Data publikacji:

Co to jest higrostat i kiedy jest używany? Jaki wybrać?

Zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności w mieszkaniu to niezwykle istotne zadanie, bowiem oddychanie zbyt suchym powietrze wpływa negatywnie na nasza kondycję, samopoczucie oraz jakość snu. W dłuższym czasie może być przyczyną wielu problemów ze zdrowiem. O regulację atmosfery w domu zadba higrostat połączony z nawilżaczem.
higrostat
Po nawilżacze powietrza sięga wielu Polaków, zwłaszcza tych mieszkających w blokach z wielkiej płyty oraz w nowym budownictwie. Przydają się one zwłaszcza zimą, kiedy w domach powietrze zaczyna być nieznośnie suche. Utrudnia ono oddychanie, a także może przyczyniać się bo bólu gardła, kaszlu i kataru, zwłaszcza u dzieci oraz osób z alergiami. Na pozbawioną wilgoci atmosferę reagować będą też rośliny i domowi pupile, jak koty czy psy.

Rynek nawilżaczy powietrza zmieniła się bardzo mocno i w sklepach znajdziemy bogatą ofertę urządzeń w rozmaitych kształtach i rozmiarach, które korzystają z różnych metod rozprowadzania wody w powietrzu (np. ultradźwiękowej). Zaleca się, by wybrany przez nas nawilżacz był wyposażony w higrostat. Tłumaczymy, czym jest to urządzenie.

Co to jest higrostat?

Higrostat, nazywany też humidostatem, bada aktualny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu dzięki wbudowanemu higromierzowi, dzięki temu kontroluje on pracę systemów wentylacji, które wykorzystuje się w rolnictwie, magazynach, przemyśle żywnościowym, halach fabrycznych, laboratoriach, różnych obiektach użyteczności publicznej itd. Znajdziemy go oczywiście również we wspomnianych już domowych nawilżaczach powietrza.

Higrostat w nawilżaczach powietrza

Nawilżacze powietrza z higrostatem możemy skonfigurować tak, by uruchamiały się wtedy, gdy wilgotność w domu spadanie poniżej oczekiwanego przez użytkownika poziomu. Urządzenia wyłączą się również automatycznie, gdy zawartość wody w powietrzu przekroczy ustalone wcześniej bezpieczne wartości. Rozwiązanie to pozwala zwiększyć skuteczność sprzętu oraz jego wydajność. Nawilżacz możemy zostawić na cały dzień w trybie czuwania i nie przejmować się jego włączaniem. W razie potrzeby ustawimy też przy pomocy timera konkretne godziny uruchamiania.

Zauważmy jednak, że higrostaty montowane w nawilżaczach mogą odznaczać się różną dokładnością. W urządzeniach znajdziemy higrostaty mechaniczne lub elektroniczne. Tylko te drugie pozwalają na określanie dokładnej wilgotności powietrza z marginesem błędu wynoszącym zaledwie kilka procent.
W przypadku rozwiązań mechanicznych higrostat może sprawdzać wilgotność przy pomocy dwóch metod. W pierwszej z nich miernikiem jest naprężony włos (tradycyjnie używano końskiego lub ludzkiego, ale obecnie są one zastąpione syntetycznymi nićmi), który pod wpływem wilgoci w minimalny sposób zmienia swą długość, naciągając wbudowany w czujnik mechanizm. Druga metoda jest podobna, ale gwarantuje nieco dokładniejszy wynik pomiarów. W tym przypadku nić zastąpiona jest dwoma złączonymi ze sobą paskami metalu o różnych właściwościach, które zmieniają długość w zależności od wilgotności powietrza otoczenia.

Znacznie dokładniejsze higrostaty elektroniczne wykorzystują do pomiarów różnego rodzaju czujniki elektrochemiczne, które oferują wspomnianą wysoką dokładność pomiarów. Dodatkowo mierzyć mogą też inne informacje na temat powietrza. Wzbogacone w nie nawilżacze gwarantują najlepszą kontrolę nad wilgotnością w domu.

Jak odczytujemy wskazania hydrostatu?

Większość hydrostatów zamontowanych w nawilżaczach opiera swoje działanie zazwyczaj jedynie o podstawową wartość wilgotności powietrza, a więc tzw. wilgotność względną. Bardziej zaawansowane modele mogą dostarczyć nam jednak dodatkowych pomiarów opisujących poziom zawartości wody w powietrzu, które będzie można uwzględnić przy konfiguracji sprzętu. Poniżej zamiesiliśmy ich opisy.

• Wilgotność względna – najpopularniejsza kategoria pomiarów wilgotności, znamy ją chociażby z prognoz pogody. Wskazuje ona na wyrażany w procentach poziom zawartości pary wodnej w powietrzu w stosunku do jego maksymalnej wartości. Parametr korzysta ze skrótu literowego „RH”.

• Wilgotność bezwzględna – poziom wilgotności jednego metra sześciennego powietrza, który wyrażony jest w gramach. Parametr korzysta ze skrótu literowego „dv”.

• Wilgotność właściwa – średnia zawartość pary wodnej w jednym kilogramie powietrza. Parametr korzysta ze skrótu literowego „r”.

• Temperatura punktu rosy – pomiar niespotykany w zwykłych nawilżaczach. Aby go zbadać, hydrostat musi być połączony z barometrem oraz termometrem. Parametr ten oznaczony jest skrótem literowym „Td” i podawany jest w stopniach Celsjusza. Określa on minimalną temperaturę skraplania się pary wodnej w powietrzu, przy aktualnie panującym ciśnieniu atmosferycznym oraz wilgotności.
Autor: Michał Kułakowski