je wykonać? Poniższy artykuł zawiera odpowiedzi na tego typu pytania oraz przedstawia, jak właściwie przygotować ściany do malowania.
gruntowanie

Dlaczego gruntowanie ścian przed malowaniem jest konieczne?

Prowadząc rozważania na temat zasadności gruntowania ścian, warto najpierw wyjaśnić, czym tak właściwie jest grunt. Otóż grunt to płynny materiał remontowy, który składa się głównie z roztworu wody lub rozpuszczalnika.

Gruntowanie ścian ma na celu wyrównanie chłonności, ujednolicenie powierzchni podłoża, a także jego wzmocnienie. Gruntowanie ścian przed malowaniem jest więc istotną czynnością, która zapewnia dobrą przyczepność oraz łatwiejsze rozprowadzenie farby podkładowej bądź nawierzchniowej, a także zwiększa ich wydajność. Ponadto umożliwia uzyskanie jednolitego efektu dekoracyjnego w przypadku zastosowania powłok półmatowych, półpołyskliwych czy tez błyszczących. Dodatkowo wykonanie tego zabiegu przed malowaniem utrudnia rozwój pleśni czy grzybów.

Kiedy i czym gruntować ściany przed malowaniem?

W wielu przypadkach gruntowanie ściany jest obowiązkowe. Dzieje się tak w przypadku nowych oraz niemalowanych wcześniej ścian. Świeże ściany zazwyczaj są bardziej chłonne oraz pyliste. Ponadto gruntowanie przeprowadza się także po zatynkowaniu i zawiązaniu się tynku, czyli po około 28 dniach. Dodatkowo zabieg ten wykonuje się również do pierwszego malowania płyt gipsowo-kartonowych.

W przypadku ścian, które były już wcześniej malowane, zabieg gruntowania nie jest obowiązkowy, ale stanowi dobrą praktykę, a w wielu przypadkach również konieczność. Oczywiście należy pamiętać, by przed jego przeprowadzeniem usunąć stare, łuszczące się powłoki malarskie.

Zastosowanie gruntu niezbędne jest również w sytuacji w której na ścianie wystąpiły plamy lub zacieki czy też konieczne jest uzupełnienie ubytków.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy ściany były malowane farbami lateksowymi bądź akrylowymi, a struktura ściany jest jednolita wówczas gruntowanie może okazać się zabiegiem zbędnym lub wręcz niewskazanym. W takiej sytuacji istnieje ryzyko, że powierzchnia może się dodatkowo „zeszklić’, utrudniając tym samym nałożenie pierwszej warstwy farby, a także zmniejszając siłę jej krycia.

Obowiązkowe jest również gruntowanie przed gładzią czy szpachlowaniem, ponieważ nałożenie gruntu ma wpływ na późniejszą trwałość kolejnych warstw podłoża. Jak więc sprawdzić, czy ściana wymaga gruntowania? Aby to zweryfikować, należy potrzeć ścianę suchą dłonią. Jeżeli na dłoni pojawia się biały osad, to znak, że ściana nie jest wystarczająco związana i niezbędne jest jej zagruntowanie. Czynność taką najlepiej powtórzyć w kilku miejscach, za każdym razem sprawdzając dłoń.

Wiele osób zastanawia się również, po jakim czasie rozpocząć malowanie po gruntowaniu ścian, co odzwierciedla popularność wyszukiwania w internecie frazy: malowanie po gruntowaniu jaki czas. Otóż zaleca się, aby zachowany był odstęp czasowy i wynosił minimum 24 godzinny. Wcześniej bowiem grunt może jeszcze nie wykazać swoich właściwości.

Kolejnym ważnym pytaniem, jakie często może się pojawiać, dotyczy narzędzi, które potrzebne są do gruntowania. Do wykonania tej czynności potrzebny jest odpowiedni wałek do gruntowania. Jest on idealny do malowania dużych powierzchni, a także bardziej wydajniejszy. Na rynku można znaleźć szeroką gamę różnych rodzajów wałków, jednak do gruntu najlepiej przyswajalny będzie ten wykonany z gąbki. Do gruntowania doskonale nadaje się również szeroki pędzel, tak zwany ławkowiec.

Jak gruntować ściany?

Jak gruntować ściany? Czy jest to trudne? Tego typu pytania zadaje sobie wiele osób, które jeszcze nigdy nie wykonywały tej czynności samodzielnie. W rzeczywistości jednak nie ma czego się obawiać, ponieważ jest to proste zadanie. To, jak je wykonać, opisuje poniższy przewodnik przedstawiający, jak gruntować ściany krok po kroku.

Pierwszy etap, który należy wykonać jeszcze przed gruntowaniem, to ocena stanu technicznego ścian. Jeżeli są w nich jakiekolwiek ubytki, należy obowiązkowo je zaszpachlować i wygładzić. Pracując na nowych tynkach, należy natomiast poczekać aż zakończy się proces sezonowania. W sytuacji, kiedy odnawia się ściany, muszą być one wolne od uszkodzeń, a także wadliwego materiału. Niezbędne jest wówczas usuniecie starych powłok malarskich oraz uzupełnienie i wyrównanie podłoża.

Powierzchnia, która będzie gruntowana, powinna być dokładnie oczyszczona z pyłu oraz innych zabrudzeń. Dopiero w tym momencie można przejść do faktycznego gruntowania. Obowiązkowo należy pamiętać, by wstrząsnąć butelką z gruntem, co pozwoli dokładnie go rozmieszać.

Następnie za pomocą wałka bądź wspomnianego już pędzla ławkowca należy równomiernie rozprowadzić warstwę gruntu na ścianie. Zazwyczaj potrzebna jest jedna warstwa, jednak w sytuacji, kiedy konieczna będzie aplikacja drugiej warstwy, należy położyć ją poprzecznie do poprzedniej.

Odpowiednie przygotowanie ścian to klucz do sprawnie przeprowadzonego malowania. Ważnym elementem jest również gruntowanie przed malowaniem, którego w wielu przypadkach nie można pominąć. Dzięki przeprowadzeniu tego zabiegu możliwe jest uzyskanie gładkiej i schludnej powierzchni, którą następnie można pokryć nowym kolorem.

Autor: Grzegorz Woźniak